İsmail Dursun


Zirve Mücadele’sine Devam Ama!

Zirve Mücadele’sine Devam Ama!Merhaba dostlar Demir Grup Sivasspor –Aytemiz Alanya spor karşılaşması öncesi haftalardır süre gelen kadroda olması gereken bazı oyuncuların sakatlıkları, dört haftadır yaşanan hakem hataları, düşük oyun temposundan kaynaklanan ilk devredeki Sivas spor ’un o muhteşem performansını anılan müsabakalarda göremeyince ciddi anlamda puan kaybı yaşanmıştı.
Süper ligde en iyi futbolu oynayan ekiplerden bir olan Alanya spor karşılaşması öncesinde yine sakatlıklar yaşanınca elbette kafanızda soru işaretleri oluşuyordu.
4 Eylül Stadyumunu dolduran binlerce taraftar Türkiye Futbol Federasyonunu ve Merkez Hakem Kurulunu’’ ayağa kalkıp arkalarını dönerek’’ protesto etmeleri de haksız ve yanlış uygulamalar adına güzeldi bana göre 
Bu karşılaşma öncesi Sivas spor kulübü tarafından yerel yöneticiler başta olmak üzere ilde bulunan kurum müdürleri esnaf odalarının başkan ve yöneticileri, spor basınıyla birlikte spor teşekküllerinin temsilcileri ve Sivas spor kulübü yöneticilerinin katılımıyla bir otelde kahvaltılı toplantıya katıldık.
Toplantının konusu Takıma donanımlı bir Otobüsün alınması dolaysıyla bu kritik müsabaka öncesi takıma var olan desteğin daha fazla katılımın olması için yapılan bir toplantı idi.
Toplantıda konuşma yapan Kulüp başkanı Mecnun Ot yakmaz’’ yapılan transferlerden takım hakkında hakemler tarafından haksız uygulamalardan kaybedilen puanlarla ilgili çok yetenekli sporcu almadınız şeklindeki konular üzerinde açıklamalarda bulundu.
Sivas Belediye başkanı Hilmi Bilgin ise  ‘’ Sivas’ın ortak paydası ve marka değeri olan bu güzide takımımıza karşı yer yer sosyal medyadan haksız eleştirilerin yapılmaması gerektiğini bu takım bu şehrin büyük bir kazanımıdır desteğimizi katkımızı daha fazla yaparak ligde beklenen başarıyı alacaktır’’ dedi.
Sivas ve Sivasspor aşığı olan Vali Salih Ayhan ise ‘’   Sivas spor Türk futbolunun dolaysıyla Sivas’ta yaşamını iademe eden tüm Sporseverlerin Süper ligdeki tek temsilcisidir. Bu takıma desteklerimizi daha fazla yapmamız lazım. ilimizin spordaki ekonomik kazanımlarının daha fazla girdisi olacağından Sivasspor bizim göz bebeğimizdir’’ dedi
            Bu toplantının karşılaşma öncesi yapılması önem arz ediyordu hem otobüsün alınabilmesi için bazı konular üzerinde duruldu. Hem de tribünlerdeki taraftar yoğunluğu konusunda daha çok katılımın sağlanması için iyi oldu.
           Vali Salih Ayhan’ın her müsabakada olduğu gibi bu müsabakada da getirttiği 6-7 bin civarında öğrencilerden oluşan Yiğidolar tribünleri dolduran faktörler olmasa stadyum tribünleri boş görünür olacaktı tebrikler sayın valimize bravo siz Belediye Başkanımıza Sivil toplum kuruluşlarına ve siz halk katmanlarına kalbinde spor sevgisi Sivas sevdası olan herkese bravo doğrusu.
Yukarıda arz ettiğim gibi Sivasspor bir türlü sakatlıklardan kurtulamayınca bu karşılaşma zirve adına çıkış ve başa dönmesi için kritik bir müsabaka anlamını taşıyordu.     Karşılaşmaya Sivas spor hızlı başladı 8. dakikada sağ ve sol koridorlardan Fernando ve Yasin’le kendini hissettirmeye başladı başlayınca ceza alanı içerisinde bir karambolde Hakan Aslanın suratına Ayakla müdahale eden Steven’in ihlaelini devam ettiren Zorbay Küçük’ü VAR sorumlusu Özgür Yankaya videoyu izlemeye kararını gözden geçirmesini sağladı ve penaltı kararını verdi. Bu ihlali hem de bir sakatlık getiren ihlali 2.yardımcı hakem Volkan Ahmet Narinç ve Hakem Zorbay Küçük göremiyor uzaklarda olan Özgür Yan Kaya’nın görmesi ne kadar bir çelişkidir. Bu da hakemin müsabakada saygın bir otoritesinin olmadığının göstergesidir. bu bölgedeki ihlalleri göremiyorsa bir hakem çok büyük bir eksikliktir görmek zorundasınız sevgili hocalarım.
Mert Hakanın güzel vuruşu ile skor 1-0 olunca takım biraz olsun baskı kurmaya çalıştı Aytemiz Alanya spor ligde çok iyi ayağa pas yapabilen manevra kabiliyeti süratli ve çabuk yapan bir takım konumunda yoğun kar ve kış şartlarına rağmen her iki takımda sahada iyi mücadele ediyorlardı.
Aytemiz Alanya spor bu golden sonra çok fazla topla oynayarak rakip kalede görünmeye başladı fakat eksik savunmaya rağmen Sivas spor buna imkan vermedi.
İlk devre Sivasspor’un penaltı vuruşu hariç kaleye hiç şut denemesi yapamayınca ilk devre bu skorla sona erdi.
İkinci devreye Rıza Çalımbay hoca skoru korumak yerine skoru değiştirmek için ikinci golü bulma çabaları sonuç vermeyince giderek oyunun temposu düşünce.
Aytemiz Alanya spor her alanda etkili olmaya başladı Sivasspor bırakın atak yapmayı konta toplarla oyun kurması top stop yapamayıp rakip oyuncuya vermesi taç atamaması bir kale vuruşunda dahi verilecek adam ve alan bulamayan oyun şekline dönüştü adeta müsabaka.
Böyle bir oyun şekli olamazdı şaşırdım doğrusu hatta yanımdaki’’ gazetemiz sorumlu yazı işleri müdürü Yılmaz Kozu ’ya skor böyle biter inşallah diye ‘’dua eder duruma geldim.
Güçlü bir takım Alanya spor karşısında bu tür akıl almaz hatalar kaleci Samassa’nın akıl dolu kurtarışları Sivasspor’un farklı mağlubiyetini önlemiş oldu ilerleyen dakikalarda Rıza Çalımbay hoca ‘’ rakip takımın sürekli hücumda etkili olmasını engellemek için Kone,Emre Kılıç ve CLAUDEMİR’i oyuna alarak  müsabakanın bu skorla bitmesini sağladı . Evet, hatalar yaptı ama top taşıyabilen Fernando’yu almaması lazımdı zirve mücadelesinden kopmamamız için bu düşük bir temponun yükselmesi lazım. Bundan sonra her müsabaka bir final havasında geçecektir.
Sonuç olarak her iki yarıda nefes nefese bir karşılaşmada iki takım da skoru değiştirme mücadelesi verdiler. Zirve için yarış gittikçe kızışıyor üç puanlık sitemde bir iki müsabakada kayıplar yaşayan takım bir bakıyorsunuz ki, dört beş takımın gerisinde kalabiliyor dikkatli olmak lazım.
Önümüzdeki Pazar Günü saat: 16.00 da Ankaragücü sporla bir final karşılaşmasına çıkacak olan Sivas spora şehrimizin diğer takımlarına başarılar dilerim.
Görüşmek ve buluşmak dileğiyle efendim.
 
       
      
       
       
         
       


      

        
        
 YAZARLAR