Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji
Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji
Tarih: 3.8.2014 13:44:08 / 1180okunma / 0yorum
Talha Gurbetçi

Bir devletin diplomaside yer alabilmesi veya sesini duyurabilmesi için ya güçlü olmalıdır ya da yarı bağımsız olarak güçlünün yanında yer almalıdır. Günümüzde güçlü olmanın birçok şartı vardır ve bunlar geçmişe göre çok farklıdır. Tarihe baktığımızda güçlü bir devlet olmanın dünyaya hükmetmenin tek yolu güçlü bir ordu ve iyi bir savaş stratejisidir. Devletlerin yaşamlarını sürdürebilmeleri ve gelecek dış tehditlere karşı kendini savunabilmesi için bu iki şartında yerine gelmesi gerekir. Bir devlet güçlü bir orduya sahipse ancak iyi bir savaş stratejisi yoksa veya savaş stratejisi var ancak ordunun gücü yoksa ne diplomaside yer alır nede ömrü uzun olur.

Tarihte biz Türkler ise Dünyanın da bildiği gibi savaşçı bir millete ve bunu iyi kullanan devletlere ve devlet adamlarına sahip olduk. Dünyanın her karış toprağında Türk nüfuzunu hissettirdik, Türk adını duyurduk, üç kıtada tek güç haline geldik. Bunun altında yatan başarı ise dönemin dünyasına göre modern savaş tekniklerine ve bu savaş tekniklerini uygulayabilecek yetenekli ordulara ve yine bu orduları başarılı şekilde komuta eden liderlere sahip olmamızdı. Bu sağlam yapı her dönem sonu zaferlerle sonuçlanan seferlerinin adımlarını attırmıştır. Bunun en yakın ve somut örneği bir cihan devleti olan Osmanlılardır. Osmanlı Devleti´nin küçük bir beylikken cihan devleti durumuna geliş aşamalarını tek bir sebebe bağlamak doğru değildir, ancak en büyük pay şüphesiz Türk ordu yapısı ve Türk geleneklerine uygun stratejisi kullanmasıdır. Kısa sürede güçlenen beylik önce devlet akabinde Cihan Devleti haline dönüşmüştür.

Orhan Bey zamanında devlet hızlı adımlar atarak bünyesinde barındırdığı kurumları geliştirirken aynı zamanda devleti zirveye taşıyan askeri yapıyı da düzenli hale getirip Yaya Müsellem ordusunu kurmuştur. Bununla yetinmeyen devlet savaş stratejilerini ve orduya verdiği önemi artırarak I. Murat zamanında yeniçeri ocağını kurmuştur. Artık devlet kendini balkanlarda hissettirmeye başlamıştı. Ordu gücüne güç katarak büyüyor Peygamberin hadisine mazhar olma yolunda ilerliyordu...

Zaferlerine zafer katan Avrupa´yı titreten Osmanlı ordu yapısını kısaca inceleyecek olursak; Osmanlı kara ordusu Merkez Ordusu ve Eyalet Ordusu olmak üzere ikiye ayrılır.

A-Merkez Ordusu: Osmanlılar döneminde ilk düzenli ordu Orhan Bey zamanında kurulmuştur. Kapıkulu piyadeleri ve Kapıkulu Süvarileri olmak üzere iki kısma ayrılırlardı. Kapıkuluna yetiştirilmek üzere alınan askerler ‘´Devşirme Usulü´´ ve ‘´Pençik sistemi´´ ile toplanırdı. Devşirme usulüne göre gayrimüslim ailelerden –ailelerin rızası ile- alınan çocuklar Müslüman bir ailenin yanına yerleştirilir ve askeri eğitime tabi tutulurdu. Pençik sisteminde ise savaşlarda esir düşen çocuklar alınır ve onlarda Müslüman ailelerin yanında yetiştirilir askeri eğitim alırlardı.

1-Kapıkulu Piyadeleri:

1.1-Yeniçeri Ocağı: 
Kapıkulu piyadelerinin çoğunluğunu Yeniçeriler oluşturur. Padişahın yakın korumalığını yaparlar. I. Murad zamanında kurulmuştur.
1.2-Cebeci Ocağı: Yeniçerilerin silah ve araç gereçlerini temin ederler.
1.3-Topçu ve top arabacıları Ocağı: Top ve top mermisi döken, savaşlarda topları nakleden ve kullanan sınıftır.
1.4-Humbaracı Ocağı: Havan topu, gülle ve bomba yapan sınıftır.
1.5-Lağımcı Ocağı: Tünel açan, ordunun önünden giderek geçmesi için köprü yapan ve düşman kalelerinin çökmesini sağlayan sınıftır.

2-Kapıkulu Süvarileri: Doğrudan Padişaha bağlıydılar. Yeniçeriler gibi Padişahı korurlardı. ”Altı Bölük Halkı” diye isimlendirilen bu süvariler: Sipah, Silahtar, Sağ ve Sol Ulûfeciler, Sağ ve Sol Garipler olmak üzere bölümlere ayrılmıştır.

B-Eyalet Askerleri: Osmanlı ordusunun büyük bir bölümünü teşkil eder. Temelini “Tımarlı Sipahiler” oluşturur. Eyalet askerleri Yerli kulu ve Serhat kulu olarak ikiye ayrılır.

a.Yerli Kulu:

1.1-Azaplar: Osmanlıda bekâr Türk gençlerinden meydana gelmiştir. Savaşta topçu birliklerinin önünde yer alırlardı.
1.2-İcareliler: Sınırlardaki kalelerde görevli topçu askerleridir.
1.3-Lağımcılar: Sınır boylarındaki kalelerde görevli tünel ve hendek kazıcılardır.
1.4-Sekban: Gönüllülerdir. Hizmet sürelerince ücret alırlardı.

Serhat Kulu:

b-Serhat Kulu: Deliler, Gönüllüler, Besliler, Topraklı Süvari, Tımarlı Sipahiler ve Akıncılar hafif birlikleridir. Hepsi Türklerden meydana gelir. Ordudan bir iki gün önde giderek, düşman birliklerinin durumunu orduya bildirirlerdi.
1.1-Tımarlı Sipahiler: Osmanlı ordusunun en önemli, en kalabalık sınıfıdır. Devlete ait toprağın geliri ile geçinirlerdi. Atlı birliklerdi. Savaşta yaya askerlerini korur ve sonucu belirlemek üzere saldırıya geçerlerdi.
Bu kadar kalabalık Osmanlı ordusunun en önemli özelliği; hafif silahlarla donanmış atlı ordu olmasıdır. Çok hızlı yer değiştirebilen ve savaşan bu ordu, insan gücünün yanında hayvan gücünü de kullanmıştır.

DONANMA:
Osmanlılarda ilk tersane; Yıldırım Bayezid döneminde Gelibolu´da kurulmuştur. İstanbul´un fethi ile donanma güçlenirken, denizcilikte en büyük gelişme Kanuni Sultan Süleyman döneminde olmuştur.
Donanma komutanına Kaptan-ı Derya denmiştir. Deniz askerine levend adı verilmiştir.

 

Osmanlıya zaferler kazandıran askeri yapı bu şekildeydi. Ancak yazımızın başlangıcında da dediğimiz gibi ordunun gücü kadar önemli olanda savaşta kullanılan stratejidir. Osmanlı bu konuda çok titiz ve teknik davranıyordu. Osmanlının bu yaklaşımı doğrultusunda savaştan önce savaşın yapılacağı bölgenin jeopolitik yapısı, iklim durumu ve karşılaşılacak ordu incelenir buna göre bir strateji oluşturulurdu. Alınan bu bilgiler ve uygulanacak strateji savaş zamanına kadar sır olarak kalırdı. Osmanlı ve Osmanlıdan önceki Türk devletleri meydan savaşlarında genel olarak Hilal veya başka bir adıyla Turan taktiğini kullanırlardı. Bu taktiğe göre; Ordu, savaş anında merkez, sağ ve sol olmak üzere üç kısma ayrılırdı. Merkez kuvvetleri düşmana saldırır, bir süre sonra saldıran bu kuvvetler, kaçar gibi geri çekilirdi. Bunu yaparken de at üzerinde ok atmak suretiyle savaşa devam ederlerdi. Böylece geri çekilen askerlerin peşinden gelen düşman, ordunun sağ ve sol kısmı tarafından pusu kurulan yere çekilir, çember içine alınarak imha edilirdi.

Allah-u Teâlâ Kuran-ı Kerim´de şöyle buyurur;

Ey inananlar! Aranızda dininden kim dönerse bilsin ki, Allah, kendisinin ( çok ) sevdiği ve onlarında Onu sevdiği, ( üstelik ) inananlara karşı alçak gönüllü, inkârcılara karşı güçlü, Allah yolunda cihad eden, yerenin yermesinden korkmayan bir millet getirir. Bu Allah´ın dilediğine verdiği bir nimettir. Allah her şeyi kaplar ve bilir. (Kuranı Kerim el-Maide 54 )

Anahtar Kelimeler: Zaferlerin, Arka, Planı, Ordu, Strateji
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM (26 Ağustos 2018 - Pazar)
GEZELİM GÖRELİM (03 Ağustos 2018 - Cuma)
SELAM OLSUN SELAM OLSUN YİĞİTLERE (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
YENİ BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONRASI BEKLENTİLERİMİZ (03 Temmuz 2018 - Salı)
SEÇİM SONUÇLARINI NASIL OKUMALI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
UNUTMAYALIM HEP HAFIZAMIZDA KALSIN (19 Haziran 2018 - Salı)
ESKİMEYEN BAYRAMLAR (12 Haziran 2018 - Salı)
RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR (01 Haziran 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ HIZLANDI (24 Mayıs 2018 - Perşembe)
KATİL İSRAİL BOŞ DURMUYOR (15 Mayıs 2018 - Salı)
YENİ BİR SEÇİM YENİ BİR HEYECAN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
O AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORUZ (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
MEMLEKET SEVGİSİ BİR BAŞKADIR (23 Mart 2018 - Cuma)
MEMLEKET HİZMET İSTER (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KANAYAN YARA KİMSESİZ SOKAK ÇOCUKLARI (27 Şubat 2018 - Salı)
CEMRE KİTABEVİMİZ VE KİTAP KULÜBÜMÜZ (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZİN KIYMETİNİ BİLEMEDİK (02 Şubat 2018 - Cuma)
SEN SİVASI TANIRMISIN (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
6 K NIN DİĞER SINIFLARIN ŞANSLARI (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
GÜNDEM ÇOK YOĞUN (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
KALABALIKLARIN YALNIZLAŞTIRDIĞI İNSAN (19 Aralık 2017 - Salı)
ELLERİMİZ BİRLEŞMELİDİR (12 Aralık 2017 - Salı)
İDARECİLİK YÖNETİCİLİK BİR MEZİYETTİR (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZE HİZMET İCRAATLA OLUR (03 Aralık 2017 - Pazar)
SUÇLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKİR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN MESELELERİ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
DEĞERLENDİRMELER ÖĞRETMEN, (19 Kasım 2017 - Pazar)
SÜT TOZU ÇOCUKLARI (17 Kasım 2017 - Cuma)
TERÖR OLAYLARI NEYİ HEDEFLİYOR (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ MESELELERİMİZ (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
SON OKÇULAR TEPESİ AİLEDİR (31 Ekim 2017 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
SAYFA EDİTÖRÜ

 

 

 

booked.net
"İşlediğiniz günahları gizlediğiniz gibi, iyilikleri de gizleyiniz "

Bir ton gazete kağıdı geri kazanıldığında 8 çam ağacının kesilmesi önlenir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59