Gülşah Akkaş Yaman


Z KUŞAĞINI KİM YETİŞTİRİYOR

Z KUŞAĞINI KİM YETİŞTİRİYORGeçen yazıda  evlilik üzerine yazmıştım. Biraz ona dem vurarak biraz da bizden sonraki kuşaktan bahsederek devam edelim .

Çoğu kesimin ümitvar olmadığı hatta tabiri caizse verip veriştirdiği "Z Kuşağı" diye tanımladığımız bir kuşak.

(Her nesil kendinden sonraki nesli beğenmemiş önce bunu bilmekte fayda var .)

Bazen "Çok pardon bu kuşağa kim ebeveynlik yapıyor?" diyesim geliyor. Sadece ebeveyn olmakla da kalmıyoruz amca ,teyze şeklinde onların  hayatında rolümüzü alıyoruz .

Olumsuz giden bir durum varsa bizim de katkımız olmuştur. "Kuşaklar Kuşakları Yetiştirir."

Bizden öncekilerin temel dayatması "aman elalem ne der" idi. Biz bundan çok yorulduk sanırım bizden sonrakilere biz bunu vermek istemedik .

Lakin kamuoyunda itibarın  önemli olduğunu da  anlatamadık . Birileri ne derle geçmez belki hayat ama öte yandan da toplumun kabul gördüğü davranışlara da itibar etmemiz lazım .Ayete ve sünnete aykırı olmayan kültürel olarak insani yönümüzü geliştiren cemiyet hayatına karşı sorumluluklarımız var .

Sen kimseden sorumlu değilsin !   Kendimizi savunamadık, onlara da çok korumacı davrandık .

''Yer ehli sizi nasıl bilirse gök ehli de sizi öyle bilir .''

Misafir gelince kaş göz iması ile hizmet eden bir nesildik .Şimdiki nesil lisanı halden çok da haberdar değil. Ama bunu da biz öğrettik .Sen bir bireysin, dedik topluma karşı görevlerini es geçsen de olur imajını çizdik .

Toplumun gereksiz dayatmasından bahsetmiyorum ama selam vermenin güzelliğini ,insanın insana ihtiyacı olabiliceğini anlatmalıydık .

Unutmayalım bu neslin yetişmesinde bizim rolümüz etkin hiç şüphesiz .

Diğer yazıda da çok vurgulamak istediğim bir mevzu "sorumluluk bilinci".

Bir bardak çay ikram edemeyen bir kız ile bakkaldan bir ekmek almamış bir erkek evlenecek .Gümbür gümbür geliyor "Z Kuşağı" evlilikleri .

Bakalım nasıl olacak. Elbet bizim duamız iyilik üzerine ama hayatın bir yerinden sonra biz çok az yer alacağız onların hayatlarında ."Din nasihattir'' buyuruyor Efendimiz. Biz kulaklarına fısıldayalım hak ve doğruyu .

İyi annelik yapalım derken ne kötülükler yaptık .Çay servisi mi yapacağız ,demliği bırakın çocuğunuz getirsin ne kadar bir işin ucundan tutarsa o kadar hayata dahil hisseder kendini .

Her şeyi hazır önlerine sunduğumuz hayatı onlara kolaylaştırdığımızı  sandık. Bu yaşam şekli aslında onları gelecekte nasılda sudan çıkmış balığa çevirecek farkında değiliz .

Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki: "Hizmet eden o topluluğun efendisidir."

Evlilikteki huzurun kapısını açan bir anahtar olsa kesinlikle nezaket ve zarafet olurdu .Erkek çocuk veya kız çoçuk hiç fark etmez iletişim becerileri kazanamadılarsa yine zor olacak hayat onlar için .

Nazik bir lisan kişiye her zaman hayatı kolaylaştırır. Üslup bilmek yol yordam bilmek lazım. Hayatın her alanında varız .Ve bunu da çocuklarımıza işlemek lazım bir yerinden. Merak etmeyin "Görgülü kuşlar gördüğünü işleyecek." Her şey inşallah aslına zuhur edecek .Yeter ki doğru model olalım .

Emek verelim hiçbir emeği karşılıksız bırakmayacak Allah var hiç şüphesiz .

Ayrıca unutmayalım bizim yetiştirdiğimiz kuşağı sürekli eleştirmek yerine onlara ne katkı sağlar onu düşünelim .

Bu kuşak için rolümüz neyse iyi oynayalım belki anne belki babaanne belki sokaktaki bir abla  .

Gençlerin onurunu kırmayalım .Bugünün genci yarının yetişkini olacak. Yersiz davranışlarımız yüzünden hürmet göremezsek yok sayılırsak hatayı sadece gençte değil kendimizde de arayalım.

Bir sonraki yazıda buluşmak duası ile .

 YAZARLAR