Gökhan Kara


YURT SORUNUMUZ YOK

Türkiye genelinde  üniversite kayıtlarının yapılması ile birlikte gündem yurtlar oldu.


Büyük şehirlerde olduğu gibi Sivas’ta da anormal şekilde artan ev kiraları bir anda gözleri devlet yurtlarına çevirdi.

Aileler ve öğrenciler devlet yurtlarına yerleşme telaşına düşerken üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler diğer illerimizde olduğu gibi yurt ve barınma bakımından problem yaşamayacak.

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Sivas İl Müdürlüğü, Sivas merkezde 7, ilçelerimizde 8 olmak üzere 18 bin 798 kapasiteyle kendilerine müracaat eden öğrencilerin yaklaşık yüzde 97’sini barındırıyor.

                Gönül rahatlığı ile şunu söyleyebilirim;

                Üniversiteye yerleşen bir öğrenci eğer Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurdu ve çıkmadı ise alternatif özel yurt imkânlarından kesinlikle yararlanabilir. Bu imkânı ilimiz fazlası ile veriyor.

Özel yurtta kalmak istemeyip evde kalmak isteyen öğrenciler için ise yine bir artı birden tutun normal dairelere kadar ilimizde her keseye uygun, öğrencinin barınabileceği alt yapının olduğuna inanıyorum.

Kısacası;

Şuan toplam 15 devlet yurdumuz var ve bunların toplam kapasitesi 18 bin 798 kişiliktir. İlimizde bir bu kadar da özel yurt var. Bunlarla birlikte ortalama 25 bin civarında öğrenci misafir ediliyoruz.

Devlet ve özel yurtlarımızın çoğu 5 yıldızlı otel niteliğinde. 

Her geçen sene daha da gelişerek devam ediyor.

Sivas’ta yurt sorunu geçtiğimiz yıllardan beri çözülmüştür. Ben bu sene de diğer seneler gibi açıkta bir öğrencinin kalmayacağı kanaatindeyim.

Velilerin gönlü rahat olsun. 1 ay içerisinde yurtsuz öğrenci kalmayacak.YAZARLAR