Ömer KIZILÖZ


YOLU BİLMEK-3

YOLU BİLMEK-3


Burada unutmamanız gereken en önemli husus; disiplinli olamadığı, ya da nerelerde esnek olması gerektiğini çözümleyemediği için; gayelerinden dönen çok insanların olduğudur.

7-Yolda aceleci olmayacağız. En iyi usta, en iyi tezgahtar, en iyi öğrenci, öğretmen; aklımıza gelebilecek ne kadar sanatsal, mesleki ve bunların dışında ne kadar farklı alan var ise; bu alanlarda başarılı olan insanların ortak özelliği; hedeflerine doğru ilerlerken aceleci davranmamalarıdır. Süreci sindire sindire ve adım adım ilerleyerek, yolun hakkını verdikleridir.

Her şeyin doğal bir akış hızı var ve her şey bu doğal akış hızı mecrasında ilerlediğinde, o şeyin kemalatı gerçekleşecektir.

8-Yolda aceleci olmamamız gerektiği gibi; devamlı olarakta yolun kurallarına riayet edeceğiz. Yaşamın fıtratı gereği hayat hep tekdüze ilerlememekte, bazen hiç beklemediğimiz zamanlarda, karşımıza sürprizler çıkarmaktadır; hasta olmamız, bir yakınımızın hastalığı ile ilgilenme durumunuz, işimizin uzaması, ani gelişen bir davet ya da bir misafirimizin gelmesi; bu gibi durumlarda hedef yolculuğumuzda istediğimiz şekilde ilerleyemeyebiliriz. Ancak her ne olursa olsun ilerleyişimizde büyük bir boşluk meydana getirmemeliyiz. Günlük 40 soru çözmeniz gerekiyorsa en azından 5 soru çözelim, sporcuyuz ve karate öğreniyoruz, 1 saat çalışamayacak isek te, en azından 20 dakika çalışalım. Ama mutlaka yolda olalım; çünkü ara vermeler bizim hedefimizle olan zihinsel ve duygusal bağımızın zayıflamasına daha uzun ara vermeler ise dönüşü olmayan kopmalara neden olacaktır. Devamlılığımız bizim gayemizle, gayelerimizle aramızdaki muhabbetimizdir.

9- Bunu çoğu insan söyler; bir kez de ben söylüyorum. İnsan için hayatta en değerli şey nedir deseler; Cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın hasta yatağında söylediği söz olarak bilinen “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi “ dizelerinde belirttiği üzere hayatta dert, sıkıntı, sevinç, keder olabilir ve bunlar aşılabilir; ancak hiçbir problem sıhhat kadar önemli değildir, şeklinde yorumlanan sağlıktır derim.

Ve bu değer; bizim başarı yolculuğumuzun kalitesini de etkileyecek olan en önemli unsur.

Çalışmalarımızda kendimize aşırı yüklenir isek; günlük 3 saat yapacağımız bir spor antrenmanını kontrolsüz bir şekilde 7 saate çıkarırsak, ya da günlük belirli bir zaman aralığında yapmamız gereken bir çalışma sürecine kendiliğinden fazlaca saatler eklersek, bu biz de kas yorgunluğundan, kas spazmından, bir sonraki antrenmanları yapamamamıza; ya da çeşitli ağrılar ve aşırı yorgunluklarımız nedeniyle; yapacağımız işlere konsantre olamayacak hale gelmemize neden olacaktır.

10- Başarı yolculuğunda sağlıklı olmak kadar önemli olan bir diğer unsur ise dinlenme disiplinine riayet etmektir.

Ben dinlenme disiplin diyorum; birçok insan dinlenmeyi alelade bir durum olarak algılayıp adeta dinlenmeye ayrılan zamanları boşa geçen vakitler olarak değerlendirmektedir. Oysaki onu bir disiplinle hayatımıza soktuğumuzda; günlerimizi, gece yatağa girdiğimiz ana kadar hep enerjik olarak geçirecek ve her an yeni durumlar için enerji seviyemiz yeterli düzeyde olacaktır. Yaptığımız çalışmaları, dinlenme aralıkları ile yaptığımız da, belirli kas gruplarında ortaya çıkan toksik maddeler bizi rahatsız edecek seviyeye çıkmayacaktır.

40 dakikalık süreler halinde 3 bölümde çalışacağımız bir dersi; aralıksız olarak 80 dakika ya da daha fazla süreyle çalışarak geçirdiğimizde, biz aslında göz kaslarımızın ve sırt kaslarımızın gereğinden fazla yorulmasına, dolayısıyla bir sonraki çalışma vakti için enerjimizin kalmamasına sebebiyet vermiş olacağız.

Dinlenme vakti kesinlikle bir zaman kaybı değildir. Dinlenmek güç toplamaktır, dinlenmek ruh halimizi hep iyi durumda tutmaktır, dinlenme süreci; bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği gibi, öğrendiğimiz bilgilerin ve yetenek çalışmalarının sindirildiği anlardır. İnsanın yaptığı iş ya da sporla ilgili; belirli kas grupları diğer kas gruplarından daha fazla çalışır. Örneğin bir futbolcu antrenmanında daha çok bacak kaslarını, bir halterci ise bel ve kol kaslarını çalıştırırken, kitap okuyan ders çalışan bir kişi ise daha çok göz kaslarını, boyun ve sırtını sabit tutmakla; bu kasların diğer kaslarından daha fazla çalıştırır.

İnşirah Suresi 7. Ayette (öyleyse bir işi bitirince diğerine koyul )buyrulduğu gibi, biz; meşguliyetlerimizi belirli süre değiştirdiğimizde bu süre zarfında bir önceki faaliyetlerimizde çalıştırdığımız kas gruplarını dinlendirilmiş olacağız.

Bel ağrısı nedeniyle doktorla görüşen arkadaşıma, doktor: “memur olarak akşama kadar bilgisayarın başındasın, doğal olarak da beline binen yük fazla olacaktır. Sen aralıklı bir şekilde 20-30 dakikada bir kalkıp şöyle çalıştığın mekan içerisinde bir tur at, böylece bel ve sırt kaslarını dinlendirmiş ve zamanla bu şikayetinden kurtulmuş olacaksın “diye tavsiyede bulunmuş.

Aralıksız yüklemeler yaparak değil, bedenimizi ve ruhumuzu dinleyerek; yorulduğumuzu hissettiğimiz anda dinleneceğiz. Program yaptığımızda, programımızı mutlaka çalışma- dinleme programı şeklinde düzenleyeceğiz.