Ömer KIZILÖZ


YOLU BİLMEK-2

YOLU BİLMEK-2


Peki, nedir o kanun ve disiplinler; 

1-Öncelikle belirlediğimiz hedeflere yönelmeden önce gitmek istediğimiz, uğrunda zahmetler çekmemiz gereken hedefler gerçekten bu hedefler mi? Onlara ulaşmayı canı gönülden istiyor muyuz, isteklerimiz; hakiki olarak bizim tabiatımızla, realitelerimizle uyumlu mu? Yoksa bunların arasında uçurumlar mı var; bunları sorgulayacağız.  

2- Sorgulamamızla birlikte kendi iç sesimizi dinleyeceğiz, belirlediğimiz amaçların  yapılabiliritesi ile ilgili ne hissediyoruz, onlara ulaşıp ulaşmayacağımızla ilgili inancımız ne seviyede, korkularımız  tereddütlerimiz var mı? 

Bu iki ön kriterde, hedefimizi belirledik.  Onlara ulaşmayı gerçekten istiyoruz ve hiçbir tereddütümüz korkumuz yok. 

Artık yolculukla ilgili diğer kanun ve disiplinlerle geçebiliriz; 

3-Mutlaka bir yol haritamız olacak;   

Örneğin bir dil öğrenmek istiyoruz; ancak imkân ya da zamanımız bir kursa gitmeye uygun değil,  bu gayemiz ile ilgili öncelikle hangi dokümanları almamız, hangi internet sitelerini takip etmemiz gerekiyor bunları iyi bir şekilde belirleyeceğiz, daha sonra konuları hangi saatlerde çalışacağımızı, hangi saatlerde tekrarlar yapacağımızı, belirleyeceğiz. Dönemsel planlar yapacağız, ara ara geri bildirimler yapıp, kendimizi kontrol ederek nelerin iyi nelerin kötü gidiyor olduğunu, ya da aksaklıkların daha iyi çözümlemesi için neler yapmamız gerektiğini ortaya koyacağız. 

 Şayet planlanmış detaylandırılmış iyi bir yol haritamız olmaz ise; hedeflerimiz için göstereceğimiz çabalarımız adeta koca bir dağ gibi karşımızda büyüyecek; ve tabii ki biz farkında olmasak da bu durum zihinlerimizde yılgınlığa ve üşengeçliğe sebep olacaktır.  

Planlanmış detaylandırılmış bir yol haritamızın olması hedefi daha görünür hale getirecek ve bizde; hedeflerimize ulaşabileceğimiz hissi daha da artacaktır. 

Bir amaca giderken yollar fazladır.  Bizim burada gayemiz gideceğimiz amaca en doğru, en verimli şekilde ve en doğru zamanda varmaktır.  

Artık bir yol haritamız var; ama bu bizim için yeterli mi? değil. 

4-Bizi gittiğimiz yola revan eden, belirlediğimiz yolda olmamızı sağlayan duyguları, düşünceleri periyodik aralıklarla zihnimizde tekrar etmeli; arzumuzu coşkumuzu her an canlı tutarak, motivasyonumuzu sürekli hale getirmeliyiz. 

5- Gayelerimize doğru ilerlerken kararlılığımızı daima sürdürerek yol içerisinde atmamız gereken her hamleyi akılcılık, doğrular, tecrübeler ve sünnetullah ışığında atacağız. 

6-Yolculuğumuz ile ilgili kurallar kaideler belirleyerek kendimizi disipline edeceğiz, 30 dakika çalışacağımız bir dersi ya şimdi 25 dakika çalışsam ne olacak deyip, rehavet zehrini içmeyeceğiz. Tabii ki esnek olacağımız anlarda olacak; ama bunun nerede ve nasıl olup olmayacağı cevabını; vicdanımızın derinliklerinde bularak karar vereceğiz.  

Devam edeceğiz,