Ömer KIZILÖZ


YOLU BİLMEK-1

Hepimiz yoldayız, yol içinde yollar var ve son nefesimize kadar yolculuklarımız hep olacak.


Bunlar içerisinde en büyüğü en önemlisi ise doğumla başlayıp ölüme kadar devam edecek olan dünya hayatı yolculuğu, bu yolculukta ve diğer tüm yolculuklarımızın nihayetinde; kazançlarımız ya da kaybettiklerimizin olup olmayacağını, ya da hangi oranda olacağını ise süreci nasıl değerlendirdiğimiz belirleyecek.

Çocuğumuzu büyütürken,

Bir sağlık sorunumuzla beraberken; biz yolculuktayız

Bir hedefe ulaşmak istediğimizde,

Bir alışkanlıktan kurtulmak istediğimizde; biz yolculuktayız.

Maddi ya da manevi herhangi bir sıkıntımızla ilgilendiğimizde; biz yolculuktayız.

Bizim bahsimiz olan insanın hedefleri gayeleri için girmiş olduğu ya da gireceği bu yolculuklarda;

Bazen kişi gideceği hedefi belirlemiştir; başlangıçta gerekli olan motivasyonu azmi ve cesareti de vardır, ancak ne olduysa kişi istediği talep ettiği yolda ilerleyememiş ya da başka yollara sapmıştır.

Düşünsenize İngilizce öğrenmek, kilo vermek, iyi bir üniversite kazanmak istiyorsunuz; başlangıçta çok arzulu ve coşkulusunuz, gidip İngilizce dökümanları aldınız, bir diyetisyene tahliller verip kendinize bir diyet listesi hazırlattınız, kırtasiyelerden onlarca kitap alıp üniversiteye hazırlık için bir kursa yazıldınız; aradan bir iki gün ya da bir iki hafta geçti ve siz aldığınız İngilizce ve üniversiteye hazırlık kitaplarını kitaplığa diyet programını çöpe attınız.

Peki, ne oldu;

Ulaşılmak istenilen ne varsa sadece azmin cesaretin ve talebin yeterli olmadığını gördük.

Ama çıkarımımızı da; ya da gayretsizliğimize, ya hedeflerin bize uygun olmadığı düşüncesine; ya da kaderde bu yokmuş gibi çıkarımlarımıza bağladık.

Yukarıda bahsi geçen nedenlerin, bazen hedeflerimizden amaçlarımızdan vazgeçmemize sebep olmadığı düşünülemez tabiî ki de;

Biz aceleci varlıklar olarak genelde; her şeyin başlangıç ve sonucunu, sebep ve neticesini düşünüyoruz.

Oysaki ;

Yeryüzündeki suların buharlaşıp yağmur olarak tekrar inmesinde,

Tohumun toprağa atıldıktan sonra, bir güle ya da bir buğday tanesine dönüşmesinde,

Hatta bizlerin ana rahmine düştükten sonra dünyaya gelmemizde; aklınızın etraflıca alamayacağı reaksiyonlar, merhaleler ve süreçler meydana gelmekte,

Bunların hepsi birer yolculuk ve bu yolculukların içerisinde her seviyenin hususi ve genel olmak üzere belirli kanunları ve disiplinleri vardır.

Devam edeceğiz…