İsmail Dursun


Yiğido, Hakeme Paşa´ya Takıldı


           

            Bu ülkenin aydınlık insanları, değerli dostlar merhaba Cumartesi günü 4 Eylül Stadyumu´nda Demir Grup Sivasspor-Kasımpaşa karşılaşmasının izlenimlerini paylaşmak istiyorum.

          Fakat bugünkü yazımda manşetten de anlamış tırsınız konunun ne yönde olacağı şeklinde değil mi?

         Bu müsabaka iş günü (esnaf ve çalışan kesim) olduğu için diğer karşılaşmalarda olan taraftar yoğunluğunu tribünlerde göremedim.

         Yani siz sporsever dostlarımızı o güzel müsabaka atmosferini izlemenizi isterdim doğrusu.

         Bu müsabaka Demir Grup Sivasspor için zirveye tırmanması, Kasımpaşa´da ise ateş hattından iyice uzaklaşıp rahatlaması açısından puan almaları gerekiyordu.

        İlk yarıda her iki takımda  bulunan lider oyuncularından Trezeguet, Eduok,Veysel,Kaleci  Ramazan , Demir Grup Sivasspor da ise yıldızlardan Robinho, Emre Kılıç ve Kone´nin saha içindeki olağan üstü çabaları  dikkat çekici idi.

         Sivasspor ilk yarıda topu çok fazla alan taraftı fakat çok pas hatası yapanda yine kendileri  olunca Kasım paşa sporun etkili ayakları oyuna  ve topa daha yakın olan takımdı.

         Rakibi savunmanın önde karşılayarak oyun başlatıp kanatları ve orta alanı çok iyi kullanmaya başladı. Rakibin pas hatasını iyi kullanan Robinho ceza alanı yayında bekleyen Kone´ye al at dercesine sadece dokundu 1-0 yapan golünü atmış oldu.

          Kasımpaşa beklenmedik bir hatasıyla gol yemesine rağmen kısa süreli paniklemesini atlatıp savunmaya baskı kurarak Sahada çok ağır hareketleriyle dikkat çeken Medjani elindeki topu kaptırınca skor eşitlenmiş oldu.

        Samet hoca hemen hata üstüne hata yapan Medjani´nin yerine john Boye´yi alarak oradaki aksaklığı kapatmış oldu.

         Bu oyuncunun yerine John Boye monte edilirse daha mantıklı olur düşüncesindeyim. Tabii ki bu sporcunun son antrenman performanssına göre değişir bu.

         İkinci yarıya Kasımpaşa´da Trezegute,Edok,Digane Kaleci Ramazan ilk yarıda Sivasspor´un tehlikeli ataklarına karşı atak yapan oyunculardı.

       Sivasspor da ise Emre Kılıç, Hakan Aslan, Kone Robinho, Dikkat çeken isimlerdi fakat yıldızlar çogu zaman ayaklarındaki topları rakip savunmada ezdikleri dikkat çekiyordu.

         Değişikliklerle takımda bir ivme olacağını beklerken sürekli pas hatlarıyla Sivasspor gol yollarında rakip savunmada kalıyordu.

        Kazanılan penaltıyı kone kullanarak takımını 2-1 öne geçiren golünü attı hakemin kararı yerinde idi. Fakat Hakem Alper Ulusoy Emre´nin son dakikalarda ceza alanı içinde göğsüyle topu yumuşatarak indirmesine gol derken hakem eli ile aldı gerekçesiyle hentbol kararı vermesi akıl işi değildi.

      Hakem Alper Ulusoy´un diğer bir yanlışı da 90+2 de ceza alanı yayının orada ikili mücadele de kendini yere atan oyuncuya ihtar ve endirekt serbest vuruş vermesi gerekirken Sivasspor aleyhine serbest vuruş vermesi de akıl işi değildi.

       Digagne atışı kullanarak takımına eşitlik getiren golünü atmış oldu.Burada kaleci Tolgahan´ın akıl almaz hatasından kaynaklanan baraj kurması kapattığı yerden gol yemesi bu da bir yanlıştı.

      Hakem, Avantaj kuralına zaman zaman uymadığı gereksiz yere çaldığı düdükle oyunu durdurması da çok yanlıştı.

       Yiğidolar kendilerinin ve hakemin yaptığı hatalarla Kasımpaşa´ya bir puan vererek takılmış oldu. Samet hoca  yapılan hatalara yer vermeyip, oyuncuların yere yatmalarına müsaade edilmemesi gerektiğini söylüyor bu basit bir cümle bana göre. Hakemin neticeye tesir eden verdiği kararlarından söz etmemesine anlam veremedim. Bunları ben tarafsız bir gözle izlediğim için yazıyorum.

 

  SANATA VE SANATÇIYA KATKI SUNAN ÖNCÜ İŞ GÜVENLİĞİ MERKEZİNE:

?´Bir Millet sanattan ve sanatkârdan mahrum ise tam bir hayata malik olamaz´´

 ?´Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.´´

                                       Mustafa Kemal ATATÜRK.                                            

        Pazar Günü Atatürk Kültür Merkezinde Mavi Yel Değirmeni Kültür ve Sanat Derneği´nin Mithat Zencir Türk Sanat Müziği Korosunun konserine Davetli olarak ilk kez keyf alarak katıldığım bir konser programı idi.

           Dernek Kadri Şarman, Mithat Zencir, Eşi Fulya Zencir, Niyazi Çınar ve Dernek başkanı Sanatçı Bogaç Tolga İnal kaç ve isim yapmış yetenekli genç sanatçı adaylarını da yanlarına alarak bu derneği kurup kısa sürede Sivas´ta izlenebilir ve dinlenebilir bir sanat müziği korosunu oluşturmuşlar sizlere bravo doğrusu.

         Atatürk Kültür Merkezini hınca hınç doldurmuştu izleyiciler,  bu konserin düzenlemesine sponsor olarak sanatçılara ve konuklara her türlü katkıyı sunarak konserin yapılmasını sağlayan, Sivas İş Güvenliği Malzemeleri Merkezinin sahibi Coşkun Dursun´a duyarlılığından dolayı kendisine  çok teşekkür ediyorum.

       Öncü iş güvenliği Malzemeleri merkezi kısa sürede Sivas´ta mağazasını açarak kurum ve kuruluşlarda halk katmanlarında tercih edilen konuma gelerek, sanat ve sanatçıya katkı sunması  önemli bir gelişmedir bu bir örnek davranıştır.

         Konserin final şarksını Kadri Şarman ustanın Türki yem şarkısı söylenirken izleyicilerin ellerindeki Öncü İş Güvenliği Merkezinin dağıttığı Türk Bayraklarıyla hep bir ağızdan Türkiye´m, Türkiye´m sesleriyle salon adeta inliyordu.

        Konseri uzun süre izledim ve degerli sanatçı arkadaşlarımızın okudukları şarkı ve türkülerden keyf aldım.

        Özellikle Dilruba Vurur ve Gülistan Özkara isimli genç sanatçı arkadaşlarımızı ve  Kadri Şarman  ustayı dinlemek bana büyük bir zevk verdi .

            Ben özellikle Sanatçı arkadaşları ile birlikte kurdukları Mavi Yel Değirmeni Kültür ve Sanat Derneğinde Türk Sanat Müziği ile Türk Halk Müziği gelenek ve kültürünü yaşatmak ve yaymak için bu yola çıkarak kısa sürede böylesine profesyonelce bir konser vererek yığınları arkasına alan siz Dernek emekçisi müzik dostu olan arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim.

             Bir başka haftada bir başka programda spor, sanat ve sanatçı dostlarımızla görüşmek dileğiyle efendim.                   YAZARLAR