Yeni bir dünya kurulacak, Türkiye kurucu rol oynayacak..
Tarih: 9.7.2016 10:50:07 / 9270okunma / 3yorum
YUSUF KAPLAN

 

Yeni bir dünya kuruluyor... Bildiğimiz dünyanın sonuna doğru hızla ilerliyoruz: Sonun başlangıcı yaşadıklarımız.

Bir yüzyıla inanılmaz trajediler, katliamlar, işgaller ve işkenceler sığdırdı insanlık. Son yüzyıl, bizzat Batılı tarihçiler tarafından “insanlığın en karanlık yüzyılı” olarak adlandırılıyor o yüzden. Bu başlığı taşıyan yüzlerce kitap yayımlandı Batı´da.

YA ÇÖKECEĞİZ YA DA YENİDEN GELECEĞİZ...

İnsanlığın en karanlık yüzyılı olarak adlandırılıyorsa bir zaman dilimi, orada zaman durmuş demektir, değil mi? Yeni bir zaman başlayacak, insanlık yeni bir arayışa soyunacak, taze bir yolculuğa çıkacak demektir.

Kısacası: Yeni bir dünya kurulacak demektir.

Bir yüzyıl, o yüzyılı yapan uygarlığın çocukları tarafından “insanlığın en karanlık yüzyılı” olarak adlandırılıyor.

İyi de, bizim gibi tarihte tatil yapan, yönünü şaşışan, hep ödünç akılla, ödünç bir dünyada yaşayan metamorfoz yemiş toplumlarda hâlâ böyle bir uygarlığın yüceltiliyor olması ne´yin göstergesidir, peki?

Önceki cümlede ifade ettiğim ödünç akılla, ödünç bir dünyada yaşadığımız gerçeğinin örtük bir şekilde ifşası ve bu dünyanın bir gün, hem de hiç de uzak olmayan bir gelecekte paldır küldür çökeceği korkusunun mevcut yapıları, kurumları, düzeni ve düzeneği yitirmeme kaygısı.

Kendi dünyalarında değil de ödünç bir dünyada ve ödünç akılla yaşayan toplumlar, ya er veya geç çökmeye ya da eninde-sonunda kendi dünyalarını keşfetmeye mahkûmdur.

İKİ TEMEL SORUN

Buradan geleceğim nokta hayatî: Kendi dünyamızda yaşamadığımız için, bildiğimiz dünyanın sorunlarını kavramakta, bildiğimiz dünyanın sona geldiğimizi görmekte, görsek bile kabul etmekte zorlanıyoruz.

Bu nedenle de, yeni bir dünyanın kurulmakta olduğunu, yeni bir dünyanın kurulmasında son bin yıllık insanlık tarihin 7-8 asrını yapan bir medeniyetin çocukları olarak, bizim bu noktada yeniden kilit rol oynayabileceğimizi göremiyoruz. Batılılar görüyor, onun için bütün yüzyıllık büyük stratejilerini Osmanlı coğrafyası üzerinde planlıyor ve yine bunun için biz geldiğimizde kendilerinin gideceklerini bizden daha iyi biliyor, etrafımızı ateş çemberine çeviriyorlar.

İşte tam bu kritik noktada kavramakta zorlandığımız iki temel sorun var:

Birincisi, içinde yaşadığımız dünyanın nereye gittiği meselesi.

İkincisi, bizim bu kritik süreçte sahip olduğumuz ama henüz tam anlamıyla farkında olmadığımız imkânlar ve bu imkânları bir medeniyet fikri çerçevesinde yeniden nasıl hayata ve harekete geçirebileceğimiz yakıcı sorunu.

YENİ DÜNYA´YI İNGİLİZLER KURMAK İSTİYOR HEM DE BİZİM ÜZERİMİZDEN!

Birinci sorundan başlayalım: Son iki yüzyılı belirleyen küresel kapitalist sistemi, İngilizler kurdu, kodlarını onlar belirledi. Dolayısıyla dünya haritası onların eseri.

Daha önce de yazdığım gibi, İngilizler, genelde küresel kapitalist sistemi, özelde ABD´yi Yahudilerle birlikte kurdular. Ama İkinci Dünya Savaşı´ndan sonra Yahudiler, ABD´ye hâkim oldular, İngilizleri hem sistemden hem de ABD´den kovdular.

Fakat İngilizler yarım asırda toparlandılar ve en iyi kendilerinin bildikleri merkez İslâm coğrafyası üzerinden hem yeniden küresel haritaları belirleme hem de Yahudileri cezalandırma savaşı vermeye başladılar son çeyrek asırdan bu yana artan bir hızla.

Gelinen noktada, örgütler üzerinden Türkiye´nin güneyine yerleştiler ve merkez İslâm coğrafyasının bin yıllık ana omurgasını oluşturan Ehl-i Sünnet Omurga´yı çökertme savaşı veriyorlar.

Önce örgütleri Şiilerin üzerine salıyorlar; böylelikle İran´ın önünü açıyorlar: Çeyrek asırda İran, Irak´a ve şimdi de Suriye´ye yerleştirildi. Körfez bölgesine yerleştirildi. Sina Yarımadası´na, Umman´a kadar yerleştirildi.

Kısa vadede hedef, mezhep, kabile, etnik çatışmaları hızlandırmak. Orta vadede bölgenin siyasî, coğrafî ve stratejik haritalarını çizmek. Uzun vadede ise Şiî-Sünnî çatışmasına giden yapıtaşlarını döşemek.

Varılmak istenen sonuç, bin yıldır bizim kurduğumuz Ehl-i Sünnet Omurga´yı çökertmek, iki asırdır adım adım kendilerinin tohumlarını ektiği hâricî mantığına dayalı sığ ve tehlikeli İslâm anlayışını Müslüman toplumların omurgası hâline getirmek. Sonuçta, bir yanda Şia, öte yanda hâricîlerin olduğu, bu iki marjinal eğilimin ana omurga konumuna yükseltildiği, birbirleriyle sürekli çatışmalarını sağlayacak onlarca yapay devletçiğin icat edildiği kaotik, dolayısıyla kolaylıkla kontrol edilebilir bir İslâm dünyası icat etmek.

Dün Hindistan´ı İngilizler parçaladılar. Osmanlı´yı İngilizler çökerttiler. Malay Havzası´nı, Afrika´nın Doğu´sunu İngilizler şekillendirdiler.

Şimdi bütün bu havzaları, lime lime ederek küçücük dilimlere bölecekler. Böylelikle küresel sisteme direnen tek güç olan İslâm, böylelikle dize getirilecek.

İşte tam bu süreçte Türkiye´nin içerden ve dışardan kuşatılması, ülkenin iç savaşın eşiğine fırlatılması gerekiyor. Şimdiye kadar iç-savaş meselesinde sonuç alamadılar. O yüzden Türkiye´yi dışardan kuşatıyorlardı.

NİHAYET TÜRKİYE STRATEJİK DENGELERİ BELİRLEYEBİLECEK BİR YOLA GİRDİ...

Aylardır şunu haykırıyorum: Türkiye, bu kuşatmayı yarmak zorundadır. Üzerimize büyük bir Buzdağı geliyor ve bu buzdağı kartopu gibi büyüyor.

Türkiye, bu kuşatmayı yalnızca denge stratejisi izleyerek yarabilir. Bunun yolu da, düşmanları azaltmak, müttefikleri artırmaktan geçer. Rusya´yla, Mısır´la ilişki kopmaz. Bölgesel ve küresel aktörlerle çatışma değil, dengeleyici bir alan açma stratejisi izlemek zorundayız.

Bunları söyledim diye linç edildim. İnsanlar, bilip bilmeden saldırdılar. Şimdi Türkiye, hatasını gördü, yanlıştan döndü ve söylediğim noktaya geldi.

Unutmayalım: Dalga-kırılmadan dalga-kurulmaz. Biz, önce dalga-kurmaya kalktık. O yüzden hata yaptık. Geç de olsa hatadan dönüldü. Kara göründü çok şükür.

Strateji dehası Abdülhamid´in denge stratejisi ile gidersek, orta ve uzun vadede dengeleri biz belirleriz. Ve yeni bir dünyanın kurulmasında kurucu rol oynarız işte o zaman Allah´ın izniyle.

Anahtar Kelimeler: Yeni, dünya, kurulacak, Türkiye, kurucu, oynayacak
Okuyucu Yorumları (3 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Asuman Arpak
4.9.2016 09:22:00
23 * 08 * 2007 k.yaka polis merkezinde İmzam taklit edilip * ifadem YILDIZ GÜNDÜZ ismin de biri ile değiştirildi. İfadem alınmadan kapıcı mehmet ali yılmaz karakol dış kapıda bekletildi 24 : 00 akadar ben karakolda sadece oturtuldum YILDIZ GÜNDÜZ ismin de biri ni alaybey kadınlar kahvesin den getirip onun ifadesi alındı. Beni Teyzem FEVZİYE YILDIZ AKTAŞ ( Gazioğlu ) ile PARELEL yaptılar RANT Elde ettiler senelerce aprt kapı cı larını da kullanarak, Mehmet Ali Yılmaz ın oğlu katil oldu ve ömür boyu hapis cezası aldı. Para karşılığında görünmeyen adam, görünmeyen başbakan & kankaları tarafından ( K * E ) & ( N.S.Ş ) kendilerini akladılar * ikamet ettiğim aprt yönetimi ile zeminde ruhsatsız işyerleri ile bitişikteki TEFAL EBRU TEKNİK servis ,Maliye konuk evi, TERSANE CAFE, BELEDİYE ÇAYEVİ ile kara para akladılar. Mısırdan getirilen mallarımız konu, komşu ya dağıtıldı * Dagıtılmaya devam ediliyor " devlet garantili devlet soyma " devam ediyor. Aziz Kocaoğlu " çete " romanı benim için yazılmış * ikincisi yazdırılmak isteniyor * BEN ve KIZIM merkezli * " PETROL " peşindeler
Asuman Arpak
4.9.2016 10:21:12
06 05 2012 ikamet ettiğim aprt karşısı ÇOCUK OYUN PARKI KÖŞESİNDE çakma saldırıya uğradım * Komplo planlar teorisi ile " gücümü gizleyerek kullanmak " için ( K * E ) & ( N.S.Ş ) eski kapıcı aile alime, hasan, damla seyrek baran ve erkek arkadaşları tarafından mahkemeyi kazandıktan sonra ilk şibidik terlikleri attılar * benden 2000 tl tazminat alıp akü şarjlı sakat arabası aldı lar Beklentileri YAT, KAT & ARABA avu KAT EMİNE Taslak Çandarlı yı azil ettim. İhbar name TUNA mah. muhtarı Nihal Çeliker ´ e bırakıldı. ALAYBEY MUHTARI SERVİN AKKUŞ yerine P.T.T gönderilerimi karıştırarak kendilerini bana aklattı lar 16 seneyi de C.s Mehmet Akif Kay ve diğerleri ile BANA İNSANLIK SUÇU İŞLENDİ * GÖRÜNMEYEN ADAM, GÖRÜNMEYEN BAŞBAKAN & KANKALARI TARAFINDAN P.K34
Asuman Arpak
4.9.2016 10:29:26
K.ada k.denizi imre sitesi no. 2 huseyin akbaş sk. yazlık evim elimden komplo planlar teorisi ile alındı. GÖRÜNMEYEN adam GÖRÜNMEYEN BAŞBAKAN & KANKALARI tarafından SAHTE POLİS MEMURU TAMER KARA, MİKAİL BİLİCİ, FATMA KARADEĞİNLİ ve diğerleri ile ( K * E ) & ( N.S.Ş ) 2008 / 1 tapu iptal davası açtım ama avu KAT KÂMİL AKÖZ davadan çekildi. P.T.T gönderilerimi karıştırarak kendilerini kendi yöntemleri ile akladılar * BANA İNSANLIK SUÇU İŞLENDİ " devlet garantili " P.K34
Yazarın Diğer Yazıları
Üniversitenin krizi (18 Eylül 2018 - Salı)
Suriye sorununda kör noktalara dikkat! (10 Eylül 2018 - Pazartesi)
Mesut Özil, Almanlara ayna tuttu (27 Temmuz 2018 - Cuma)
Zihniyet ve maarif devrimi olmadan aslâ! (19 Temmuz 2018 - Perşembe)
İlerleme putu ve zihnî felçleşme (29 Ekim 2017 - Pazar)
İlerleme putu ve zihnî felçleşme (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Kervan´ın yolu niçin kesildi? (17 Ekim 2017 - Salı)
İnsansız şehir, şehirsiz insan… (12 Eylül 2017 - Salı)
Yarın, çok geç olabilir… (26 Ağustos 2017 - Cumartesi)
Laiklik dogması ve sopası… (21 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Sivas´ta tarihî bir toplantı (18 Ağustos 2017 - Cuma)
Osmanlı ruhu olmadan aslâ! (14 Ocak 2017 - Cumartesi)
Bu sistem (17 Mayıs 2016 - Salı)
Medyanın “kusursuz cinayet”i! (21 Şubat 2015 - Cumartesi)
On Emir (29 Aralık 2014 - Pazartesi)
Medeniyet fikri ve eğitim sistemi (16 Aralık 2014 - Salı)
Dil Devrimi cinayeti ve Osmanlıca meselesi (08 Aralık 2014 - Pazartesi)
ÜMMET: SELÂM/ET YURDU (05 Aralık 2014 - Cuma)
En büyük tehdit: Misyoner Medya (28 Kasım 2014 - Cuma)
Eğitim (28 Kasım 2014 - Cuma)
Peygamberî çağ/rı varolmadan aslâ! (04 Kasım 2014 - Salı)
Hâriciye, Türkiye`nin altını oyarken... (01 Kasım 2014 - Cumartesi)
Urfa`nın `peygamber çiçekleri` (17 Ekim 2014 - Cuma)
Moro seferi... (25 Eylül 2014 - Perşembe)
Burası, sömürge ülkesi mi? (19 Eylül 2014 - Cuma)
Entelektüelle ve akademisyenle nereye kadar? (10 Eylül 2014 - Çarşamba)
Dünya Osmanlı`ya Gebe... (05 Eylül 2014 - Cuma)
Ben`i aşıp Sen`e ulaşabilmek... (19 Ağustos 2014 - Salı)
Erdoğan`a 20 öneri (16 Ağustos 2014 - Cumartesi)
Felsefe`den Hikmet`e: Hakikatin İZ`ini sürmek... (13 Ağustos 2014 - Çarşamba)
Kuşatmadan umuda… (12 Ağustos 2014 - Salı)
İngilizlere dikkat! (08 Ağustos 2014 - Cuma)
Hayatsız İnsanlar, İnsansız Hayatlar (07 Ağustos 2014 - Perşembe)
``Bu kadar acı için çok küçük bu Filistin` (06 Ağustos 2014 - Çarşamba)
Hakikat ve hayal, umut ve ufuk (05 Ağustos 2014 - Salı)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır

Hz. Muhammed
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Din´e uyacağız, din´i kendimize uydurmayacağız...
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
MAVİ SU AK KÖPÜKLÜ SU
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
DEDİKODU
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Cinayette fotoğrafın tamamını kaçırmayın
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Medine´de son Cuma (2)
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
Müslümanların 24 ölümcül hatâsı
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
DEVLET A.Ş. YAHUT ÜST KURULLAR
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
Kitap kurtları
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Siyaset ile insaniyet arasında
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Yakışıklı ceset
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
İnsan olmak / İnsan kalmak
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Kaşıkçı suikasti: Böyle bir şey olamaz!
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Millet bahçeleri ve Gülhane Parkı
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Suçlu ürünler listesi
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
HOMO DÜT DÜTÜS*
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Kaleci ve Savunma Hataları
Salih Tuna
Salih Tuna
Türk ekonomisi McKinsey´e mi emanet edildi?
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Zincir
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
ÇOCUĞU NE OKUTUR?
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
BİR ÖĞRETMENİN ESERİ
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ