Yaz üzerine metafizik değinmeler
Tarih: 8.7.2017 13:52:00 / 527okunma / 0yorum
Mahmut Erol Kılıç

azılarımızda bazen zaman ve mekân metafiziği de yaptığımız olur. Çünkü en başta insan olmak üzere bütün yaratılmışlar varoluş tecrübelerini bu ikiliden meydana gelen bir kutunun, bir zarfın içerisinde gerçekleştirirler. Ve tıpkı yaratılmış her şey gibi zamanların ve mekanların da ruhu vardır. Bu durumda nasıl insan için var ise kâmil zamanlar ve kâmil mekanlar da bulunmaktadır. Bunlara özel zamanlar ve özel mekanlar da diyebiliriz. Manevi topoloji de denilir.
Bu vakitlerin ve mekanların manevi çalışmalar için ayarlanmış hiyerarşisi Yaratıcı tarafından konulmuş ve bizlere resulleri aracılığı ile bildirilmiştir. Bizden de kendi menfaatimiz için bunlara riayet etmemiz istenir.
Zamanların ve mekanların manevi derecelenmelerinin yanısıra yine buna bağlı olarak fiziksel, kimyasal, biyolojik çeşitliliği ve de derecelenmeleri söz konusudur.
Geleneksel insanlar bu kadim bilgeliğe sahiptiler ve hayatlarını buna bağlı olarak devam ettirirdiler. İnsan tabiatın bir parçası olduğu için ondan aldıkları ve ona verdikleri vardı. Karşılıklı etkileşim halinde idiler. Aslında müstakil bir din olmayan Şamanistik veçhe her dinin böylesi Tabiat felsefesini ortaya koyan yaklaşımdı. Lakin din üst prensibinden kopma halinde alt bir pratiğe, yani büyücülüğe dönüştü.
Yerküre´nin ekvator kuşağı, onun kuzeyi, onun güneyi, batısı, doğusu kendine has manyetik alanlara sahiptirler. Çok yukarılara çıkıldığı zaman güneş ışınlarının azalması hem mekanın hem de orada yaşayanların biyolojisini etkiler. Çok aşağı, yani ekvator kuşağına inildiğinde bu sefer fazla ışından dolayı farklı bir oluşum meydana gelir. Bu iki uç arasında, ne çok yukarısı gibi ne de çok aşağısı gibi olmayan mu´tedil denilen bir ara kuşak vardır. Oldukça da geniş bir alandır. Ulu´l-azm peygamberlerin, bilgelerin, filozofların hepsinin bu kuşak içerisinde yaşamış olmaları tesadüf olmasa gerektir.
Ülkemiz böyle bir kuşak içerisinde yer alıyor. Hem de dört mevsimi yaşıyor. Bunun kıymetini bilelim.
Lakin neredeyse bir asırdır ruhtan, maneviyattan, felsefeden kopuk dünya görüşümüz günlük, salt ticari, sırf oy kaygılı bir politika anlayışına dönüşünce ortaya çıkan yanlış şehirleşme politikaları, yanlış köy ve tarım politikaları insanımızı tabiattan kopardı. Betonlaşan şehirlerde toprağa ayağı basmadan yaşayan ve bu yüzden sırf stres topu olmuş insanlar haline geldik.
Bu yüzden, on iki ayı kurtarmaktan geçtik hiç olmazsa yaz aylarını bir nebze tabiata dönüş fırsatı olarak değerlendirebilir miyiz buna bakalım. Büyük çoğunluğumuz için bu mümkün aslında. Başta İstanbul olmak üzere büyük (azman!) şehirlerimizin sakinlerinin yaklaşık yüzde 80´i taşralı. Yani salt daha fazla maddi imkana sahip olmak için o şehirlere göç etmiş kimseler. Bunlar yaz aylarında köylerine, kasabalarına, yaylalarına dönebilirler. Çünkü salt daha fazla manevi imkana sahip olmak istiyorsalar kırsalda bunu yakalayabilme şansları daha fazla.
Şartları, durumları müsait olanların ise yazlıkları var. Şayet bazı Batı ülkelerinde olduğu gibi şehirler de tabiattan kopmadan bahçeli evler halinde kalsa idi yazlığa gerek kalmayabilirdi. İstanbul´un veyahut Ankara´nın Bahçeli-evler´i bugün sadece bir isimden ibarettir. Tıpkı Bağcılar, Yayla, Bağlar-başı, Fener-Bahçe semtlerinin isimleri gibi. Hele bir de İstanbul´un sonu köy ile biten ilçeleri yok mu. Nefs-i İstanbul´da, Fatih´te doğmuş büyümüş birisi olarak söyleyeyim biz köy çocuğu idik. Yani ağaç tepelerinde, bostanlarda oynadık. Yenikapı´da denize girdik. Belki ben Bağcılar´da üzüm yedik Avcılar´da keklik avına gittik diyemem ama babalarımızın bunları dediğini kulaklarımızla duyduk. Ne olurdu bir İngiliz´in, bir Fransız´ın, bir İspanyol´un şehirleri gibi kalsaydı buralar. Eski coğrafyamız olan Balkan şehirleri bile inanın bizden çok daha iyi korunmuşlar..
Hasılı, yazlığı olanlar da bu fırsatlarını değerlendirsinler. Mevsime göre hareket eden Anadolu göçerlerinin yazlak – kışlak uygulamasını sürdürsünler.
Peki ne gidecek bir köyü ve ne de bir yazlığı olmayanlar ne yapsınlar diyecek olursanız onlar da şartlarına göre teferrüç etme imkanları bulabilirler aslında. Köy evi, kütük ev, çadır kiralamak veyahut butik otelde kalmak imkanlarını değerlendirebilirler. Kültür turlarına katılabilirler. Arabalarının arkasına karavan takıp köy köy, koy koy ülkemizi gezebilirler. Amerika´da yaşayan değişik gruplar “retreat” dedikleri yaz kampları yaparlar. Hem dinlenirler ve hem de doğada manevi pratikler yaparlar. Gençler için tavsiye edeceğim en güzel tatil imkanı ise kafa dengi arkadaşlarla, iyi seçilmiş bir yerde yapılan çadır kamplarıdır. Gençliğimizde yaptığımız bu kampları hala unutamam.
Bu sayede bizde var olan toprak, hava, su, ateş unsurları ile tabiatta olan asılları bir tür karşılıklı tanımaya girerler. Doldurma (şarj) da diyebilirsiniz buna.
Çıplak ayakla toprağa (Tîn) basmak vücuttaki bütün elektriği alır. Elektrikçi tabiri ile topraklama yapmak sistem için çok hayatidir. Kolestrolü dahi düşürür derler.
Negatif iyon dolu dağ, orman veyahut deniz hava´sını (Nefha) ciğerlere doldurmak ve sonra haps-i nefes yapmak ilahi enerji kanallarını açar. Kanı dahi temizler derler.
Ayette “Biz her şeyi su´dan (Ma´) yarattık” denilmektedir. Bunda derin manalar vardır. Hislerimiz için elzemdir. Başta Thalasso olmak üzere pek çok tedavi deniz suyu ile yapılır. Temiz bir deniz suyunda gusül abdesti almak nazar, sihir gibi negatif enerjileri giderir, derler.
Güneş (şems) büyük bir nimet. Yeryüzündeki hayatın olmazsa olmazı. Onun ateş´inin sıcağından, ışınından faydalanmayan karanlıkta kalır, enerjisiz kalır. Huzur hormonları bununla salgılanır, derler..
Bu nimetlerden faydalanmak gerek. Hatta belki de bir zorunluluk bile diyebiliriz. Göreceksiniz ki insanımız daha hoşgörülü, daha huzurlu ve daha bilgece olacaktır.
Ben böyle söylerken ters ters bakanları da görür gibiyim. Meselenin sadece lafzi manasına bakarak ‘Bizde tatil yoktur, günahtır´ diyerek karşı çıkan ham softaları görür gibiyim. Burada kasdedilen onların zannettikleri gibi atalet manasında olan değildir. Teferrüç, tenezzüh, tefekkür, tedebbür, dostluk, muhabbet, sıhhat ve sefer v.b. gibi pek çok anlamı ihtiva eden bir uygulamalar bütünüdür. Şu yaz sıcağında dahi havasız bodrum katlarına tıktıkları gencecik çocuklara hafızlık yaptırıp onlara bu imkanları haram görenler oralardan büyük İslam alimleri çıkarmayı bekliyorsalar beyhude uğraşmasınlar. Nasıl bir ürün elde edildiğini Ortadoğu coğrafyası her gün görüyor.
Geleneğimizde büyük âriflerin bağlarda, bahçelerde, mesirelerde ne güzel insan yetiştirdiklerini görmediler bunlar. Ne meclisler, ne muhabbetler, ne zikirler yapılırdı, bigane kaldılar bunlar.
Fetava-i Tatarhaniyye okudukları kadar Mevlana, Yunus Emre, Niyazi-i Mısri, Alvarlı Efe okusalar tabiattan bu kadar kopmazdılar.
Ben hepinizi tabiata davet ediyorum…

Anahtar Kelimeler: üzerine, metafizik, değinmeler
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Bilgilendirme notu (17 Eylül 2018 - Pazartesi)
Ruhsallığı öldüren modern hayat (02 Eylül 2018 - Pazar)
Hoy´dan Hay´a (26 Ağustos 2018 - Pazar)
Düşünce sentezi yapabilmek (13 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Yaz okulunda irfan dersleri (06 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Düşüncesiz aksiyonerlik (30 Temmuz 2018 - Pazartesi)
Metodik yanlışa devam (23 Temmuz 2018 - Pazartesi)
Psikopatlar ve din (16 Temmuz 2018 - Pazartesi)
Aynoroz Adası´nda II (08 Temmuz 2018 - Pazar)
Aynoroz Adası´nda -I (01 Temmuz 2018 - Pazar)
Esas olan devletin bekâsıdır.. (28 Haziran 2018 - Perşembe)
Köpek yavruları ve biz (17 Haziran 2018 - Pazar)
Kadir kıymet bilmek (11 Haziran 2018 - Pazartesi)
Son 10 gün (05 Haziran 2018 - Salı)
İmparator Marcus (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
Sabır ve oruç (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
Sanman taleb-i devlet u câh etmeye geldik… (09 Mayıs 2018 - Çarşamba)
Anadolu erenlerini bir bir kaybederken… (02 Mayıs 2018 - Çarşamba)
Geleneksel tıp üzerinden ideolojik okumalar (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
Tasavvufun içini boşaltan şeyhler (27 Mart 2018 - Salı)
İslâm´ın içini boşaltan Müslümanlar (21 Mart 2018 - Çarşamba)
Gençleri doğru yöneltmek (25 Şubat 2018 - Pazar)
Şîrâz… (06 Şubat 2018 - Salı)
Sofra sırları (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
Bana göre İran´da ne oluyor? 2 (23 Ocak 2018 - Salı)
Bana göre İran´da ne oluyor? 1 (17 Ocak 2018 - Çarşamba)
Bir ilmin nefsi müdâfaâsı (08 Ocak 2018 - Pazartesi)
Müslüman Biblicalistler (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
Mevlânâ endeksi (25 Aralık 2017 - Pazartesi)
Mevlânâ endeksi (21 Aralık 2017 - Perşembe)
Dış politikada büyük oynamak (30 Kasım 2017 - Perşembe)
Arap dünyası nereye gidecek (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
Çevre ve biz (16 Kasım 2017 - Perşembe)
Mimari eserler de bir ruha bağlıdır (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
Hüseyin misiniz, Yezid mi? (26 Eylül 2017 - Salı)
Elmalı´da Vehhâbîler (?) (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
Hacc´ın ardından bazı tespitlerim (12 Eylül 2017 - Salı)
Aydınlanmış Medine´den selam (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Aydınlanmış Medine´den selam (29 Ağustos 2017 - Salı)
Din adamı vardır (22 Ağustos 2017 - Salı)
Benim İslâm üniversitem (14 Ağustos 2017 - Pazartesi)
İslam siyaset felsefesi tek midir? (07 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Kudüs ortak hedefimiz olmalı (01 Ağustos 2017 - Salı)
15 Temmuz analizlerine devam (17 Temmuz 2017 - Pazartesi)
Aylar var ki… (06 Haziran 2017 - Salı)
Çocuklar kadar saf olmadıkça (13 Nisan 2017 - Perşembe)
Köy gençliği üzerine (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
booked.net
Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa

Hz. Muhammed
Samanyolu´nda bulunan yıldızların sayısı dünya üzerinde bulunan ağaç sayısından azdır. Samanyolu´nda bilinen 100 milyar yıldıza karşılık, dünyada 3 trilyonun üzerinde ağaç olduğu biliniyor.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59