Zekai Özdemir


VİRÜS GÜNLERİMDE SEYR-İ LAMEKAN-SEYR-İ LAZAMAN 39

VİRÜS GÜNLERİMDE SEYR-İ LAMEKAN-SEYR-İ LAZAMAN 39


Bu günlerden Salı. 19 Mayıs.Gecem çok güzel geçti.Sıcak sanki bir kaç kat atmıştı ama ben penceremi ilk kez açık bıraktığım için çok fark edemedim. Birde sabah ezanı vakti, sabah serinliğini his edince ruhumunda serinlediğini his ederek tekrar uyudum. Saat 10.36 gibi uyandım. Yatağımı toplayıp oturma odama geçip Ferit Farjet dinliyorum. Keman sabah sabah çok ağır gelsede dinledim, vallahi.
Bu gün Kadir gecesi. Ya rab bin pişmanız günahlarımızdan...Af et yarabbi. Bizim “merhamet” davamız sizin zatınız bizim sıfatımızdır, bize merhametinle muamele et rabbim.
Sezgi ve fikri dengemin makasını kapattığım bu günlere iyice alıştım.Deham yok ama hayatımı günlerimi, kalbim ve aklımla yazıyorum. Beni görmezden gelirseniz çok sevinirim. Çünkü derdim var olmak değil, “fena” olmak.Virüs günlerim  kendimi yenilememe ve hatta kendini tekrar tanımama neden oldu.Kendini tanımak nedir diye sorsalar derim ki, önce kendine sonra etrafına baş kaldıran kişidir.
Huzurlu gönlüm ve parlayan gözlerimle elime sandalyemi alıp, sitenin havuzunun başına gidip, iki saat tek başıma oturdum. Sonra eve gelip akrabalarımın hocalarımın kandillerini kutladım.
Asistanım Yeşim kandilimi kutlamak için aradı. Uzun bir sohbet ettik. Saat;18.45 Bu konuşma beni tekrar üniversite kurumu ile ilgili yazmaya itti.Ve yazdım; İlim merkezini alemin ve insanlığın merkezine koymak üniversitenin en önemli görevidir.
Üniversite kitap sayfalarının savaş alanı olmayıp, dalga dalga çoşan, köpüren taşan derinleşen bazen durulan fakat herhalükarda insanı ve insanlığı içine alan  kitap sayfalarının çıkardığı serin rüzgarların estiği yer olmalıdır.Kitaplarda, hür ve pırıl pırıl ifadelerle ilmi anlatan sözler yan yana baş başa koyun koyuna dizilmelidir.İnsan ve insanlığın köpük köpük fışkırdığı dalga dalga çoşturan alev alev saran, sarmalayan kitaplar, dahası adam olan kitaplar ve kitap olan adamlar burada bilgi dostu olarak anılmalıdır.Üniversitede bilgi dostlarının olması idealdir. Tıpkı kütüphane raflarında ki kitaplar gibi bu bilgi dostlarıda odalarında sırt sırta, baş başa olması arzulanır.İlmi zerafetin son hali bu olmalı.Seni senden beni benden alan bu bilgi dostları, insan ve insanlığının ruhunun geçirdiği her devrimi anlatırlar.Hatta, üniversite ve kitaplar, İnsan ve insanlığın ebediyette kadar son uğrak yeridir dersek hiçde abartmamış oluruz.Buna rağmen bu virüs günlerinde  bilim kurumlarından, üniversiteleri ferecesine sarılmış tabut olmaktan çıkaracak bir yeniden doğuş bekliyoruz.
Üniversiteler, doktora savaşlarını kazanan fakat kendi aralarında soğuk savaşı başlatan ve asla bitmeyen ve bitirilmeyecek olan akademisyenlerin tarihsel kurumu olmaktan kurtarılmayı bekliyor.Hülasa, "soğuk savaş" döneminin bitmesini.
Bu gün hem kadir gecesi hemde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı. Her ikiside kutlu ve mübarek olsun.19/05/2020YAZARLAR