Gülşah Akkaş Yaman


VEFA

VEFA


 

Vefa lügat anlamıyla sevgiyi ve dostluk bağlılığını sürdürme, yapılan iyiliği unutmama, değer bilme, kadirşinaslık, verilen söze bağlı olma anlamlarına gelir. Peygamberimiz Aleyhisselatü Vesselam, vefanın imandan olduğunu buyurmuşlardır.

Günümüz hayatı insanı hızlandırırken,vefayı da arka plana attın. Öyle bir haslet ki vefa, İmandan. O zaman biz de vefayı hak ettiği yere taşısak, efendimizin vefa konusunda davranışlarını hayatımıza motif motif işlesek. Vefat eden eşi hz. Hatice annemizin eski bir arkadaşına gösterdiği hassasiyet nasıl da güzel örnek. Vefa insanın önce öz benliğine değer katan bir denge unsuru, vefasızlık ise imandan uzak buruk tadı ile sizi aşağılara çeker. İşiniz düştüğünde çevreniz de görmek istediğiniz insanları, sair vakitlerde de hal hatır sormak lazım. Eşyalar kullanır, insanlarla ilişki kurulur!

Hasbihaldi aslında tüm derdimiz, iki çift laf edip bir ağacın gölgesinde birlikte dinlenecek dik, fakat insan vefasız çıktı. Tabi vefayı bir hırka gibi üzerlerinden çıkmayanlar müstesna. Onlar iyi ki var dünya durduğu müddetçe de olacak, onlara bir iyilik yaparsın bin yıl hatır sayar. İyi ki vefalı insanlar var, yoksa nasıl taşırdı bu dünya bunca vefasızın yükünü!

“İyilerle kötüleri bir tutmayın ki iyiler iyilikten soğumasın.” Biz aciziz her ne kadar yaptığımız iyiliğin karşılığı Rabbimizin katında bizi beklese de, karşımızda ki insandan bir teşekkür beklemekte insan hallerinden. Yapmasaydı, ben ondan iyilik mi istedim! Ne kadar çirkin ne kadar acıtıcı vefadan habersiz talihsiz bir cümle. Bu dünyaya iyilik saçmaya gelmedik mi? Vefasız insana selam versen altında kötü bir niyet arar. Sinesine işlemiş karşılıksız bir şey yapmamak, karşılıksız yapacak olana da inanamaz.

Kim size bir bardak su verdiği ise, kim en zor ya da en güzel anınızda yanınızda olduysa siz de bu iyiliği unutmayın, unutmayın ki iyiler iyilik yapmaya devam etsin. Artık her şey daha ulaşılabilir, telefonla arayın, mesaj atın ama dostları unutmayın. Sizi unutmayanları da ayrıca unutmayın!

Vefa varsa Veda yoktur .

Bir sonra ki yazı da buluşmak duası ile.

 YAZARLAR