İsmail Dursun


Vali Salih Ayhan´ın Sivasspor Projesi

Vali Salih Ayhan´ın Sivasspor Projesi


Merhaba değerli dostlar, bugünkü makalemde sizlerle bazı önemli konuları paylaşmak istiyorum sizlerin de gözlemlediği üzere Demir Grup Sivasspor Göztepe karşılaşması sonrası taraftarların sevinç gösterileri sonrası Eren Dolak isimli genç Yiğido´nun kalp krizi geçirerek vefat etmesi şehirde bir üzüntü yarattı. Demek ki yaşamı buraya kadarmış Rabbim mekânını cennet eylesin tüm spor camiasının ve ailesinin tekrar başı sağ olsun.

Burada benim gördüğüm iki önemli konulardan biri Sivas´a Vali olarak atanmasından bu güne değin Sivas ve Sivasspor için yaptığı (Geçmişte Vali yardımcısı olarak görev yaptığı dönemlerde de)  çalışmalar dikkatimi çekiyordu vali bey Sivas spor karşılaşmalarına burada olduğu yıllarda da vazgeçilmez taraftarlarından biri idi.

Girişimci tavır ve yaklaşımlarıyla geleceğe dönük tasarımlarını kurum ve kuruluşlara yaptığı ziyaret ve incelemelerinde verdiği talimatlarla bunu göstermeye başladı.

Sivasspor ´un desteklenmesi kapsamına gelince her hafta çevre ilçe belde ve köylerdeki ilköğretim okulu öğrencileriyle birlikte engelli kardeşlerimizi önce Vali konağında ağırlayıp, daha sonra onlarla birlikte 4 Eylül Stadyumun da havanın aşırı soğuk olmasına rağmen, Müsabakanın heyecanını ve coşkusunu onlara oturup çay sohbeti yaparak yanlarından ayrılmayıp minik yiğidoların karşılaşma esnasında gösterdikleri ve yaptıkları tezahüratlarıyla birlikte ortak olup alkışlaması paylaşması çok önemli bir davranış ve yaklaşım biçimidir.

Değerli dostlar şunu özellikle vurgulamak istiyorum toplumla birlikte değişen ve gelişen sporumuz ebetteki bazı olguların bir araya gelmesiyle bir aksiyon sağlayacaktır.

Hızlı değişimlerin olacağı ani kararlar almak, yeniliklere hazırlıklı olmak spordaki evrensel değerler den bir kaçıdır.

Spora yaklaşımları nasıl olursa olsun, bir yerel yöneticinin bu tür sporsal ve sosyal alanlar yaratması toplumsal olgular içinde olayları değerlendirmesi bu tür katkılar sunması önemli bir gelişmedir.

Nitekim 54.dakikada Göztepe´nin bir  atağında savunmadan seken topu Emdinga alıp İleride bekleyen Emre Kılınca vermesiyle ceza alanına girerken düşürüldü, Hakeme yapılan itiraz sonucu VAR  devreye girince  penaltı ve ihraç kararı çıktı.Rybalka kullandı skor 1-0 oldu .

Bu dakikadan sonra sahadaki dengelerin değişeceğini beklerken aksine Göztepe daha diri ve hücumlarda etkili olmaya başladı sol koridorda bekleyen Uğur Çiftçiye uzun bir pas bu oyuncu da sıfırdan yaptığı kenarortaya kalabalık bir defansa rağmen kapaya çıkıp topu filelere gönderen Douglas skoru 2-0 yapan golü attı.

Hakan Keleş hoca değişiklikleri anında yorulan ve aksayan mevkilere göre yapmış olması çok önemli gerçekten iyi analiz ederek monte edilmesi futbola ve skora katkı ve direnç sağlamaktır. Kendisini ve ekibini tebrik ederim.

Süper ligde en iyi takımlar dediklerimiz yenilemez değiller, yeter ki sizler aynı performansta tempoyu yükselterek futbol oynayınız.

Diğer önemli bir konu kalp krizi geçiren Eren Dolak kardeşimizi duyan Göztepe sporlu taraftarlar önce hastaneye daha sonra ailesinin evine giderek taziyede bulunup Sivasspor ve taraftarlarına baş sağlığı ve üzüntülerini paylaşmış olmaları insani ve vicdani bir duygudur.

Göztepeli taraftar dostlarımızın bu davranışı bir centilmenlik, kardeşlik ve dostluk örneğidir bu sezonun en güzel fair play´a adaylık bir yaklaşım tarzıdır

Sizlere binlerce teşekkürler Göztepeli taraftar kardeşlerimiz

Ankaragücü müsabakasında buluşmak ve görüşmek dileğiyle efendim.YAZARLAR