Yusuf Kaplan


Urfa`nın `peygamber çiçekleri`

Urfa`nın `peygamber çiçekleri`


Diyanet İşleri Başkanlığı, bu haftayı `Camiler Haftası` olarak kutluyor. Ve bu çerçevede ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Camiler Haftası münasebetiyle, Diyanet, bu yıl, gençliği odağına yerleştirdi. İyi de etti.

Ankara`dan Diyanet`in merkezinden sevgili Abdülkadir Bekiroğlu kardeşim, gençlik-cami buluşmalarına, üniversite camilerinde, gençlerle, caminin İslâm medeniyetindeki yerini konuşmak üzere bendenizin de katkı verip vermeyeceğimi sorduğunda, `seve seve, elbette,` dedim.

Bu münasebetle bugün Malatya`da, üniversitede genç arkadaşlarla ve ardından hocalarla birlikte olacağız.

Malatya izlenimlerini sizlerle daha sonraki yazılarda paylaşacağım. Ama önce Urfa izlenimlerim...

URFA`DA YOĞUN BİR PROGRAM...

Camiler Haftası münasebetiyle Urfa`da müftülükte ve Harran Üniversitesi Camisi`nde iki uzun ve yorucu konferans verdim.

Akşam da, sıradışı ve renkli kişiliğiyle Urfa Valimiz İzzettin Küçük Bey`in, kabına sığmazlığı, dinamizmi, samimiyeti ve yürek adamı kişiliğiyle Urfa müftümüz İhsan Açık Hoca`nın, siyerin ilim olarak okutulması konusundaki öncü çalışmalarıyla candostum Kasım Şulul Hoca`nın ve Urfa`nın fikir, oluş ve varoluş kaygısı güden öndegelen ricalinin katıldığı, Ensar Vakfı bünyesinde faaliyete geçirilen Medresetüzzehra Vakfı`nda doyumsuz bir sohbet gerçekleştirdik.

Urfa, dolu dolu geçti. Urfalı dostlar yordular beni. Ve `her ay yormak istiyoruz seni!` dediler.

Nasipse her ay, Urfa`da bir beyin fırtınası gerçekleştireceğiz Urfalı gönül erleriyle...

ENBİYALARIN GÖLGESİNDE BİR MÜFTÜ

Urfa`nın valileri de, müftüleri de, diğer yöneticileri de, Allah`ın hikmetine bakın ki, hep yürek ülkesinin yürekli çocukları oluyor.

Urfa Müftüsü değerli kardeşim İhsan Hoca, aileden gelen coşkusunu, samimiyetini Urfa`ya karış karış nakşedecek anlaşılan. Görevlendirilirken, `bana en zor yeri, en uzak yeri verin` demiş Diyanet`e!

Babası da, dedesi de ilim-irfan geleneğinden gelen değerli insanlar. Dedesi, asalet ve feraset timsali biri. Babası Mehmet Açık Hoca, Bursa Osmanbey`den emekli müftü. Asil bir insan.

İhsan Hoca`nın kendisi de, kendisinden önceki pek çok kişi de Bursa`dan gelmiş Urfa`ya. Bir ara bu durumu çok güzel bir cümleyle şöyle özetledi İhsan Hoca: `Bursa`nın evliyalarının çocukları, Urfa`nın enbiyalarının gölgesinde gölgelenmeye geliyorlar buraya! Urfa`nın mübarek bir câzibesi, çekim gücü var.`

Bu kadar!

İhsan Hoca, çok şey yapacak Urfa`da, çok güzel ve öncü işlere imza atacak. Şimdiden haber vermekte yarar var.

Bu arada Urfa müftü yardımcısı Şadiye Yılmaz Hanım`dan da sözetmeden geçmek haksızlık olur. Urfa programını o hazırladı. Edebi, tevazusu ve titizliğiyle ile Urfa`ya çok şeyler verebilecek bir insan Şadiye Hanım.

DEVLET AKLI, ENTELEKTÜEL UFKU, ŞEFKAT ELİ GÜÇLÜ BİR VALİ

Urfa`nın valisi de en az İhsan Hoca kadar, parlak biri.

Urfalılar şanslılar: Urfa`nın Spinoza, Schopenhauer ve İbn Arabi okuyan, devlet aklı, entelektüel ufku, şefkat eli ve yüreği güçlü, sıradışı bir valisi var.

Bu arada `deli-fişek` bir kaymakam kardeşimle tanıştım akşamki, sohbette. Urfa`nın dört ilçesine aynı ânda bakan Siverek Kaymakamı Hamza Erkal Bey. Türkiye`nin en parlak vâli adaylarından. Tıpkı Urfa valisi İzzettin Bey gibi, dirayeti, şefkatli yüreği ve entelektüel ilgilerinin gelişkinliğiyle gözdolduruyor.

Akşam iki kişinin kulaklarını çokça çınlattık: Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez Hoca ile Erzurum valimiz, gönül insanı, Erzurumluların sevgilisi Ahmet Altıparmak Bey.

KADÎM VE CÖMERT ŞEHİR

Urfa, peygamberler ve vârisleri âlimler şehri. Peygamber çiçekleri, Urfa`ya derûnî ve irfânî bir ruh üflüyor ta ezelden beri.

Kasım Şulul Hoca, İhsan Hoca`nın da desteğiyle Urfa`nın peygamber çiçeklerinin tohumlarını ekiyor Urfa`ya.

Urfa, kadîm, kadîm olduğu için de cömert bir şehir. İnsanları da aynı şekilde cömert, mütevazi ve adeta tarihin derinliklerinden geldiği izlenimi edinebileceğiniz, yüzleri nebevî izler taşıyan asûde kişiler.

OTORİTE BOŞLUĞU GİDERİLMELİ!

Son olarak Urfa`nın da içinde yer aldığı bölgeye ilişkin bazı gözlemlerde bulunmak isterim.

Felâket tellallığı yapmak istemem ama bölgede bir otorite boşluğu var. Halk, güvenliğinden endişe ediyor. Âcilen önlem alınmalı!

Kobani hâdisesiyle birlikte yaşanan gerginliği dirayeti ve basiretiyle başarıyla yönetiyor İzzettin Bey.

Kobani`den 200 bin insan akın etti. Süruş`ta tedirgin edici olaylar yaşandı ama hamdolsun İzzettin Bey`in dirayetli yönetimiyle Urfa`da kaos yaşanması önlendi. Tebrik ediyorum.

Yazıyı bitirirken ulaşım işlerini kusursuz yürüten Üsküdar Müftülüğü`ne ve özellikle de Fazıl Göbeli kardeşime yürek dolusu teşekkür etmek bir kadirşinaslık görevi olarak görülmeli.YAZARLAR