Muhsin Kaya


TÜRKÜLERDEN VATAN ÇİZMEK


 

Muzaffer Sarısözen, kökü Horasan´a bağlı Sarıhatipzadeler ailesindendir. Sivas´ta bu aile ?Saçlılar? olarak bilinir. Malumunuz Horasan aynı zamanda klasik mimaride kullanılan harcın adıdır. Muzaffer Sarısözen, mayası her yönüyle sağlam bir vatan evladı ve büyük bir kültür kahramanıdır?
Sivas´ta birini tanımak isteyen ?Size kimler derler?? sorusunu yöneltirler. İnsanlar da soylarıyla anılır. Değerli hocamıza da ?Saçlıların Muzaffer? derler. Saçlıların Muzaffer nereye giderse gitsin şehrini, mahallesini yanında götürmüştür. Hocaların hocası olan Saçlıların Muzaffer, mahallilik vasfını kaybetmeksizin yaşayan hem millî, hem de kültürler arası bir aydındır.
Yurttan Sesler programı ona çok yakışmıştır. Çünkü o türküler için ömür tüketmiştir. Her anı dolu bir insandır. Türkiyeye hicret eden ve Zeytinbur-nu´nda bir misafirhaneye yerleştirilen Doğu Türkis-tan/Altay çevresi Kazaklarını dinler ve kayda alır. Bu kayıtlarla pentatonik Asya müziklerinden 40 parçalık bir derleme yapmıştır. Sivas´ta düzenlediği ?Aşıklar bayramı? ile ilk defa adı yurda yayılan Aşık Veysel onun keşfidir.
Bir önemli hizmeti de Sivas Halaylarınadır. 1949 ve 1950 yıllarında İtalya ve İspanya´daki uluslararası halk oyunları festivallerine katılan ve yarışmalarda birincilik ödülleriyle yurda dönen halk oyunları ekiplerine önderlik yapar.
Ne yönüyle ele alınsa eksik kalır. Muzaffer Sarısözen, derlediği türkülerle resmî sınırlarımızı aşan bir vatanımız olduğunu bize derinden hissettiren bir ?horasan harcı?dır. Merhum Hocamızı rahmetle yâd ederken, kurulduğunundan bugüne 20 yıldır Sivaslılar Eğitim ve Kültür Vakfı her yıl anısına yurttan sesler korosu etkinliği düzenlemektedir. Bu yıl da Nisan ayında İstanbul Bağlarbaşı Kültür Merkezi´nde TRT´nin seçkin sanatçılarının katılacağı Muzaffer Sarısözen´i anma gecesi yapılacaktır. Bundan böyle de onun bize bıraktığı mirası sürdürmeye kararlıdır?