Trump ve Netanyahu kardeşliği oluyor da…
Tarih: 13.5.2018 18:16:34 / 442okunma / 0yorum
Mahmut Erol Kılıç

Orta Doğu, peygamberler yatağı, medeniyetler otağı. Fakat modern zamana gelince hem bölgede ve hem de dünyada birinci sıradaki mayınlı tarlalardan. Klasik dönem kitaplarına bakıldığında gerek Mısır ve gerekse Filistin, Lübnan, Suriye, Ürdün, Irak, Arabistan, Yemen pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış yerler. Dinler tarihinin, felsefe tarihinin, iktisat tarihinin ve siyasal tarihin hepsinin geçemeden ilerleyemediği coğrafya burası. Tarih okumamış, tarih bilgisi olmayan kimseler açısından ise bugünkü haline bakılarak korkulacak, kaçınılacak bir bataklık..
Peki, bu büyük dönüşüm nasıl oldu diye hiç sormak aklınıza gelmez mi? Eski zamanların pek çok tarih felsefecisi, mesela İbn Haldun, medeniyetlerin yükseliş ve çöküşlerine dair bazı teoriler geliştirmişlerdir. Lakin unutmamak lazımdır ki hepsi de modernite öncesi dönem toplumsal yapıları üzerine mebni görüşlerdi. Yani rakip ve hatta düşman bile olsalar bazı esaslarda birbirlerine benzeyen yapılar söz konusuydu. Mesela Osmanlı ve Safevi örneğinde gördüğümüz gibi siyaseten düşman ama yapısal, kültürel, yönetimsel, zihinsel değerler itibarı ile birbirine çok benzeyen yapılar vardı ortada. Aynı şeyi Beylikler dönemi rekabetlerinde de görmekteyiz. Yani demek istediğim şu ki ötekini ontolojik olarak reddeden bir mutlak inkar değildi yaptıkları.
Fakat Modernite ile beraber bu değişti. Geleneksel değerlerden kopan taraflar artık birbirlerinin sadece rakibi veyahut düşmanı değil külli manada münkiri oldular. Rekabet ve hatta düşmanlık arızi idi, bir süreliğine idi, o sebepler ortadan kalkınca asla dönülen konjoktürel durumlardı. Ama inkar öyle değil. Her zaman geçerli ve nesilden nesile geçen kalıtımsal bir gen idi adeta. Ve bu modern durum geçmişte örneği görülmeyen bir metafizik kırılma idi.
Bilirsiniz, bazı şeylere muttali olsam bile çok fazla günlük siyaset hakkında yazan biri değilim. Olayların arka planı üzerine yoğunlaşınca sebepler aleminin değişmezler alemi oysaki günlük hadisatın değişkenler alemi olduğunu anlarsınız. Sabitler, prensipler, esaslar daha çok ilgimi çeker nedense. Ancak günlük hadisat esaslara dokunmaya başladığında o zaman artık o gidişattan ayrı kalamazsınız. Bir tavır almanız, bir duruş sergilemeniz gerekir.
Bugünlerde Orta Doğu´da oluşan hadisat sanki daha ileri merhaleler için bir girizgah mahiyetini taşıyor gibi. Tabii ki Allah korusun duasını da unutmadan. Bu durumda siz gerçek bir halveti gibi insanlardan uzak bir mağarada inzivada bile yaşasanız seccadeyi tesbihi toplayıp artık oradan inmenizi gerektirici düzeyde bir gelişme olabilir. Çünkü bilirsiniz ki şehirde başlayan yangın dağ başındaki kartal yuvalarına kadar ulaştığında artık kartalların pike yapmasından başka ümitleri kalmaz.
Orta Doğu´nun modern kırılma dönemi Devlet-i Aliyye-yi Osmaniyye´nin yıkılışından sonra başlayan dönemdir. Çok uluslu bir imparatorluğun bağlı olduğu geleneksel değerler olan kuşatıcılık, kapsayıcılık ve birlik anlayışı yerini anti-geleneksel olan profanlaştırma, metafiziksizleştirme, mezhepleştirme ve ulusçulaştırmaya bıraktı. Küçük parçalara ayrılan hücrelerin başına da güç, para, unvan gibi geleneksel değerler sisteminde rezil karakter örnekleri olarak sayılan hasletlere sahip kasabalı başçavuşlar kral olarak gelince operasyonun birinci ayağı tamamlanmış oldu. Bu dönüşüm hemen hemen yeryüzünün her yerinde böyle oldu diyebilirsiniz. Fakat hayır öyle zannettiğiniz gibi olmadı. Büyük fark şu: Oralardaki dönüşümler, iyi veyahut kötü, içten dinamiklerle gerçekleşmişti. Buna 1917 Bolşevik Devrimi dahildir. Fakat Orta Doğu´da öyle olmadı. İki büyük dışsal faktör bu dönüşümleri belirledi. Birincisi üzerine güneş doğmayan lakaplı Büyük Britanya İmparatorluğunun kendine en ciddi rakip imparatorluk olarak gördüğü Osmanlı İmparatorluğunu sonlandırma projesi. Zira o imparatorlukla sadece İstanbul´da Sultanahmet Meydanı´nda karşılaşmıyordu. Elinin altındaki Hindistan´da birileri çıkıp “Bizim Halifemiz İstanbul´dadır biz ona bağlıyız” diyordu. Aynı şeyi Java adalarında, Sudan´da, Uganda´da işitiyorlardı. İnsanların İstanbul´a bakışları sıradan bir bakış değildi. Bazılarının Vatikan´a, bazılarının Buckingham´a bakışı gibiydi. Bu kabul edilemezdi ve bu yapı derhal imha edilmeliydi. Bu birinci dışsal niyetle şimdi bahsedeceğim bir ikinci dışsal niyetin örtüşmesi Orta Doğu´nun geleneksel yapı taşlarını bozarak bugünkü kaotik hale gelmesini sağladı.
Bu ikinci niyet ise geleneğinden kopmuş bir Yahudilik anlayışının Tanrıyı bulmak için muhakkak Filistin topraklarında bulunmak lazım anlayışından kaynaklanan fasit niyeti. Bu anlayış, “Her nereye dönerseniz Allah´ın veçhi oradadır” ve “Siz nerede olursanız olun O sizinle beraberdir” Kur´ani anlayışından taban tabana farklı bir anlayıştır. Bu toprakçı, maddeci, mekancı teo-politik anlayışın evrensel ve kuşatıcı bir yapı geliştirmesi mümkün değildi. O zaman Goimlere, yani Yahudi olmayan herkese her şey yapılabilirdi. Tanrı´yı adeta arkeolojik kazı yaparak o topraklarda arayanlar her ne pahasına olursa olsun orada yaşayanları kovmak, vurmak, öldürmekte serbesttiler. Benzer maddeci anlayış yine bunlar tarafından, elmas madenlerinin üzerinde oturan Afrikalılara, su kaynakları üzerinde oturan Kızılderililere de tatbik edildi. Başkasının gözyaşı, kanı, canı, malı üzerine inşa edilerek Tanrı´ya ulaşmak düşüncesine Tanrı ne der acaba diye hiç düşünmeden..
Netice olarak birincisi birleştirici bir zihniyetin ortadan kaldırılması ve ikinci olarak “Buranın kabadayısı benim hepiniz defolun” diyen bir anlayışın o bölgeye yerleştirilmesiyle güzelim Orta Doğu´nun trajik modern tarihi başlamış oldu. İngiliz (ve Amerikan) -İsrail konsorsiyumu bölgeyi şekillendirmeye devam ediyor. Burada her şey Tel Aviv´in güvenliği içindir. Siz varsınız, yoksunuz çok mühim değil. Bunun için buraya en yüksekten en aşağıya kadar tehdit unsuru olabilecek yapıların rehabilite edilmesi, pasifleştirilmesi ve mümkünse yok edilmesi doğrultusundaki çalışmalar bu ülkeler tarafından yürütülmektedir. Şimon Perez kitabında “Bunu önce nüfuz kullanarak yapmalıyız” der. “Ekonomik ve siyasal olarak kendimize bağımlı kılmalıyız onları” der. Buna direnen yapıları da darbelerle, değişikliklerle ve en sonunda fiziksel olarak müdahale ile sonlandırmalıyız. Sevin sevmeyin Saddam bu ülkeye tehdit idi ve ülkesine müdahale edildi. Suudi Arabistan ve Katar finansörlerdi ve hizaya getirilmeliydi. Birini iç darbeyle yakın zamanda ele geçirdiler. Diğerine ambargo ile hizaya getirmeye çalışıyorlar. Türkiye´deki meş´um darbe teşebbüsünü “Maklubelerine karışıyorlardı onun için ayaklandılar” diye düşünüyorsanız size “Çok safsınız” bile diyemeyeceğim.
Nükleer silahlara sahip İsrail sorun değil. Hatta Nükleer silahlara sahip Kuzey Kore bile Güney Kore üzerinden rehabilite edilmeye başlandı. Ama nükleer silahlara sahip olmadığı uluslararası kuruluşlarca defalarca teyit edilen İran için “Her an olabilir” diyerek anlaşmadan çekilmek kancıklığın ötesinde başka bir şey. Ya rehabilite ederim veyahut yok ederim anlayışının devamı. Bu korkunç planı hisseden Obama köklerinden gelen sorumlukla hep oyaladı. Ama şimdi, su kaynakları üzerinde oturan Kızılderilileri kovan bir tüccarla Tanrı´yı toprak altında arayan birisi bir araya gelerek düğmeye bastılar.
Küçük düşünenler, “Bu, İran´ın sorunu bize ne diyebilir hatta oh iyi oldu” diyen de olabilir. Büyük resim öyle söylemiyor. Zira Tel Aviv´in gözünde hepimiz aynıyız. O zaman uyanık olmak lazım bu yangına başta ülkemiz olmak üzere diğer tarafları da çekmeye çalışacaklar. Bana dokunmayan bin yaşasın diyecek vaktiniz kalmayabilir. Nasıl dokunacaklarını hissetmeniz lazım. Bu açıdan her türlü ihtilafı bir kenara bırakarak nasıl JUSTA davasında “Hepimiz Arbistanlıyız” demişsem şimdi de “Hepimiz İranlıyız” diyorum. Türkiye´yi seven herkesin de böyle diyeceğini düşünüyorum. Ta ki, inşallah öyle bir merhale gelmez ama başkalarının da “Hepimiz Türkiyeliyiz” demesine fırsat kalmasın…

Anahtar Kelimeler: Trump, Netanyahu, kardeşliği, oluyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Bilgilendirme notu (17 Eylül 2018 - Pazartesi)
Ruhsallığı öldüren modern hayat (02 Eylül 2018 - Pazar)
Hoy´dan Hay´a (26 Ağustos 2018 - Pazar)
Düşünce sentezi yapabilmek (13 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Yaz okulunda irfan dersleri (06 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Düşüncesiz aksiyonerlik (30 Temmuz 2018 - Pazartesi)
Metodik yanlışa devam (23 Temmuz 2018 - Pazartesi)
Psikopatlar ve din (16 Temmuz 2018 - Pazartesi)
Aynoroz Adası´nda II (08 Temmuz 2018 - Pazar)
Aynoroz Adası´nda -I (01 Temmuz 2018 - Pazar)
Esas olan devletin bekâsıdır.. (28 Haziran 2018 - Perşembe)
Köpek yavruları ve biz (17 Haziran 2018 - Pazar)
Kadir kıymet bilmek (11 Haziran 2018 - Pazartesi)
Son 10 gün (05 Haziran 2018 - Salı)
İmparator Marcus (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
Sabır ve oruç (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
Sanman taleb-i devlet u câh etmeye geldik… (09 Mayıs 2018 - Çarşamba)
Anadolu erenlerini bir bir kaybederken… (02 Mayıs 2018 - Çarşamba)
Geleneksel tıp üzerinden ideolojik okumalar (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
Tasavvufun içini boşaltan şeyhler (27 Mart 2018 - Salı)
İslâm´ın içini boşaltan Müslümanlar (21 Mart 2018 - Çarşamba)
Gençleri doğru yöneltmek (25 Şubat 2018 - Pazar)
Şîrâz… (06 Şubat 2018 - Salı)
Sofra sırları (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
Bana göre İran´da ne oluyor? 2 (23 Ocak 2018 - Salı)
Bana göre İran´da ne oluyor? 1 (17 Ocak 2018 - Çarşamba)
Bir ilmin nefsi müdâfaâsı (08 Ocak 2018 - Pazartesi)
Müslüman Biblicalistler (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
Mevlânâ endeksi (25 Aralık 2017 - Pazartesi)
Mevlânâ endeksi (21 Aralık 2017 - Perşembe)
Dış politikada büyük oynamak (30 Kasım 2017 - Perşembe)
Arap dünyası nereye gidecek (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
Çevre ve biz (16 Kasım 2017 - Perşembe)
Mimari eserler de bir ruha bağlıdır (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
Hüseyin misiniz, Yezid mi? (26 Eylül 2017 - Salı)
Elmalı´da Vehhâbîler (?) (20 Eylül 2017 - Çarşamba)
Hacc´ın ardından bazı tespitlerim (12 Eylül 2017 - Salı)
Aydınlanmış Medine´den selam (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Aydınlanmış Medine´den selam (29 Ağustos 2017 - Salı)
Din adamı vardır (22 Ağustos 2017 - Salı)
Benim İslâm üniversitem (14 Ağustos 2017 - Pazartesi)
İslam siyaset felsefesi tek midir? (07 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Kudüs ortak hedefimiz olmalı (01 Ağustos 2017 - Salı)
15 Temmuz analizlerine devam (17 Temmuz 2017 - Pazartesi)
Yaz üzerine metafizik değinmeler (08 Temmuz 2017 - Cumartesi)
Aylar var ki… (06 Haziran 2017 - Salı)
Çocuklar kadar saf olmadıkça (13 Nisan 2017 - Perşembe)
Köy gençliği üzerine (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Dünyada iki yüzlü olanlar, kıyamet günü ateşten iki yüzlü olarak gelirler.

Hz. Muhammed
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
Bu gün kelamdan nasibime dostluk düştü
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Yerel seçimler yaklaşırken
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Yerel seçimlerin yeni dinamikleri
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
Kadir Beye sövenlere
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Yâremi bildim yârimden imiş!
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Ya Ankara zayıflamazsa?
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Tehlike büyük: Peygambersiz, âmentüsüz bir İslâm icat etmek istiyorlar!
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
İstanbul´u düşünüyorlar, gözleri açık
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
KİMLER BELEDİYE BAŞKANI OLABİLİR?
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Doktor Bey´in işleri
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Sona Bırakmayalım
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Ehl-i Sünnet tek tip midir?
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Âlet işler el övünür
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Sivasspor´dan Beşiktaş´a Futbol Dersi
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Dikkat, PKK dönüşüyor
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Ey ana toprağı, ey Anadolu
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
“YAZIN ÜÇ AY YATAN ÖĞRETMEN” HA!
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ