İsmail Ayhan


TRABZON MAÇINA HAZIRMIYIZ

TRABZON MAÇINA HAZIRMIYIZPerşembe akşamı kupaya veda ettik. Artık tüm varlığımızla elimizde lig kaldı. Malum Cemil Usta sezonuna taht oyunları farklı bir renk kattı. Lobisi güçlü takımlar bu oyunun galibi olacak gibi. Takımların değerlerine baktığımızda Sivasspor ligde mütevazi sıralarda yer almaktadır. Bu mütevazi takım ligin ilk yarısını forse etti. Ama ne olduysa ikinci yarıyla beraber, kaybettikleri 7 puan ve Kupadan elenme takımın psikolojik yapısını alt üst etti. Tüm olumsuzluklara rağmen halen ligin lider takımıyız.
Bu hafta oynayacağımız ve zirveyi zangır zangır titrecek bir maça çıkacağız. Belki de sezonun kaderini etkileyecek bir maç olacak. Aklımda deli sorular var. Acaba bu maç sadece sahada mı oynanacak? Sahada sadece Trabzonspor futbol kulübü mü olacak? 
İki gerçek var;
1-    Sivasspor ezberden mi devam edecek?
2-    Trabzonspor kendi saha ve seyirci avantajının yüzde kaçını kullanacak?
Sezonun ilk yarısında tüm takımlar sivasspor’un oyun anlayışını ezberlemiş durumunda. Geri dörtlüsünde kolay kolay açık vermeyen, geçiş oyununu en iyi oynayan ve kontra atak futbolunu çok iyi gerçekleştiren Sivasspor’a karşı diğer takımlar artık, ciddi tedbirler alıyor. En önemlisi orta saha üstünlüğünü artık yiğidolara vermiyorlar. Bu maç ezberden uzak oynanması gereken bir oyun olmalıdır. Son dört maçımızda en büyük eksikliklerden biri, topsuz oyunda maalesef yokuz. İlk yarınının panoromik bir durumu değerlendirilirse, koşu mesafelerinde ve topsuz oyunda, takım olarak sahanın her yerinde ve her dakikasında vardık. Bugün bu görüntüyü zaman zaman görmemize rağmen, 90 dk’nın tamamına yayamıyoruz. Kupaya veda etmemizin en büyük nedenlerinden biri de kesinlikle maça yeteri konsantrasyonun sağlanmamasıdır. Futbolcuların önceliği tamamen Trabzonspor maçıydı. Aslında bu durumun bir avantaj olduğunun bilinmesi gerekir. Eğer Rıza Çalımbay, bu motivasyonu dengede tutabilirse, Trabzon deplasmanından puan ya da puanlarla dönmemiz olasıdır.
Peki, Trabzon cephesinde durum farklı mıdır? Kendi sahaları onlar için büyük bir avantaj. Özellikle bu maçı son derece önemsiyorlar. Alacakları üç puan zirvenin yeni sahibini belirleyecek. Motivasyonları üst düzeyde olacak. Taraftarın yoğun ilgisi ve desteği bu motivasyonu iki katına çıkaracak. Maçı FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır yönetecek. Cüneyt Çakır uluslararası müsabakalarda ne kadar başarılı ise, yurt içinde bir o kadar soru işaretleri bırakabiliyor. Trabzonspor taraftarının yoğun baskısından ne derece etkilenecek hep beraber göreceğiz. 
Uzun yıllardır iki kulüp arasında süregelen rekabet, sadece saha içinde kalmasını diliyorum. Bu maçın sadece futbolcular arasında gerçekleşmesini diliyorum. Farklı faktörler devrede olursa ki, son haftalarda ayyuka çıkan haksız rekabet meclis koridorlarında yankılanırken bunun önüne geçileceğini tahmin ediyorum. 
Trabzonspor’un bu maç için oldukça bilendiğini biliyoruz. “Keskin sirke küpüne zarar” hesabından, Rıza Çalımbay ve talebeleri bu hafta bu oyunu bozacaklardır diye düşünüyorum.
 Nasıl olacak bu iş?
Futbolcular tüm olumsuz faktörlerden uzaklaşacak. Tahriklere kapılmayacak, sinirlerine hâkim olacak, sakin kalacak ve oyunun ilk bölümünde bulacağı bir gol rakibin ve taraftarların ayarlarını bozacaktır. Ezberden uzak, korkmadan ve taraftarı görmezden gelerek oynanacak oyun bize galibiyeti getirecektir.