TİKA FAALİYETLERİ İLE TERK EDİLMİŞ TOPRAKLARDA
Tarih: 2.11.2017 14:39:41 / 405okunma / 0yorum
Talha Gurbetçi

TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) Yeryüzünde; Türkiye Devletinin gücünü ve varlığını ispat eden, bir kuruluştur. Yaptığı faaliyetlerle, bunu ispatlamıştır.
Özellikle; Osmanlının terk ettiği topraklar da; yaptığı hizmetler ve yatırımlarla, yöre halklarının umudu haline gelmektedir.
Terk edilmiş coğrafyalarda, Türkün adını duyurmaya devam etmektedir. Yardımlarıyla, paylaşımcılığıyla, Kendini kabul ettirmiştir.
İşte bir kaç örnek; Balkanlar da, milyonlarla ifade edilen Türk vatandaşı, dağınık bir şekilde yaşamaktadır. Onlara ulaşmak, bazen çok zordur. Yaklaşık iki asırdır, o toprakları yönetenler; Osmanlıdan kalma, bu insanları bir arada tutmamak için; ellerinden geleni yapmışlardır.
TİKA; Balkan coğrafyasının önemli ülkelerinden Makedonya´nın; 2 milyonluk nüfusunun yüzde 4´ünü Türkler oluşturuyor. Bölgede yaşayan 30 bin Türk´ün en az 10 bini Yörük Türkü. Plaçkovica Dağları´nın eteklerinde yaşayan Yörükler, 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu´nun Balkan coğrafyasını fethinin ardından, Makedonya´nın doğu bölgelerindeki dağlık kesimlerine Karaman´dan getirilerek iskan edildi. Ormanlarla çevrili bölgelerdeki köylerde Anadolu lehçesine yakın Türkçe konuşuluyor. Yörükler, aradan geçen 600 yıla rağmen eski geleneklerini ve yaşam tarzlarını devam ettiriyorlar. Zengin folklorik özellikleri, giyim kuşam tarzları ve kendine özgü yaşam biçimleriyle yaşayan Yörük Türkleri, geçimlerini geleneksel küçükbaş hayvancılık ve tütün ekimi sayesinde sağlamaya çalışıyor.
Başta altyapı olmak üzere; birçok sorunla yüz yüze kalan, Yörük Türklerine yardım elini ise; Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı uzatıyor. Bölgede 100 yıldır süren su sıkıntısına çare olan TİKA, Tarım ve Eğitim alanında da bölgede kalıcı projelere imza atıyor.
Yine, Bulgaristan´ da yapılan hizmetleri; TİKA sorumlusu, Ali bey; uzun uzadıya anlatmaktadır. Bugün, Bulgaristan´ın 32 şehrinin, yaklaşık otuz adedine; hizmetlerimizle ulaşmaktayız. Tarım ve Eğitim alanında yaptığımız hizmetlerin yanında; Ecdat yadigarı, yapıları onararak; Osmanlı eserlerine sahip çıkıyoruz. Ülke genelinde; 3 adet Anadolu İmam Hatip lisesi açmış bulunmaktayız. Çünkü, önceki dönemlerde; dini inançlar, hep hedef olmuştur.
Her zaman olduğu gibi; bölge halklarının gözü, kulağı Türkiye´dedir. Buradan uzatılacak bir elin; onlar için, önemi büyüktür. Aslen oralı olan; yatırımcıların, o topraklarda, yatırım yapmalarını beklemektedirler.
Oralarda, Türk demek; müslüman kavramı ile aynı anlamdadır.
Avrupa birliği, bu geri kalmış ülkeleri; birliğe alarak, ucuz insan gücünden yararlanmaktadır. Kendi yurttaşlarına, ödedikleri ücretin yarısını ödemektedirler. Bir nevi, köle gibi kullanmak istemektedirler. O, coğrafyada yaşayan kardeşlerimiz, Ülkemize göç etmektense; kendilerine ekonomik açıdan, bir yardım uzatılmasını beklemektedirler. Amaçları; yaşadıkları toprağı terk etmek istemiyorlar. Akrabalarının bir kısmı, Ülkemizde yaşayan, bu insanlar; uzatılacak bir eli beklemektedirler. TİKA sayesinde; bir gün, bu beklenti de; gerçekleşir, ümidini taşıyoruz.
Dünya üzerinde; bu kuruluşun yaptıklarını merak edenler; sayfalarına girerek, bilgi edinebilirler. Beklentimiz, bu hizmetlerin; gittikçe artmasıdır. Özellikle; OSMANLI topraklarının, Türk devletlerinin, sahaları üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Bu hizmetlerin, Ulaşabildiğimiz, her coğrafyaya gitmesinden yanayım. İnsanımızın, insanlık yüzü ve karşılıksız yardım, amaçlı çalışmaları ile; Yeryüzü insanı tanışsın.
Dil, irfan çalışmaları ile; bu çalışmalar desteklenmelidir. Kendi köklerini tanımak adına, yapılacak faaliyetler; oradaki insanları; diri tutacaktır.
Afrika´ da sağlık alanında yardımcı olmak üzere, oraya giden; Bir doktor arkadaşın anısını, yenileyelim. Gittiğimiz Ülke insanı; sağlık açısından, yardıma ihtiyaçları olduğu halde; önceleri bize, hiç yaklaşmadılar. Daha sonraları, bizi camide ibadet ederken, gördükten sonra; iletişim kurmaya çalıştılar.
Daha sonra; nedenini sorduğumuz zaman; Bize şöyle cevap verdiler: Ne zaman beyaz insan, buraya gelse; bizden hep bir şeyler alıp, götürdü. Sizin de; beyaz insan olduğunuzu görünce; aynı endişeyi taşıdık. Ne zaman ki; MÜSLÜMAN olduğunuzu anlayınca; size güvenimiz, arttı.
Evet, işte konunun özeti burada yatıyor. İnsanlara sadece insan olduğu için, ALLAH rızası için; yardımcı olmak, gerekir. Umarım TİKA, bu hizmetleri ile; Tüm Dünya´ya insanımızın; bu yönünü tanıtır. Güven dağıtmaya devam eder...
Osmanlı ruhunun ölmediğini, Türkün merhametinin, zamanla onları kuşatacağının, koruyup, kollayacağının, bir göstergesi olarak, TİKA oralardadır...
Allah, güç versin...

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM (26 Ağustos 2018 - Pazar)
GEZELİM GÖRELİM (03 Ağustos 2018 - Cuma)
SELAM OLSUN SELAM OLSUN YİĞİTLERE (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
YENİ BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONRASI BEKLENTİLERİMİZ (03 Temmuz 2018 - Salı)
SEÇİM SONUÇLARINI NASIL OKUMALI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
UNUTMAYALIM HEP HAFIZAMIZDA KALSIN (19 Haziran 2018 - Salı)
ESKİMEYEN BAYRAMLAR (12 Haziran 2018 - Salı)
RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR (01 Haziran 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ HIZLANDI (24 Mayıs 2018 - Perşembe)
KATİL İSRAİL BOŞ DURMUYOR (15 Mayıs 2018 - Salı)
YENİ BİR SEÇİM YENİ BİR HEYECAN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
O AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORUZ (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
MEMLEKET SEVGİSİ BİR BAŞKADIR (23 Mart 2018 - Cuma)
MEMLEKET HİZMET İSTER (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KANAYAN YARA KİMSESİZ SOKAK ÇOCUKLARI (27 Şubat 2018 - Salı)
CEMRE KİTABEVİMİZ VE KİTAP KULÜBÜMÜZ (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZİN KIYMETİNİ BİLEMEDİK (02 Şubat 2018 - Cuma)
SEN SİVASI TANIRMISIN (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
6 K NIN DİĞER SINIFLARIN ŞANSLARI (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
GÜNDEM ÇOK YOĞUN (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
KALABALIKLARIN YALNIZLAŞTIRDIĞI İNSAN (19 Aralık 2017 - Salı)
ELLERİMİZ BİRLEŞMELİDİR (12 Aralık 2017 - Salı)
İDARECİLİK YÖNETİCİLİK BİR MEZİYETTİR (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZE HİZMET İCRAATLA OLUR (03 Aralık 2017 - Pazar)
SUÇLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKİR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN MESELELERİ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
DEĞERLENDİRMELER ÖĞRETMEN, (19 Kasım 2017 - Pazar)
SÜT TOZU ÇOCUKLARI (17 Kasım 2017 - Cuma)
TERÖR OLAYLARI NEYİ HEDEFLİYOR (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ MESELELERİMİZ (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
SON OKÇULAR TEPESİ AİLEDİR (31 Ekim 2017 - Salı)
Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji (03 Ağustos 2014 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
booked.net
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı?

Mevlana
Çok fazla yerseniz, duyma kaliteniz düşer.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59