Gülşah Akkaş Yaman


TATLI YİYELİM TATLI KONUŞALIM

TATLI YİYELİM TATLI KONUŞALIM


Bir Osmanlı geleneği, konaklara misafir olduğunuz da kapının girişinde sizi, en az yedi, en fazla yirmi bir çeşit reçel bekliyor. Bir kaşık reçelden tadıp, içeri buyur ediliyorsunuz. Kaşık, kaşık çok fazla yerseniz arkanızdan gülüşüyorlar ayıplıyorlar. Ev sahibi de yedi çeşitten az reçel ikram ederse, ´´Eksik etek diyorlar ´´ bir´´ reçel´´ yapamamış. Bu Osmanlı geleneğindeki amaç, tatlı yiyelim tatlı konuşalım. Ben bu geleneği okuduğumda, bu bilgiye sahip olmak beni mutlu etti, nitekim bizim ailede kısmen devam ediyor. Gündelik hayatta değil lakin, aileye gelen gelin hanımlar düğün bitip eve geldiklerinde, içeri girmeden, bir kaşık tatlı verilir ve içeri öyle geçer.

Kadim bir Osmanlı geleneği olan reçel ikramı günümüzde de yaşatmaya devam etmek güzel tabi, hem de bunun bir Osmanlı geleneğini olduğunu bilmeden. Lakin ben bu geleneğe çok sahip çıkmışım yıllardır, bunu fark ettim. Bize gelen gelinler bu yazıyı okuyorsa ?evet!!? dediklerini duyar gibiyim. Hızlıca dolaptan bir tatlı alınır ve gelin hanımefendiye verilir. Bendeniz tarafından. İşe de yaradı, gelinler mutlu.

Sizin ´´adet´´lerinize tam hâkim olmayan bir hanımefendiye zaman tanımak fırsat vermek lazım. Çünkü o da bir annenin evladı olduğunu unutmamak ne elzem ne gerekli davranış. Sevdiğinin hatırına, sevdiğinin sevdiğini sevmek! Madem evlatlar göz nuru, o zaman eşlerine de gereken değeri vermek lazım. Evladının değerini bilmeyen eşininkini bilmesi de mümkün değil sanırım.

´´Marifet iltifata tabi.´´ Olgun olmak ´´onore´´ etmek. Büyüklük alameti olmalı. ´´Gencin aynada gördüğünü yaşlı duvarda görürmüş.´´ Küçükten kusur büyükten anlayış lazım. Ya saygı diyeceksiniz, ben inanmıyorum, ilişki deforme olmadığı sürece saygı duyulur.

  Adına türküler yazılan gelinler. İlk yıllarındaki anı kumbarasında bırakın size kırgınlığı olmasın. Kendi kızınız nasıl rahat mutlu olmasını istiyorsanız. O da sizin için artık bir evlat olmalı. Sonra telafi etmez hiçbir şey acıttığınız bir yüreği.

Kadın kadına yurt olsun! Kadın kadının kurdu olmasın! Tamam siz yaşamadınız hayatınızı, yolunda gitmedi, bu faturayı neden bir başkasına kesme derdindesiniz? Biz gelinlere Osmanlı geleneği olan reçelleri ikram etmeye devam edelim. Tatlı yiyelim tatlı bir ömür sürelim. 

Kendimiz yaşayamadığımız güzellikleri bırakalım evlatlarımız yaşasın, bu kadar engin bir gönülle sahip olma niyazı ile.

 YAZARLAR