Berat Demirci


TALİBAN’DAN BAĞIMSIZ AFGANİSTAN ÇIKAR MI?

TALİBAN’DAN BAĞIMSIZ AFGANİSTAN ÇIKAR MI?


Kırk talebe 1994’te yola çıktılar, örgütlendiler ve bugün Afganistan’da devlet haline dönüşüyorlar. Önce Rusya, sonra ABD başta olmak üzere bütün batılı emperyalist güçler yenilmiş gözüküyor. Böyle olacağını tahmin edememişler. Pek çok ülkede Taliban terörist olarak tanımlanıyordu; şimdi ise iletişimde bulunmaya kararlılar. Uygulamaları bekleyeceklermiş. Devletin resmi adı ilan edildi: Afganistan İslam Emirliği.

Modernistlerin en büyük açmazı, modern hayat tarzına muhalif gördükleri her şeye karşı nefretle hareket etmeleridir. Afganistan’da kadınların içinde bulunduğu durum, çoğu ülkede olduğu gibi bu nefreti meşrulaştırmanın kestirme yolu olarak kullanılıyor. ABD terörizmi Suriye’de olduğu gibi bir yönetim biçimi olarak kullanmasına rağmen, terörle mücadele adı altında ülkelere çöküyor. Elbette diğer batılı devletler de koalisyon halinde hareket ediyorlar. Emperyalistlerin ve zihinleri onların müstemlekesi haline dönüşmüş modernistlerin teröre ciddi itirazları yok. Yeter ki terör örgütlerinin İslam’la ilgili iddiaları olmasın. İslamla terörün yanyana getirlmesi ise esas büyük oyundur. Aslında bu düşünce tarzının teröristlerle bir farkı da yok; her ikisi de kendi hayat tazlarını öyle yahut böyle başkalarına zorla dayatmaya çalışmaktadırlar. Siyaset, tarih, strateji ve hülasa reel olan hiçbir şey ilgi alanlarına girmiyor. Burkalı bir kadın resmi koy ve altına ne döşenirsen döşen.

Irak, Suriye, Libya, Afganistan ABD ve sair emperyalist devletlerin parçaladığı ülkeler ve sonuçlerının ne olacağını bile bile bunu yaptılar. Pekçoğu “Kurtuluş İslam’da” diyen beşerî malzeme üzerinden yürüyen örgütlerin ortaya çıkacağını ve bu durumu kendi çıkarlarına nasıl kullanacaklarını pekâlâ biliyorlardı ve öyle de yaptılar. Sonuç aldılar mı? Aslında bir sonuç filan düşündüklerini söylemek, onlara akıl nispet etmek olur; akılla değil, vahşet ve nefretle hareket etmektedirler. Bunlar karşısında evvel emir akıllı olmak, hem insanî hem millî görevdir.

Bilinç ve coğrafya itibariyle yaralanmış ve parçalanmış ülkeleri emperyalistler bu hale soktu. Başta demokrasi getirmek(!) olmak üzere her çeşit gerekçe, arkada sadece kan ve gözyaşı bıraktı. Taliban’ın Afganistan birliğini kuran bir hukuk devleti inşa etmesini temenni ederim; işleri elbette çok zor. Çünkü çok kan döküldü ve ülke bütünlüğünü sağlamanın önünde çok engel olduğu muhakkak. İslam Emirliği ismi kaçınılmaz, çünkü mücadeleleri ve iddiaları İslam’a dayandırılmıştır. Bağımsızlık konusunda kendi kader ve tercihlerini yaşamalarını dilerim. Taliban’da kurmay kafası var mı, yok mu hep birlikte göreceğiz.    

 

 YAZARLAR