SUÇLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKİR
Tarih: 29.11.2017 11:27:44 / 806okunma / 0yorum
Talha Gurbetçi

Asıl olan, toplumlarda; suça iten sebepleri iyi irdeleyerek, suçun işlenmesine zemin hazırlayan, sebepleri ortadan kaldırmaktır. Böylece toplumun, suç işleme eğiliminde azalma olur. Suç işlendikten sonra, ceza uygulaması ise; farklı bir şeydir. Önemli olan toplumlarda, suç işleme oranını azaltmaktır.
Bazen, o kadar suça itecek sebep ortada durmaktadır ki; insanımız kendini koruma konusunda, aciz kalmaktadır. Bağımlılık yapan uyuşturucu kullanma, rol modelleri örnek alarak; onlar gibi yaşama, özentileri; suça teşvik etmektedir. Kontrolsüz TV yayınlarını da; eklemek gerekir.
Son zamanlardaki, şiddet olaylarında; TV yayınlarının etkisi ne kadardır?
Bütün bunlara rağmen, suç işlemiş bir insan var ise; O, insanı tekrar topluma kazandırmak, önemli bir durumdur. Hem resmi yetkililere, hem toplumdaki diğer insanlara; önemli görevler düşmektedir. İnsanı kazanmak, hedefimiz olmalıdır.
Gelişmiş tüm toplumların, Tarihte medeniyet kurmuş büyük toplulukların, yapmış olduğu çalışmalardan bir tanesi de; toplumda suç işleyen insanları, yapacakları çalışmalarla; tekrar topluma kazandırma çabasıdır. Bu çaba ve çalışmalar ister suçlu gözetim altında iken olsun, isterse cezası bitip serbest kaldıktan sonra, olsun. Hedef; onu yararlı bir insan olarak topluma kazandırmaktır. Bu amaçlı çalışmalar Ülkemizde de yapılmaktadır. Yeterli değildir.
Yapılan bu çalışmalar doğrultusunda; hem cezaevlerine, hem de suçluları topluma kazandırma çalışmalarının yapıldığı yerlerde; görev alması için İmam atanması, söz konusu olmuştu. Psikolojik danışman, sosyal hayat uzamanı, gibi görevliler; aktif çalışabilirler. Şu an o çalışmalar, umarım meyvesini verir. Amaç manevi eğitimine katkı sağlamak, moral ve motivasyon takviyesi yapmaktır.
Bu çalışmaların içerisinde; İmam, tayin edilmesi; Ulusal basından birilerini; hemen ayağa kaldırdı. imam olayını hem alaya aldılar. Hem de ne işi var cinsinden itirazda bulundular. Bu mantığı anlamak, mümkün değil. Her alanda örnek almaya çalıştıkları, Batı Devletlerinin tamamında; bu uygulama yapılmaktadır. Amaç o insanların topluma kazandırılması ise; böyle çalışmalar yapmanın ne zararı vardır. Hem psikolojik destek verilip, hem de insanlara inançlarının gereğini hatırlatmak suç oranını mı, artırıyor ki? itiraz ediyorsunuz. Bu mantığı anlamak mümkün değildir.
Ortada var olan gerçekler göstermektedir ki; suçlularımız yeteri kadar manevi destek göremediklerinden belki de; serbest kaldıkları zaman tekrar aynı veya benzeri suçları işlemektedirler. Bunun az da olsa önüne geçme çabalarını destekliyorum. Hem böyle çalışmalar yapmanın kime ne zararı var? Bir de bazen hukuk sistemimizde var olan açıklardan, çeşitli aflardan yararlanarak serbest kalan insanlarımız; içeride hiçbir manevi destek, görmedikleri için; suç işleme olayına devam etmektedirler.
İşte, en son işlenen kadın cinayetinde suçu işleyen kişi seneler öncesinde yararlandığı bir af olayından istifade ederek salıverilmiş, birisi imiş. Bu tür olayların olmaması için; insanlara Manevi destek olmanın, psikolojik rehberlik yapmanın ne zararı olabilir. Her şeye karşı olan zihniyetin; bunu anlaması gerekir. Sonuçta İmam bir Din adamıdır. Devletin görevlendirdiği bir kişidir. Mahkumlara böyle bir hizmetin verilmesini destekliyoruz. İnsanın ne zaman nerede, nasıl hangi şeylerle karşılaşacağını ALLAH bilir. Ben suç işlemeyeceğim, diye bir kural yoktur. İşte bu olaya, her alanda insana hizmet etmek mantığı ile bakarsanız; böyle bir işi de gerçekleştirmek insana hizmettir, diye yorumlayabilirsiniz. Mesele o kadar basittir.
İnsanımızı daha fazla eğiterek, topluma kazandırma, çalışmalarının; her alanda devam etmesinden yanayım. Hayata atıldıktan sonra onların yalnızlık hissetmemesi adına; ister iş sahasında olsun, isterse her alanda olsun, onlara destek olmak, onları hayata kazandıracaktır. Bundan daha güzel ne olabilir? Olayı bir de bu açıdan değerlendirmekte fayda vardır, sanırım. Sonuçta onlar da bu Toplumun birer parçasıdır. Kimisinin kardeşi, kimisinin babası, kimisinin çocuğu…
Kısacası onların da bir parçaları dışarıda, normal hayatlarını devam ettirmektedirler. Bunun böyle bilinmesi gerekir.
Cezasını çeken bir eski suçlunun, mahkumiyetten dolayı; üzerinde taşıdığı tüm noksanlıklar, eziklikler, tamamen silinmelidir.
İş hayatında bunlara yer verilmesini, yürekten destekliyorum. Özel işletmelerin de; bu konuda gereken özeni göstermelerini bekliyorum.
İdeal toplumlar, suç işleme oranının en aza indiği toplumlardır. Medeniyet tarihimiz, bunun örnekleri ile; doludur. Yapılacak iyi ve güzel çalışmalara, destek vermek gerekir.

Anahtar Kelimeler: SUÇLULARI, TOPLUMA, KAZANDIRMAK, GEREKİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM (26 Ağustos 2018 - Pazar)
GEZELİM GÖRELİM (03 Ağustos 2018 - Cuma)
SELAM OLSUN SELAM OLSUN YİĞİTLERE (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
YENİ BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONRASI BEKLENTİLERİMİZ (03 Temmuz 2018 - Salı)
SEÇİM SONUÇLARINI NASIL OKUMALI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
UNUTMAYALIM HEP HAFIZAMIZDA KALSIN (19 Haziran 2018 - Salı)
ESKİMEYEN BAYRAMLAR (12 Haziran 2018 - Salı)
RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR (01 Haziran 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ HIZLANDI (24 Mayıs 2018 - Perşembe)
KATİL İSRAİL BOŞ DURMUYOR (15 Mayıs 2018 - Salı)
YENİ BİR SEÇİM YENİ BİR HEYECAN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
O AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORUZ (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
MEMLEKET SEVGİSİ BİR BAŞKADIR (23 Mart 2018 - Cuma)
MEMLEKET HİZMET İSTER (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KANAYAN YARA KİMSESİZ SOKAK ÇOCUKLARI (27 Şubat 2018 - Salı)
CEMRE KİTABEVİMİZ VE KİTAP KULÜBÜMÜZ (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZİN KIYMETİNİ BİLEMEDİK (02 Şubat 2018 - Cuma)
SEN SİVASI TANIRMISIN (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
6 K NIN DİĞER SINIFLARIN ŞANSLARI (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
GÜNDEM ÇOK YOĞUN (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
KALABALIKLARIN YALNIZLAŞTIRDIĞI İNSAN (19 Aralık 2017 - Salı)
ELLERİMİZ BİRLEŞMELİDİR (12 Aralık 2017 - Salı)
İDARECİLİK YÖNETİCİLİK BİR MEZİYETTİR (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZE HİZMET İCRAATLA OLUR (03 Aralık 2017 - Pazar)
ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN MESELELERİ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
DEĞERLENDİRMELER ÖĞRETMEN, (19 Kasım 2017 - Pazar)
SÜT TOZU ÇOCUKLARI (17 Kasım 2017 - Cuma)
TERÖR OLAYLARI NEYİ HEDEFLİYOR (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ MESELELERİMİZ (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
SON OKÇULAR TEPESİ AİLEDİR (31 Ekim 2017 - Salı)
Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji (03 Ağustos 2014 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
booked.net
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.

Kanuni Sultan Süleyman
İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59