SUBLİMİNAL MESAJLAR VE DİZİLER
Tarih: 18.1.2016 11:09:56 / 1313okunma / 0yorum
Ö. Emir Doğan

 

Subliminal mesaj, bilinçaltı mesaj ya da 25.kare;  başka bir objenin içine bilinçli olarak saklanmış olan bir işaret ya da mesaj olarak tanımlanıyor. Bu mesajlar;  normal insan algısı ile anlaşılamayacak şekilde, o anda fark edilmemek üzere tasarlanıyor. Bir nevi  “bilinçaltı mühendisliği” yani. Tahmin edebileceğiniz gibi bu beyin yıkama işini en iyi Hollywood yapıyor.

Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Dizilerde veya filmlerde karakterlerin içtiği içecek markaları, kıyafetleri subliminal mesaj örneklerindendir. Bu teknikler; marka ve ürünlerin pazarlamasından toplumun ilgi, ihtiyaç ve algısını değiştirmeye kadar birçok konuda kullanılmaktadır. Bir kişiyi, kurumu ya da ürünü kötü göstermek için o şey ile kötü olan bir nesnenin aynı temada işlenmesi subliminal mesajın en yaygın kullanılma şeklidir. (bkz: wikipedia.org)

Baş döndürücü ve bazen de mide bulandırıcı bir hızla gelişimini sürdüren iletişim teknolojileri,  takipçilerinin dahi takip edemediği bir süratte gelişimini sürdürüyor. İletişim alanındaki bu ilerlemeler, insanlara havsalalarının almayacağı ölçüde bilgi ve iletişim imkânı sunuyor. Dumanla iletişimden, “dünya dışı” iletişime ilerleyen süreç, sadece teknik anlamdaki değişimini ve gelişimini değil; subliminal mesajlarla “şeytani” gelişimini de sürdürüyor.

İletişim teknolojilerinin olumsuz etkilerinin en aza indirgenmesi ve çocuklarımızın bu olumsuz etkilerden korunması için, benim “elektrikli şeytan” dediğim televizyon, bilgisayar, akıllı telefonlar ve özellikle internetin olumsuz etkileri hakkında bilinçlendirilmeleri ve medya okur-yazarı olmaları zorunluluk arz ediyor.

Günümüzde medyanın kitleleri manipüle etmede ne kadar etkili olduğu malumunuz. Medya yetmezmiş gibi bir de subliminal mesajlar aracılığıyla, toplumumuz ve çocuklarımız dejenere ediliyor, değerleri aşındırılıyor, geçmişinden koparılıyor. Şimdi bu işlerin nasıl yapıldığına dair bazı örnekleri aktaralım:

 Örneğin, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağının amblemi üzerindeki noktalar birleştirildiğinde ortaya s.e.x yazısı çıkıyor. Meyve suyu ambalajındaki meyve resimleriyle, cinsel organ resimleri, çağrışımları yapılıyor. Çocukların çok sevdiği çizgi filmlerdeki satanizm işaretleri, cinsellik temaları, sarkıntılık görüntüleri, İllimunati yazıları,  bir karikatürde cami süslemeleri arasına, hâşâ “A…. yok, din yalan” yazacak kadar alçalan yerli gavurların subliminal mesajları, sözüm ona muhafazakar  tv´lerdeki  dizilere yerleştirilmiş mesajlar, hatta muhafazakar bir tv´nin amblemine gizlenmiş haç işareti. Bir şarkıcının klipindeki mason işareti “tek göz”e kadar, bir çok ünlünün tişörtlerindeki masonik simgelere kadar, seccadelerdeki domuz figürlerine kadar daha neler neler. Marketlerde çalınan müziklerin bizleri alışverişe teşvik etmesinden, alfa dalga boyuna gizlenen seslere kadar... Adını hatırlamadığım bir sitede bu yöntemin Irak´ta işgalden önce kullanıldığı ve  “Direnmen faydasız” mesajının radyoda Kuran´ı Kerim yayının altına gizlenerek verildiği ifade ediliyor. Hatta bazı kokular aracılığıyla subliminal mesajlar verildiği, yanıltıcı bilgilendirmelerle korku paranoyaları aşılandığı v.s.

Bu yöntemi, İlk olarak iki Amerikalı, sinema salonlarında içecek satışlarını arttırması için kullanmışlar. Sinemada gözlerin seçmeyeceği bu malum kareye, buz gibi kola iç yazısı veya resmi yerleştirmişler. Film arası verildiğinde, kola satışları patlamıştır.

Bir banka reklamının altındaki sublinimal mesajın; “kuş kadar beyninizle, tavuk gibi yolunmak için, köpek gibi kredi alıp, eşşek gibi ödeyeceksiniz” şeklinde olduğunu tespit edenler dahi var.

Sosyal medyada çok popüler olan “Baattin” karekterini tahlil eden M. Nebioğlu ise bu karekterin hiç de masum olmadığını ifade ediyor: “Bahattin´´ İslami bir kavramdır ´´Dinin güzelliği´´ anlamına gelir.  Oysa isim Bahattin olmasına rağmen sözleri o kadar da seviyeli ve ahlaki değildir. (Biliyorsunuz yine İslami bir isim olan Şaban ismini de yıllarca hakaret olarak kullanılan ´´İnek Şaban´ ‘şeklinde izlettiler insanlara.) Kulağının üstünde sigara olması, ´´pıçaklarım´´ sözü ile şiddet içeren ´´bıçaklarım´´ sözünün en sempatik hale getirilmesi,  burnu ve ağzının, affınıza sığınarak belirtiyorum ki bir erkek cinsel organı şeklinde çizilmesi… Yani; İnsanların beyinlerine kötü alışkanlık, şiddet, cinsellik sempatik bir şekilde komedi adı altında yerleştirilmiş oluyor. Karakterin çizerinin  bir dergide çalışması da bize bunların tesadüf olmadığını gösteriyor. İsmin Baattin olması da mı tesadüf? Neden Atakan, Erol değil de Baattin.? (bkz: wowturkey.com / forum)

Dedelerimizin bir ömürde görmediği subliminal mesaja ve cinsel uyarana, çocuklarımız ile birlikte sadece on dakikada maruz kalıyoruz. Sonra da gençlerimize, çocuklarımıza hiçbir iş yaptıramıyoruz. Çünkü bilinçaltları başka şeylerle dolu. Bu “bilinçle” abuk sabuk hareketlerde bulunuyorlar. Doksanların ortasında İstanbul´da, bir erkek çocuğunu balkonda sıkıştırılan kız çocuğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Minnacık çocukların neden aşktan meşkten bahsettiklerini, okumaya geçer-geçmez mektup yazdıklarını da… Artık; mankurtlaştırılmamışlardan kimse kalmadı. Kavimlerimizi Juan-Juanlar esir aldı. Günümüzde; mankurtlaştırmak için geçmiş ilkelliklere hacet de yoktur. Bunun yerine gazeteler vardır, tele-düşmanlar vardır, internet vardır, Hollywood Sineması vardır, kültür emperyalizmi vardır, kapitalizm vardır, Türk dizileri vardır…  Dört-beş yıl yayımlanan “yaprakların döküldüğü” diziyi hatırlayınız… Ailenin damadı, tüm baldızlarıyla ne herzeler karıştırmıştı. Dizi demişken, Türk Dizilerinden Öğrendiklerimizi aktararak bitirelim:

1- Kaç yaşında olursan ol eğer bir sevgilin yoksa eziksin.

2- Önemli olan tek şey aşktır. Aşk için evlilik, namus ve anne-baba feda edilebilir.

3- Başkalarını aşağılamak ve küçük düşürmek seni popüler ve gözde yapar.

4- Yalan söylemek ve hırsızlık sana göre iyi bir amaç için yapılıyorsa çok masum hatta çok da şirin şeylerdir.

5- Fakir insanlar asla mutlu olamazlar. Mutlu olmanın tek yolu zengin veya ünlü olmaktır. Tek mutluluk            zenginliktir
6- Anne ve baban birbirine ilk günkü gibi âşık değilse boşanıp başkalarıyla evlenmeliler ve sen de onları desteklemelisin.

7- Nikâh olmadan beraber olmakta hiç bir sorun yoktur. Büyüdüğünde sen de istediğin kız veya oğlanla istediğin şekilde beraber olabilirsin.

8- Birinin değerli ve beğenilen olması için güzel/yakışıklı ve zengin olması gerekir. Yoksa değerli         değildir.
9- Güzel olmak demek 34 beden zayıflığında ve mini etek giymek demektir. Yakışıklı olmak demek ise kaslı olmak ve bunları her fırsatta göstermek demektir.

10- Ahlâkının güzel olmasının, dinin imanın hiç bir önemi yok. Çünkü insanlar seni kullanır ve enayinin teki olarak kabul edilirsin. Hırslı ve zeki olmalı, zekânı başkalarının kuyusunu kazmak için kullanmalısın.

11-Tek ve gerçek mutluluk bu dünyadaki lüks yaşamla kazanılır.
Köşkler, hizmetçiler, arabalar, mutluluk ve lüks yaşam, vs… (bkz: hayrullahtas.com)

Bedeni şişmanlatırken; ruhu zayıflatan medyada sadece tv izlediğimizi veya akıllı telefondan bir şeyler izlediğimizi zannediyorsak, yanılıyoruz. Unutmayalım ki, izlediğimiz tv ya da telefon da bizi izliyor olabilir.

Adamlar alenen dinimize, örfümüze, değerlerimize küfrediyorken subliminal mesaja ne gerek var diyorsanız siz de haklısınız…

Anahtar Kelimeler: SUBLİMİNAL, MESAJLAR, DİZİLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DALÂLETTEN ŞEHÂDETE MALCOLM X (01 Ocak 2019 - Salı)
VUR ABALIYA YA DA VUR MÜDÜRE (22 Aralık 2018 - Cumartesi)
EV ÖDEVİ Mİ!... (30 Kasım 2018 - Cuma)
HOMO DÜT DÜTÜS* (13 Ekim 2018 - Cumartesi)
MAARİFE, MAARİFTEN BİR “BAKAN” VAR(2) (25 Temmuz 2018 - Çarşamba)
24 HAZİRAN SEÇİMLERİ OKUMASI (2) (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
24 HAZİRAN SEÇİMLERİ OKUMASI (1) (03 Temmuz 2018 - Salı)
BUGÜNLERİN RAMAZANI (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ABBAS GÜÇLÜ VE EĞİTİME DAİR NOTLAR (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
YENİ, LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ (09 Nisan 2018 - Pazartesi)
OKULLAR ARASI BİLGİ YARIŞMALARI (19 Mart 2018 - Pazartesi)
GENÇLERLE BAŞBAŞA ve BAŞGİL HOCA (06 Mart 2018 - Salı)
E- EĞİTİM DÖNEMİ (25 Ocak 2018 - Perşembe)
BASIN VE VATANDAŞ MOBBİNGİ (05 Ocak 2018 - Cuma)
İSTİKLÂL VE İSTİKBÂL ŞAİRİ (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
OKUL AİLE BİRLİĞİ TOPLANTILARI (03 Aralık 2017 - Pazar)
ÖĞRETMENİM… (26 Kasım 2017 - Pazar)
EĞİTİMİN WC SORUNU (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
TEOG YERİNE İBİP (29 Eylül 2017 - Cuma)
SAYIN 1.SINIF VELİLERİ… (12 Eylül 2017 - Salı)
4 DUVAR 4 TEKER UĞRUNA… (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
“İSLAMÎ TATİL” DERKEN BAYIM… (27 Temmuz 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMEN(SİZ) STRATEJİ BELGESİ…(2) (22 Haziran 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMEN(SİZ) STRATEJİ BELGESİ…(1) (20 Haziran 2017 - Salı)
KUTLU DOĞUMDAN SÎRET HAFTASINA(2) (29 Mayıs 2017 - Pazartesi)
KUTLU DOĞUMDAN SÎRET HAFTASINA(1) (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
16 NİSAN (REFERANDUM) OKUMALARI (21 Nisan 2017 - Cuma)
YENİ BİR MİLAT: 16 NİSAN (10 Nisan 2017 - Pazartesi)
SMS ÂDÂBI (“HAYIRLI CUMALAR”) (27 Mart 2017 - Pazartesi)
PROMOSYON TARTIŞMALARI (15 Mart 2017 - Çarşamba)
ÇOCUKERKİLLİK (06 Mart 2017 - Pazartesi)
28 ŞUBATTAN 15 TEMMUZA (28 Şubat 2017 - Salı)
VALENTINE´S DAY (SEVGİLİLER GÜNÜ) (15 Şubat 2017 - Çarşamba)
MÜFREDAT YENİLEMESİ YETER Mİ? (31 Ocak 2017 - Salı)
“ERBAUN”(KIRK YAŞ) ÜZERİNE (09 Ocak 2017 - Pazartesi)
KANIMIZ AKA AKA… (20 Aralık 2016 - Salı)
GÖKLER ADAMI: NURİ DEMİRAĞ (29 Kasım 2016 - Salı)
RÖTARLI ROTASYON (08 Kasım 2016 - Salı)
DARBENİN YÜZ GÜN SONRASI (25 Ekim 2016 - Salı)
İŞİMİZ CİNNETİMİZ OLMASIN (08 Ekim 2016 - Cumartesi)
AKILLI TELEFON SOYGUNU (22 Eylül 2016 - Perşembe)
CİĞERİNİZİ KURTLAR YESİN!... (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DARBE NÖBETLERİ VE SAYGI DURUŞU MESELESİ (10 Ağustos 2016 - Çarşamba)
FETÖKOPAT” ENDİŞELERİM VAR(DI) (23 Temmuz 2016 - Cumartesi)
SİVAS´A ÖĞRETMEN AKADEMİSİ (18 Haziran 2016 - Cumartesi)
BEYDEBA´DAN... (31 Mayıs 2016 - Salı)
TÜBİTAK BİLİM PROJELERİ (17 Mayıs 2016 - Salı)
“YIKIK DİNİN MENSUPLARI” (04 Mayıs 2016 - Çarşamba)
MÜDÜÜÜRRR!... (16 Nisan 2016 - Cumartesi)
ŞAKA GİBİ 1 NİSAN (01 Nisan 2016 - Cuma)
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ(Dİ) (22 Mart 2016 - Salı)
ŞEHİR VE İNSAN ÜZERİNE (08 Mart 2016 - Salı)
YENİLECEKSİNİZ… (23 Şubat 2016 - Salı)
“BAŞKANLIK” MESELESİ (02 Şubat 2016 - Salı)
MEHMET AKİF ERSOY… (28 Aralık 2015 - Pazartesi)
MÜSLÜMAN(!) AMA PUTiNCİ... (15 Aralık 2015 - Salı)
ŞU ÖĞRETMEN DEDİKLERİ… (25 Kasım 2015 - Çarşamba)
BİR, KASIM KASIRGASIYDI… (17 Kasım 2015 - Salı)
SIRTLAN SÜRÜLERİ GİBİ SALDIRIYORLAR (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OĞLUM REŞİT… OLMASIN (02 Ekim 2015 - Cuma)
DAĞLICA YİNE DAĞLADI!... (09 Eylül 2015 - Çarşamba)
KILIÇ SIRTINDA GÜNLER (20 Ağustos 2015 - Perşembe)
ROTASYON MU DEMİŞTİNİZ? (06 Ağustos 2015 - Perşembe)
BİR RAMAZAN BÖYLE GEÇTİ (21 Temmuz 2015 - Salı)
TERCİH MARATONU VE İHL´LER (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
BİZE RAHAT YOK!... (27 Haziran 2015 - Cumartesi)
SEVİNDİRMEYEN ŞEÇİM 7 HAZİRAN (17 Haziran 2015 - Çarşamba)
EL BİRLİĞİYLE… (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
19 MAYIS SONRASI DA BİR CİHATTIR (19 Mayıs 2015 - Salı)
“STRES” SEÇİMİNE DOĞRU!... (11 Mayıs 2015 - Pazartesi)
İŞÇİNİN 1 MAYISI (28 Nisan 2015 - Salı)
ÖRTÜN(ME)MEK (13 Nisan 2015 - Pazartesi)
CUMA NAMAZI VE ÇALIŞANLAR (04 Nisan 2015 - Cumartesi)
EV ALMAK YA DA AL(A)MAMAK (20 Mart 2015 - Cuma)
ALLAH BİR DAHA…YAZDIRMASIN (10 Mart 2015 - Salı)
DARBENİN POST’U VE ERBAKAN (27 Şubat 2015 - Cuma)
MÜBAREK SEVGİLİLER GÜNÜ(!)… (15 Şubat 2015 - Pazar)
MANKURTLAŞTIRILMAMIŞLARDAN MISINIZ? (27 Ocak 2015 - Salı)
TERÖR YÜRÜYÜŞÜ! (14 Ocak 2015 - Çarşamba)
EĞİTİMİN KARASI, “KARMA” OLMASI (18 Aralık 2014 - Perşembe)
ÖĞRETMENİM… (24 Kasım 2014 - Pazartesi)
“KÖPEKÇE” MERAMLAR (21 Kasım 2014 - Cuma)
CİNSEL SUÇLAR(II) (22 Ekim 2014 - Çarşamba)
CİNSEL SUÇLAR(I) (21 Ekim 2014 - Salı)
SAYIN VELİ… (02 Ekim 2014 - Perşembe)
NORM FAZLALIĞI VE ROTASYON (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
ADALET BU MU? (14 Eylül 2014 - Pazar)
EĞİTİM SAVAŞLARI (07 Eylül 2014 - Pazar)
GÜL GİBİ SAADET Mİ? (01 Eylül 2014 - Pazartesi)
“MEDYA OKUR-YAZARLIĞI’NI SEÇMELİ (20 Ağustos 2014 - Çarşamba)
KELEPİRE KONUT!... (12 Ağustos 2014 - Salı)
YEREL GAZETELERİN HABERCİLİK ANLAYIŞI (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
booked.net
Savaş, hiledir, hileden ibarettir.

Hz. Muhammed
4 kişilik bir aile, bir yıl boyunca tasarruflu duş başlığı ile yıkandığında, 1444 kişinin duş almasına yetecek kadar su tasarruf edebilir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59