“STRES” SEÇİMİNE DOĞRU!...
Tarih: 11.5.2015 18:49:00 / 989okunma / 0yorum
Ö. Emir Doğan

 

Türkiye, seçim sathı mahalline gireli çok oldu. Bu mahalden çıkıp, işimize gücümüze baktığımız da vâki değildir. Seçimin yapıldığı ilk yıl, seçim sonuçlarının yorumlanmasıyla, seçim sonrası ikinci yıl yapılıp-yapılmayacakların tartışılmasıyla, seçim sonrası üçüncü yıl ise, iktidarın vaatlerini gerçekleştirmesini muhalefetin engelleme çabalarıyla, seçimin dördüncü yılı da bir sonraki seçime hazırlanmakla geçtiği için, yurdum insanı sürekli seçim sathı mahallindedir. Yuvarlak bir hesapla bir yıl içerisindeki üçüncü büyük seçime de artık günler kaldı.

Garp memleketlerinde bu seçimler bizdeki gibi ciddiye alınmaz, çoğu Batılı rey kullanmak için pazar gününü mahvetmek istemezmiş. Çünkü oralardaki partiler, jakobenist bir anlayışla halkın tepesine binmeyi düşünmezler. Onlar bizde olduğu gibi; iktidar olalım da bizim düşüncemize göre toplumu organize edelim, bizim gibi düşünmeyenlerin anasını ağlatalım demezler. Örneğin, bizim gibi Müslüman bir ülkede başörtüsü yasak iken birçok Hristiyan Avrupa ülkesinde serbestti. Batıyı ve Batılı toplumları referans almayı hiç sevmem ama durum bu.

Bizde ise hiçbir zaman batıda olduğu seçimler yapılamadı. Seçimlere hep hayat-memat meselesi olarak bakıldı. Aynı ülkenin insanları; falanca parti iktidar olmasın diye, kendi düşünce dünyalarıyla ilgisi olmayan partilere oy verdiler ve yine verecekler. Geçmiş seçimlerde görevli olduğum bir sandıkta bu duruma birebir şahit olmuştum.

Benimde oy kullandığım sandıktan ilginç sonuçlar çıkmıştı. A partisi 148, B partisi 86, C partisi 8, M partisi 9, S partisi 6, diğerleri 3 oy aldı. 5 rey ise geçersiz sayıldı. Çünkü kimseyi küstürmek istemeyen vatandaşımız üç partiye birden oy vermişti. 20 kişi ise seçime katılmadı. Bu sonuçların neresi ilginç denebilir. İlginç; çünkü belediye başkanlığında yukarıdaki oyları alan partiler il genel meclisi ve belediye meclisi seçimlerinde farklı ittifaklar içindeydiler. Örneğin yukarıda kodladığımız B partisinin oyu 79’a düştü. M partisinin oyu 17’ye çıktı, C partisinin oyu ise 14’e yükseldi. Yani bu şu demek: A partisi dışındaki partiler, bu parti belediyeyi kazanmasın diye ittifak etmişlerdi. Hem de siyaseten ve dünya görüşü olarak hiçbir benzerlikleri olmadığı halde.

Hülasa; vatandaşımız hür iradesiyle değil, çeşitli korkular ve tehditler altında tercihler yapmak zorunda kalıyor. Kimisini terör örgütü tehdit ediyor, kimisi ehveni şer kabilinden tercihler yapmak zorunda kalıyor. Kimisi, öteki siyasi partilerin yalan ve iftiraları nedeniyle, iktidar olmak için yaptıkları mesnetsiz vaatleri nedeniyle kandırılıyor ve baskı altında tercihler yapmaya zorlanıyor. Ya da; “Ya falanca parti iktidar olursa, maazALLAH din-iman toz duman olur…” şeklinde korkular altında tercihler yapılıyor.

Peki, bu tehdit ve tehlikelerin bir mesnedi yok mu? Elbette var. Çünkü bir siyasi parti, seçim propagandasında ülkenin kâhir ekseriyetinin inandığı dinin bir gereğini yasaklayacağını deklere edebiliyor. Bir başka parti, baraj altında kalırsa ülkeyi yangın yerine çevireceği tehdidini savurabiliyor, yine bir başka parti, bana oy vermezsen ülkeyi parçalayacaklar propagandası yapabiliyor. Bir de parti olarak seçime girmediği halde, köstebek gibi, yurdumu alttan alta oyan birbirine paralel stklar, örgütler, ticaret ve sanayi odaları, dernekler v.s var ki; bunlar da ayrı bir karın ağrısı…

Tüm bunların neticesinde haydi gel de seçime git, oy ver, demokrasi masalları anlat. İşte bu ve bunun gibi nedenlerle, hep stres içinde sandığa gidiyoruz. Herkesin kutsalının garanti altında olduğu bir ülkede yaşasaydık,  seçimleri çok daha rahat karşılayabilirdik. O zaman başbakanın ya da başkanın kim olacağı, hangi partinin ne kadar oy alacağı meseleleri, vatandaşı çokta ilgilendirmezdi.

Lâkin memleketimizde seçimler, taraflar açısından kendi düşüncelerinin, hatta varlıklarının ölüm-kalımı mesabesinde görülmektedir. Hiç böyle olmasa, ülke gerçekleriyle ilgisi olmayan vaatlerde bulunularak, bir elde iki anahtar sallanır mıydı? Asgari ücret için bir doktor maaşından daha fazla bir meblağ zikredilir miydi?... Haziran seçimleri öncesi, oy oranı bindelik dilimlerle ifade edilen bir parti, asgari ücret için 5000 lira vaat ediyor. Sanki asgari ücreti kendisi ödeyecek. Yani işverenin sırtından milleti kandırıyor. Bu durumu izah eden çok güzel bir sözümüz var ama yine de söylemeyelim. Ve bu yarış, açık artırma usulü hala devam ediyor. Eeee yok mu artıran?

İktidar olma arzusu, topluma o kadar sirayet etmiştir ki ortalığı kifayetsiz muhterisler sarmıştır. Bu emel için, PIŞKINLIĞIN PES DEDIRTEN HALLERİNE şahit olursunuz.
Herifin anlı secde, kıçı taharet görmemiştir, onun için, din-iman toz dumandır, İslam düşmanı Batının hayranı, Yahudi’nin işbirlikçisidir ama çıkıp kul hakkından bahseder. Doğruluk-dürüstlük edebiyatı üzerinden, iyi-kötü anlı secdelileri, dinsiz-donsuzlukla suçlar... Bu iktidar olma isteği adamı o kadar azdırır ki, bu insan müsveddeleri “ben olsam benim gibi yaşamayanları asarım” diye yazıp-çizebilirler.

Bu hırs onları, kelime oyunları yapmaya, yalana, kıvırmaya, tevile götürebilir. Toplumun belli kesimlerini, örneğin çiftçiler gibi, avlamak için ekonomik vaatlerde bulunmaya yöneltebilir. Örneğin benzin 2 lira olacak der. Ya da çiftçiler içn ucuz mazot vaat edilir. Ucuz mazot alırsınız fakat bu sefer mazottan elde ettiğiniz karın kat kat fazlası olan destekleme paranız kesilir v.b. Yine bu hırsla, devlet hiç kimseyi asgari ücret ile çalıştırmadığı halde, bu ücret üzerinden halkı kandırmaya yeltenilebilir. Yine bu hırsla, dinine-değerine saygı duymadığınız kişileri partinizden vekil adayı yaparsınız.


Görüyorum ki kafası karışık çok kişi var. Hemen herkesin bir diyeceği var. Kimi adaletin sağlanamadığından dolayı oy vermek istemiyor, kimi dine-imana düşman gördüğü(!) partilerin koalisyon kurarak iktidar olmasından korktuğu için oy vermek istemiyor, kimi bazı partilerin paralel kuklalar haline geldiğini düşündüğü için, kimi onlarca kasetleri olanların şeriatçı kesilmelerini ibretlik bulduğu için, 30 yaş üstü olanlar geçmişi çok iyi bildiği için…v.s.


Bu kadar lakırtıdan sonra, “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan da olmayalım” diyerek gelelim seçim toto’ya. Demirel’in dediği gibi, Türk siyasi hayatında bir gün bile çok uzun bir süredir. Bugün itibariyle tahminim şöyledir:
1.Parti%44+
2.Parti%31-
3.Parti%15+-
4.Parti%8+-
5. Parti % 2 +

Her ne kadar bazıları uçan balon misali hızlı yükseltilse de; uçan balon, içi boş olan şeylerin çok hızlı bir şekilde yükselip, ardından patlayacaklarının örneğidir, bu da böyle biline.

 

Seçim sürecinde Şehrimizden giden kamu yatırımları da dillere pelesenk edilmiş durumda. Sivas`tan giden kamu yatırımlarını diline dolayan siyasîlere bir çağrım var. 
Açıkça söyleyin bakalım. Son 50 yılda, başta Malatya`ya giden tümen olmak üzere, tekmilini birden Sivas`a geri getirebilecek misiniz? Böyle bir şeyi kamuoyuna deklere edebilir misiniz?
Bunu ifade ettiğinizde Malatya’dan ve diğer yatırımların taşındığı illerden size kaç oy çıkar?
Bunları geri getiremeyecekseniz, lütfen başka şeyler söyleyin…

 

Bilal Mat, kardeşimin bir yorumunda yazdığı gibi:

“İnadına vereceksin "oyunu" inadına,

İnadına vereceksin ki bozacaksın oyunu!” diyerek bitirelim.

 

 

Anahtar Kelimeler: “STRES”, SEÇİMİNE, DOĞRU!...
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DALÂLETTEN ŞEHÂDETE MALCOLM X (01 Ocak 2019 - Salı)
VUR ABALIYA YA DA VUR MÜDÜRE (22 Aralık 2018 - Cumartesi)
EV ÖDEVİ Mİ!... (30 Kasım 2018 - Cuma)
HOMO DÜT DÜTÜS* (13 Ekim 2018 - Cumartesi)
MAARİFE, MAARİFTEN BİR “BAKAN” VAR(2) (25 Temmuz 2018 - Çarşamba)
24 HAZİRAN SEÇİMLERİ OKUMASI (2) (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
24 HAZİRAN SEÇİMLERİ OKUMASI (1) (03 Temmuz 2018 - Salı)
BUGÜNLERİN RAMAZANI (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ABBAS GÜÇLÜ VE EĞİTİME DAİR NOTLAR (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
YENİ, LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ (09 Nisan 2018 - Pazartesi)
OKULLAR ARASI BİLGİ YARIŞMALARI (19 Mart 2018 - Pazartesi)
GENÇLERLE BAŞBAŞA ve BAŞGİL HOCA (06 Mart 2018 - Salı)
E- EĞİTİM DÖNEMİ (25 Ocak 2018 - Perşembe)
BASIN VE VATANDAŞ MOBBİNGİ (05 Ocak 2018 - Cuma)
İSTİKLÂL VE İSTİKBÂL ŞAİRİ (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
OKUL AİLE BİRLİĞİ TOPLANTILARI (03 Aralık 2017 - Pazar)
ÖĞRETMENİM… (26 Kasım 2017 - Pazar)
EĞİTİMİN WC SORUNU (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
TEOG YERİNE İBİP (29 Eylül 2017 - Cuma)
SAYIN 1.SINIF VELİLERİ… (12 Eylül 2017 - Salı)
4 DUVAR 4 TEKER UĞRUNA… (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
“İSLAMÎ TATİL” DERKEN BAYIM… (27 Temmuz 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMEN(SİZ) STRATEJİ BELGESİ…(2) (22 Haziran 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMEN(SİZ) STRATEJİ BELGESİ…(1) (20 Haziran 2017 - Salı)
KUTLU DOĞUMDAN SÎRET HAFTASINA(2) (29 Mayıs 2017 - Pazartesi)
KUTLU DOĞUMDAN SÎRET HAFTASINA(1) (24 Mayıs 2017 - Çarşamba)
16 NİSAN (REFERANDUM) OKUMALARI (21 Nisan 2017 - Cuma)
YENİ BİR MİLAT: 16 NİSAN (10 Nisan 2017 - Pazartesi)
SMS ÂDÂBI (“HAYIRLI CUMALAR”) (27 Mart 2017 - Pazartesi)
PROMOSYON TARTIŞMALARI (15 Mart 2017 - Çarşamba)
ÇOCUKERKİLLİK (06 Mart 2017 - Pazartesi)
28 ŞUBATTAN 15 TEMMUZA (28 Şubat 2017 - Salı)
VALENTINE´S DAY (SEVGİLİLER GÜNÜ) (15 Şubat 2017 - Çarşamba)
MÜFREDAT YENİLEMESİ YETER Mİ? (31 Ocak 2017 - Salı)
“ERBAUN”(KIRK YAŞ) ÜZERİNE (09 Ocak 2017 - Pazartesi)
KANIMIZ AKA AKA… (20 Aralık 2016 - Salı)
GÖKLER ADAMI: NURİ DEMİRAĞ (29 Kasım 2016 - Salı)
RÖTARLI ROTASYON (08 Kasım 2016 - Salı)
DARBENİN YÜZ GÜN SONRASI (25 Ekim 2016 - Salı)
İŞİMİZ CİNNETİMİZ OLMASIN (08 Ekim 2016 - Cumartesi)
AKILLI TELEFON SOYGUNU (22 Eylül 2016 - Perşembe)
CİĞERİNİZİ KURTLAR YESİN!... (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
DARBE NÖBETLERİ VE SAYGI DURUŞU MESELESİ (10 Ağustos 2016 - Çarşamba)
FETÖKOPAT” ENDİŞELERİM VAR(DI) (23 Temmuz 2016 - Cumartesi)
SİVAS´A ÖĞRETMEN AKADEMİSİ (18 Haziran 2016 - Cumartesi)
BEYDEBA´DAN... (31 Mayıs 2016 - Salı)
TÜBİTAK BİLİM PROJELERİ (17 Mayıs 2016 - Salı)
“YIKIK DİNİN MENSUPLARI” (04 Mayıs 2016 - Çarşamba)
MÜDÜÜÜRRR!... (16 Nisan 2016 - Cumartesi)
ŞAKA GİBİ 1 NİSAN (01 Nisan 2016 - Cuma)
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ(Dİ) (22 Mart 2016 - Salı)
ŞEHİR VE İNSAN ÜZERİNE (08 Mart 2016 - Salı)
YENİLECEKSİNİZ… (23 Şubat 2016 - Salı)
“BAŞKANLIK” MESELESİ (02 Şubat 2016 - Salı)
SUBLİMİNAL MESAJLAR VE DİZİLER (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
MEHMET AKİF ERSOY… (28 Aralık 2015 - Pazartesi)
MÜSLÜMAN(!) AMA PUTiNCİ... (15 Aralık 2015 - Salı)
ŞU ÖĞRETMEN DEDİKLERİ… (25 Kasım 2015 - Çarşamba)
BİR, KASIM KASIRGASIYDI… (17 Kasım 2015 - Salı)
SIRTLAN SÜRÜLERİ GİBİ SALDIRIYORLAR (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OĞLUM REŞİT… OLMASIN (02 Ekim 2015 - Cuma)
DAĞLICA YİNE DAĞLADI!... (09 Eylül 2015 - Çarşamba)
KILIÇ SIRTINDA GÜNLER (20 Ağustos 2015 - Perşembe)
ROTASYON MU DEMİŞTİNİZ? (06 Ağustos 2015 - Perşembe)
BİR RAMAZAN BÖYLE GEÇTİ (21 Temmuz 2015 - Salı)
TERCİH MARATONU VE İHL´LER (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
BİZE RAHAT YOK!... (27 Haziran 2015 - Cumartesi)
SEVİNDİRMEYEN ŞEÇİM 7 HAZİRAN (17 Haziran 2015 - Çarşamba)
EL BİRLİĞİYLE… (01 Haziran 2015 - Pazartesi)
19 MAYIS SONRASI DA BİR CİHATTIR (19 Mayıs 2015 - Salı)
İŞÇİNİN 1 MAYISI (28 Nisan 2015 - Salı)
ÖRTÜN(ME)MEK (13 Nisan 2015 - Pazartesi)
CUMA NAMAZI VE ÇALIŞANLAR (04 Nisan 2015 - Cumartesi)
EV ALMAK YA DA AL(A)MAMAK (20 Mart 2015 - Cuma)
ALLAH BİR DAHA…YAZDIRMASIN (10 Mart 2015 - Salı)
DARBENİN POST’U VE ERBAKAN (27 Şubat 2015 - Cuma)
MÜBAREK SEVGİLİLER GÜNÜ(!)… (15 Şubat 2015 - Pazar)
MANKURTLAŞTIRILMAMIŞLARDAN MISINIZ? (27 Ocak 2015 - Salı)
TERÖR YÜRÜYÜŞÜ! (14 Ocak 2015 - Çarşamba)
EĞİTİMİN KARASI, “KARMA” OLMASI (18 Aralık 2014 - Perşembe)
ÖĞRETMENİM… (24 Kasım 2014 - Pazartesi)
“KÖPEKÇE” MERAMLAR (21 Kasım 2014 - Cuma)
CİNSEL SUÇLAR(II) (22 Ekim 2014 - Çarşamba)
CİNSEL SUÇLAR(I) (21 Ekim 2014 - Salı)
SAYIN VELİ… (02 Ekim 2014 - Perşembe)
NORM FAZLALIĞI VE ROTASYON (22 Eylül 2014 - Pazartesi)
ADALET BU MU? (14 Eylül 2014 - Pazar)
EĞİTİM SAVAŞLARI (07 Eylül 2014 - Pazar)
GÜL GİBİ SAADET Mİ? (01 Eylül 2014 - Pazartesi)
“MEDYA OKUR-YAZARLIĞI’NI SEÇMELİ (20 Ağustos 2014 - Çarşamba)
KELEPİRE KONUT!... (12 Ağustos 2014 - Salı)
YEREL GAZETELERİN HABERCİLİK ANLAYIŞI (31 Temmuz 2014 - Perşembe)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
booked.net
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
Musluktan saniyede damlayan 1 damla su, yılda 9000 litre suyun ziyan olması demektir. Bu bir insanın yaklaşık 17 yıllık su ihtiyacına eşittir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59