İsmail Ayhan


SİZE İNANDIK … HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATMAYIN…

SİZE İNANDIK … HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATMAYIN…


Son iki haftada koskoca bir hayal kırıklığı…
Kendi evimizde rakibe top göstermeyen, hücumda boğan, kalesinde pozisyon görmeyen bir takım gitmiş, yerine alt sıralarda oynayan bir takım gelmiş sanki. Sivasspor’un bir oyun karakteri vardı. Oyunun her bölgesinde iyi kademe yapan, geçiş oyununu en iyi oynayan, koşan, ısıran bir kimlik vardı.
Şehrin yarım kalan bir hikayesi vardı.
O sene bu sene dedik hep bir ağızdan. Şarkılar besteledik. Şehirde bayram havası esti. Heyecan her hafta doruktaydı. Ne oldu size?
Sahada basmadık yer bırakmayan bir takım gitmiş, yerinde yeller esiyor. Ayaklarımız çabuk mu yerden kesildi ne? Yoksa sihirli güçler devrede mi? Harbiden ne oldu beyler!!!
Haaaaa !!! işin başka boyutları da var tabi. Devre arası transfer dönemine girdik. Başta Rıza Çalımbay iki üç takviye bize yeter dedi. Sol kanat, stoper ve santrafor. Acaba Çalımbay hangi futbolcuları istedi, yönetim ne dedi. Yönetim, Rıza Çalımbay ne derse yerine getirmeye hazır mıydı? Takımın eksik olduğunu herkes biliyordu. Kadro derinliği bakımından ciddi sorunlar yaşıyorduk. İlk devreyi öyle ya da böyle başarılı kapatmıştık. Ama umutla kadronun güçlendirilmesini bekledik. Maalesef kendi açımdan beklediğim bir takviye gelmedi. Diğer takımlara bakıyorum, devre arası transferinde oldukça başarılı oldular. İşte Rize’nin, Trabzon’un Antep’in yaptıkları bir örnek. Aldıkları adamlar skora doğrudan katkı sağlıyorlar.
Sen süper ligin lider takımısın, devreyi açık ara önde kapatmışın, transfer yapacağın mevkiler belli, ikinci yarının ne kadar zor geçeceği belli ama ne var ki son güne kadar hareket yok. Alacağın futbolcu, kamp çalışmalarına yetişmemiş. Yaz dönemindeki gecikmelerin telafisi oluyor. Ama devre arası öyle değil. Alacağın bu futbolcular şehre alışacak, takıma alışacak da takıma katkı sağlayacak. Kalan 17 haftada bu şartlarda ne kadar görev yapacak. Diyeceksiniz ki ilk devreyi mevcut kadro lider kapattı. İşte olayın boyutu öyle değil. Tüm takımlar ikinci yarıya en iyi şekilde hazırlandı. Eksiklerini tamamladı, en önemlisi Sivasspor’u tanıdılar.
Haftalardır Rıza Çalımbay’ı gerek bizler gerekse Ulusal medya sonuna kadar övdük. Elbette ki bu övgüyü hak etmiştir. Yaptıkları ortada, nankörlük edemeyiz. Ancak, hata yapıldığı zamanda sonuna kadar eleştirilecektir. Lider gidiyorsun, ligin vasat takımından 5 gol yiyorsun. Bu takım bu kadar kısa sürede kimliğini kaybedemez!!!
Peki hata kimde?
Emre ve mert hakan transferin önde gelen isimleriydi. Kafaları elbette ki karışacak. İkisi de bu sene süper ligde ön plana çıkan oyuncular. Sezon sonu sözleşmelerinin sona eriyor olması ve sürekli gündemde olmaları ağır geldi. Devre arası hazırlık dönemini iyi geçirememişler. Teknik direktör farklı taktik anlayışlar geliştirmeli. Diğer takımlar lideri ezberlemiş. Nasıl bir oyun karakteri sergilediğini biliyorlar. Artık farklı bir kimliğe bürünmeleri gerekir. Ne yapılabilir? Bunu Rıza Çalımbay daha iyi düşünecektir. Bazı futbolcuların ayaklarının yere basmasını sağlamalıdır. Bu takım ısıran bir takımken şimdilerde elini kolunu sallayan kalemizde pozisyon buluyor. Şehir olarak; taraftarından bürokrasisine, siyasisine, halkına ve basınına kadar hep arkanızda durduk. Bundan sonra da durmaya elbette ki devam edeceğiz. Ne var ki; yarım kalan hikayemizde hayallerimize gölge düşürmeyin. Gerçek karakterimize dönmek istiyoruz. Bir an önce ne yapıyorsanız yapın kendinize gelin. Bu şehrin hayallerini, umutlarını bitirmeyin. Yedisinden yetmişine herkes size dua ediyor. Lütfen ayaklarınız yere bassın artık.
Saygılarımla…