Sivil toplum
Tarih: 7.9.2017 15:53:30 / 6371okunma / 5yorum
S. Emrah GÖKTAŞI

Sivil toplum denince akla ilk gelenler dernekler, vakıflar, sendikalar, odalar, borsalar ve hatta siyasi partiler bile sivil toplum olarak değerlendirilebilir. Sivil toplum ülkemizde yeterince dikkate alınıyor mu işlerini yerine getirebiliyor mu buna izin veriliyor mu diye bakacak olursak doğrusu büyük hayal kırıklığı yaşıyoruz. Yönetimlerin yandaşı sendikalar yönetimlere yakın sosyal ve iş adamı dernekleri sesi çıkmayan odalar borsalar, yarı resmi kuruluş olan odalar borsalar resmiyetten aldıkları güçle maddi anlamda ayakta dururken yönetimlerin yanında yer alarak adeta maddi saltanatlar kurmuşlardır. Tamda bu nedenlerle ülkemizde ve de ilimizde sivil toplum yeterince gelişmemiştir. Avrupa ülkelerinde 40 kişiye bir dernek düşerken ülkemizde 800 kişiye bir dernek düşmektedir. Sivil toplumun gelişmemesi bazı sebeplere bağlanmaktadır.

 Kamunun sivil topluma ilgi göstermemesi siyasal çekinceler korkular en başta sayılabilir.

 S.T.K. ların asıl görevleri demokrasilerde vatandaş ile devlet arasında köprü rolü oynaması beklenmektedir. Oysa kurumlar iç işlerine karışılmasını istemedikleri için sivil toplumu adeta engelleme yoluna gitmekteler. Sivil toplumun oluşması gerekçeleri arasında ülke vatandaşları seçtikleri yöneticileri ya da atanan bürokratları yeterli görmüyorlar bizzat yönetimin içinde yer almak istiyorlar. Bu durumda S.T.K ların oluşması gerekli kılıyor.

Ama kurumlar ve yöneticiler bu durumdan pek hoşlanmadıkları için adeta adet yerini bulsun hesabından sivil toplumda seviyeli bir ilişki yürütmeye çalışıyorlar. Bazı kararları alırken sormuş olalım ya da haber vermiş olalım diye çalıştaylar toplantılar yapıyorlar ama yine kendi bildiklerini uyguluyorlar. Çünkü onlar en iyisini bilir, o makamda onlar oturduğuna göre bilmeli ve karar vermekte onların hakkı. İlimizde sivil toplum çok daha vahim durumda adeta gereksiz görülen yahu bu ne kadar dernek var ki denilen şu sendikada çok konuşuyor diye itibarsızlaştırılan bir durumda. Yöneticilere dokunmayan ya da yanlarında adeta sırtlarını sıvazlayan dernek yapıları ön planda tutuluyor.

Sonuç itibarı ile bu ülkede ve bu ilde sivil toplum olmasa daha iyi olur. Bizim yöneticilerimiz en iyisini bilir. Bilmeseler oraya oturtulur mu makamda oturduğuna göre her şeyi biliyor demektir sakın eleştirmeyin sözünün üstüne söz söylemeyin. Sonra aranız bozulur, canları sıkılırsa canınızı sıkarlar. Önemli olan onların rahatı.

Siz rahat olmasanızda yöneticilerimizin rahat etmesi lazım. 

Anahtar Kelimeler: Sivil, toplum
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Özel okullar (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
ÜNİVERSİTE KOOPERATİFLERİ (11 Ağustos 2017 - Cuma)
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ YURTLARI (02 Ağustos 2017 - Çarşamba)
BELEDİYEMİZ VE BİZ BİZİM SİVAS (02 Ağustos 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Güzelliği sevdiği kadar, erdemi de seven bir insanı daha görmedim.

Konfüçyus