SİVAS´TA İNANILMAZ BİR GELİŞME
Tarih: 5.9.2017 10:02:17 / 1223okunma / 0yorum
Yavuz Bülent Bakiler

SİVAS´TA İNANILMAZ BİR GELİŞME

4 Eylül 1919 Tarihinde, Sivas´ta bir Kongre yapılması, tarihimizin çok önemli hadiselerinden biridir.

Sivas Kongresi için Atatürk´ün çok önemli bir tespiti var: Cumhuriyetimizin temelinin Sivas´ta atıldığını Atatürk söylüyor. Bana göre Sivas Kongresinden Cumhuriyetin temellerinin Sivas´ta atılmasından çok daha mühim bir hadiseyi geçen ay, İstanbul´da Beyazıt Kütüphanesinde Burhan Bayram´dan dinledim.

Burhan Bayram Sivas´ta Şems-i Sivâsi Kütüphanesinin müdürünün anlattıklarına doğrusu inanamadım.

Fakat beni yemin ederek inandırdı ki söyledikleri doğrudur. O zaman gördüm ki Sivas Türkün ve İslam´ın en büyük özelliklerinden birisinden kopmaya başlamıştır. Doğrusu buna çok sevindim. Son yıllarda beni en çok sevindiren haberlerden biriside bu oldu:  Sivas´ın  Türkün ve İslam´ın çok belirgin özelliklerinden birisinden yavaş yavaş kopmaya başlaması, bana göre 4 Eylül 1919tarihli Sivas Kongresi kadar önemli ve hayırlı bir gelişmedir. Uzun yıllar Kültür Bakanlığında çalıştığım resmi rakamlar aklımdadır: Biz Türk milleti olarak, dünyada en az okuyan milletlerin başında bulunuyoruz. Bizim altımızda Ortadoğu İslam ülkeleri horulduyorlar. Onların altında da Afrika´nın tam tamlarıyla Avusturalya´nın kahve renkli derili Aburginleri çırpınıyorlar.  Kur-an ‘ın okuma emrine rağmen dünyada en az okuyan milletlerin başında bulunmamız anlatılır. Ve katlanılır ayıplardan değildir. Şu rakamlar sizi de utandırmıyor mu?

ABD´de 1 yılda basılan kitaplardan bin kişiye 4 bin kitap düşüyor. Almanya´da bin kişiye 2 bin 700 kitap Fransa´da bin kişiye bin 700 kitap, Japonya´da bin kişiye bin kitap düştüğü halde Türkiye´mizde bin kişiye düşen kitap sadece 7 dir. Bu rakam 1980 yılının rakamlarıdır. Kitap baskılarının arttığını dikkate alarak farz edelim ki bizde de bin kişiye 70 kitap isabet etmektedir.

70 değil 170 rakamı bile hiç kimseyi sevindirmemeli. Avrupa Ülkelerinde 3-4 bin kişiye bir kütüphane düşmektedir.

Türkiye´mizde 64 bin kişi için bir kütüphanemiz açıktır. Batı karşısında başımızı gururla havaya kaldırdığımız tek noktamız kahvehanelerimizdir. Çünkü bizde 94 kişi bir kahvehane düşmektedir.

Evlerimizin %95´i kitapsız ve kütüphanesizdir. Türkiye´mizin Avrupa´dan geri kalmasının en büyük sebebi kitaptan kopuşumuzdur. Okumamamızdır. Sivas okumayan Türkiye´nin önde gelen şehirlerindedir. Bundan 10 yıl kadar önce İstanbul´da Taksim´deki Metronun Sivas Belediyesi tarafından Sivas Günleri ismi ile bir sergi açılmıştır.

Belediye o sergiye Sivas´lı dört yazarı da davet etmişti: Ergün Göze, Yavuz Bülent Bakiler, Beşir Ayvazoğlu, Ahmet Mahir Pekşen. Bizim için ayrılan bir odaya 4 masa ayrılmıştı. Ben çok uzun süre düşündükten sonra o sergiye yayımlanmış 20 ayrı kitabımdan sadece 10 tane seçerek katılmıştım. Belki olabilir, belki alınabilir düşüncesiyle 10 kitapla gitmiştim. Sivas okumayan Türkiye´de çok az okuyan şehirlerin başında bulunuyor. Öğlene kadar bizim odamıza eski Belediye Başkanlarından sadece Muzaffer Doğan isimli bir kişi geldi. İkinci bir kişi uğramadı. Hemen Bitişiğimizdeki bir büyük odadan beklide yüz kişinin uğultusu haykırışları duyuluyordu. O odada iki Kangal köpeği sergileniyordu. Muzaffer Doğan kalabalığa doru bağırmaya başladı. Arkadaşlar dedi ayıptır, ayıp ayıp burada Sivas´ın dört değerli kalemi oturuyor. Ama karşılarında dört kişi bile yok orada yaz kişi bulunuyorsunuz. Ergün Göze abimiz biraz sonra savuşup gitti. Arkasından Beşir Ayvazoğlu aramızdan ayrıldı. Ahmet Mahiroğulları ile ben kaldım. Biraz sonra odamıza otuz kırk kişi doluştu. Çünkü iki kangal köpeğinden birisini sahibi alıp bizim odamıza getirmişti. Gelenler o Kangal köpeğinin başındaydı. Akşama kadar 10 kitabımdan 1 tek kitap isteyen olmadı. Sonra Sivas Belediyesinden bir görevli ayıp olmasın düşüncesiyle 10 kitabın 10´unu da alıp gitmişti.

Kitaplarım Yakın Plan Yayınevi tarafından basılıyor. Oranın sahibi beni aradı ve dedi ki:

-Kitaplarınızın satışı 1 milyonu geçti. Kitaplarınızın en az istendiği satıldı şehirlerin başında Sivas var dedi.

- İftihar ederim dedim. Çünkü Sivas Müslüman Türkün özellikleri ile yaşayan bir şehirdir. Müslüman Türk okumaz. Okumuyor kitaplarım o bakımdan Sivas´ta da satılmıyor satılmaz.

Cumhuriyetimizin ilanının 50. Yılında Sivas´ta idim. Valimiz Kaya Can bana dedi ki:

-Sizde lütfen bu 50. Yıl dönümü için bir çalışma yapın. Sivas üzerine yazılan şiirleri Sivas´a şiir ismi ile bir araya getirip 5 bin adet bastırdım. Bütün Sivas´ta bütün öğretmenlerin gayreti ile 150-200 kitap ancak satılabildi. Kalanlarını kapakları birbirine yapıştığı için Emin Korkutan´ın kalorifer ocağında yaktık. Aşık Veysel ölünce Tercümandan Taha Akyol beni aradı dedi ki:

- Aşık Veysel´i sizin yazmanızı istiyoruz. Gazete ile birlikte 450 bin bastırıp parasız dağıtacağız. Yazdım ve gönderdim. Kitap çıktıktan sonra Erzurum Üniversitesinde bazı Profesörler bana haber gönderdiler. Diyorlardı ki Aşık Veysel kitabı ile vatan hizmeti yaptınız. Sizi tebrik ederiz. Bir telefonda Tercümandan Genel Yayın yönetmeni Taha Akyol´dan geldi diyordu ki:

-Tercümanın Sivas´taki satışı 483´tür. Aşık Veysel kitabından sonra özellikle baktım satış yine 483 de kalmış 483 olmamış. Taha Bey dedim:

- Sivas Türkün büyük özelliği ile yaşayan bir şehirdir. Müslüman Türk okumaz okumuyor satışınızın 483´te kalmasını şahsen ben tabi görüyorum.

Geçen ay İstanbul´da Beyazıd Kütüphanesinde Sivas Şems-i Sivasî Kütüphanesi müdürü Burhan Bayram´ı dinledim, anlattıklarına inanamadım. Yemin ederek dedi ki: - Şems-i Sivasî kütüphanemizde 80 bin kitap var. 15 kitapta kayıt edilmek için bekliyor. Geçen yıl 78 bin kişi ödünç alarak kitap aldı. Okudu, 31 bin üyemiz var. 3 çocuk kütüphanesi kurduk. Atatürk Çocuk Kütüphanesi, Dumlupınar Çocuk Kütüphanesi ve Fevzi Çakmak Çocuk Kütüphanesi. Her Kütüphanemizde 15 bin civarında kitap var, Sivas yavaş yavaş okumaya başlayan bir şehir.

Duyduklarıma inanmakta çok zorlandım,

-Allah Allah dedim. Benim Sultan Şehirim Müslüman Türk´ün en büyük özelliklerinden biri olan okumamak geleneğinden, adetinden… Demek ki kopmaya başlamış. Okumaya başlamış. Allah´ım binlerce değer şükürler olsun sana!

 

Anahtar Kelimeler: SİVAS, İNANILMAZ, GELİŞME
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DİVAN EDEBİYATIMIZ ÜZERİNE (22 Temmuz 2018 - Pazar)
DEVRİK CÜMLE (12 Haziran 2018 - Salı)
DEVAM ETMEK-SÜRMEK (05 Haziran 2018 - Salı)
DEPREMİN ALETSEL ŞİDDETİ (29 Mayıs 2018 - Salı)
“DEPREMİN ALETSEL BÜYÜKLÜĞÜ” (01 Mayıs 2018 - Salı)
DECCALI DEKKAL DİYE OKUMAK KİBARLIĞI (24 Nisan 2018 - Salı)
CANKUŞU-YAŞAMINI YİTİRDİ (10 Nisan 2018 - Salı)
BÜYÜK HARFLER NERELERDE KULLANILIR? (03 Nisan 2018 - Salı)
BEYAZ TÜRKÇENİN BÜYÜK ŞAİRİ (20 Mart 2018 - Salı)
BAYRAM CEMRESİ (13 Mart 2018 - Salı)
BAHTİYAR VAHAPZÂDE´NİN SORUSU (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
AVUSTURALYADA İNGİLİZLEŞEN TÜRKLER (06 Şubat 2018 - Salı)
AŞGABATTA KİTAP (30 Ocak 2018 - Salı)
DİLDE BİRLİĞİMİZİ BOZANLAR (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
Dilde Birlik, Fikirde Birlik, İşte Birlik (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
Mesela mı örneğin mi diyelim? (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
Çaya Çorbaya Yoğun (10 Ekim 2017 - Salı)
CANKUŞU-YAŞAMINI YİTİRDİ (02 Ekim 2017 - Pazartesi)
Ana Dil mi, Ana Dili mi? (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
ARGO (28 Ağustos 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
booked.net
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun

Hz. Muhammed
Yiyecegin agzinizdan midenize ulasmasi yedi saniye surer ..

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59