İsmail Dursun


Sivasspor’dan Kötü Başlangıç

Sivasspor’dan Kötü Başlangıç


Merhaba dostlar, Süper Lig’deki futbol heyecanı Cuma günü yapılan müsabakayla başlamış oldu. Demir Grup Sivasspor–Alanyaspor karşılaşması için Sivasspor sevenleri ise bambaşka bir hasret duygusuyla takımlarını müsabakanın oynanacağı 4 Eylül Stadyumuna uğurlayarak pandemi dolaysıyla ilk yarı sonuna kadar tribünler taraftarsız kimsesiz kalacağı için Televizyon karşısına geçmek için büyük bir coşku ile ekranların başında beklemeye başladılar.

Bizde gazeteden sevgili Batuhan ile stadyuma giriş yaptığımızda Dünyanın baş belası olan korona salgının insanlarımıza ve canlarımıza verdiği acılardan dolayı tribünlerin ve sahanın kimsesiz olduğunu görünce heyecanımız buruk bir mutluluğa dönmüş oldu.

Sivas Kongresinin 101. Yıl dönümü nedeniyle Kale arkalarına Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Sivas’ta söylediği sözlerden ‘’Cumhuriyet’in temelini burada attık’’ diğer kale arkasında ise ‘’BURADA BİR MİLLETİN KURTULUŞUNU HAZIRLAYAN  KARARLAR VERİLDİ’’ pankartlarının yanı sıra tribünlerin her tarafına pandemi süresince canlarını feda eden fedakâr sağlık emekçilerimiz içinde ‘’Sağlık çalışanlarına minnetle’’ yazılan yazıları da okuyunca memnuniyet duygusu var oldu bende ama kaybettiğimiz şehitlerimiz koronaya verdiğimiz canlar bizlere acı vermeye devam ediyor. Bizde müsabakayı izlemeye koyulduk pür dikkatle.

Demir Grup Sivasspor ve Alanyaspor takımlarına yaptıkları takviyelerle bu müsabaka için kozlarını paylaşmak için karşı karşıya geldiler. Her iki takımda geçtiğimiz sezon da aldığı başarılarla Süper Lig’in iki flaş takımları idi.

Alanyaspor’dan yeni göreve gelen ilk kez Süper Lig’de Teknik Direktör olarak çıkan Çağdaş Atan karşılaşma öncesi, Sivasspor’un özel maçlarını izleyerek iyi doneler alarak bu maça da ona göre hazırlandıklarını söylemişti. Rıza Çalımbay hoca ise, “yeni arkadaşlarımız la bir başlangıç yaparak Avrupa maçlarına da moralle gireceklerini başarılı olacaklarını” söylemişti.

Demir Grup Sivasspor yeni takviyeleriyle mutlaka galip gelmek için sahaya çıktı. 2. dakikada Yatabare öyle bir pozisyon yakaladı ki kaleci Marafona ile göz göze geldi ve topu kaptırdı bu bir kırılma anı olacaktı. Devamında Sol koridordan aldığı topa çok sert vuran Gradel’in şutu direkten sahaya dönerek iki şansızlık geçiren Sivasspor savunmasının hatalı pası sonucunda savunma arkasına gelen hatalı top ve hakem penaltı kararı verdi. Bu da var kararıyla iptal edilmiş oldu.

İlerleyen dakikalarda Felix yine Marafona ile burun buruna fakat yakalanan pozisyonlar gole çevrilemeyince takımda pas hatası yapmaya başladı. Sahanın yıldızlarından Davidson’un 21. dakikada aşırtma topu skor 0-1 oldu.

Sivasspor beklemediği bir savunma hatasından sonra oyunu rakip sahaya taşımak için her iki bloktaki boşlukları kullanmak için mücadele etti fakat Alanyaspor en iyi ayağa pas yapan bir takım olgusu yaratıyordu sahaya hakim olmaya çalışıyordu.

Sivasspor’da savunmanın başarılı isimlerinden olan Appindangoye’nin sakat oluşu yokluğunu hissettirdi mi evet ama takımda olanlar ondan aşağı değiller ki  bu kadar düşük performans olmamalıydı savunma bloğunda.

Hani şunu belirtmek lazımsa bir bireyin veya sporcunun iklim, yöre, il ve takım değişikliği nedeniyle o kişinin uyum süreci vardır bunu atlatması için zamana ihtiyaç vardır diyelim aynı konunun diğer takımlar içinde geçerlidir.

Örneğin, Alanya sporun yenilerinden biri olan Davidson sahanın mimarı koşan yarışan savaşan bir enerji vardı adamda diğerleri de yetenek ve becerileri ile performansları ile sahada basmadık yer bırakmadılar.

Sivasspor’daki yeniler ise Gradel iki tehlikeli pozisyon yarattı biri topu direkten döndü Yatabare ve Felix kaleciyle karşı karşıya geldikleri o anı gole çeviremediler ben Yiğidolardan geçtiğimiz sezondaki başarısının bu karşılaşmada üzerine koyacağını düşünmüştüm. Maratonun daha başındayız ileride telafisi mümkünü evet Sivasspor bunu yapacak güçtedir.

İlk yarı böyle bitmiş oldu ikinci yarıya Rıza Çalımbay hocam tüm hamlelerini yaparak sahada bir takım yer değiştirmelerle değişikliğe giderek Alanyaspor’a karşı skoru değiştirme çabasın da idi.

Fakat Davidson, ilerleyen yaşına rağmen hiçbir kaybı olmayan Efe can takımın motoru ve beyni gibiydi takıma hız vererek tüm bloklarda basmadık yer bırakmıyorlardı. Sivasspor ikinci yarının üçüncü bölümünde çok baskı kurdu fakat sahaya girenlerde vasatın üzerine çıkamayınca sonuç bir türlü değişemiyordu Salih Uçan’ın topu çizgi üzerinden çıkarmayıp gol olsa idi buda bir kırılma ve müsabakanın seyrinin değişme anı olacaktı fakat başarılı sporcu buna izin vermedi.

Son dakikada sol koridordan kullanılan bir korner atışında savunmanın ve kaleci Samassa’nın  da hiç hamle yapmasına bile fırsat vermeden gelen topa ters bir kafayla skoru 0-2 yapan Caulker oldu.

Müsabaka sonrasında ise Rıza Çalımbay hoca, “Yeni arkadaşlarımız var  kadromuzu oturtmaya çalıştıklarını, iki yeni arkadaşımız  daha gelecek  3 haftadan sonra  bu arayı iyi değerlendireceklerini ve toparlanacaklarını” söyledi.

Önümüzdeki hafta Ligin yeni takımı Erzurum BB spor deplasmanı var ardından Evinde Ankara Gücü spor karşılaşmalarından puanlar alacağını umut ediyorum uyum sürecini bu müsabakalardan alacakları puanlarla atlatmış olacaklarına inanıyorum.

ÖNEMLİ NOT: Sivas basınımızın emekçilerinden olan değerli iki kardeşimiz Belediye Başkanlığı basın müşaviri Ali İzgi ve Yine yıllardır Esnaf Odaları başkanlığında basın müşaviri olarak görev yapan Hikmet Kuru kardeşimiz kovid-19 virüsü nedeniyle tedavi altına alınmışlardır kendilerine Allahtan acil şifalar diliyorum.

Ayrıca Sivas Valiliği Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğünde yıllardır Sivas basınını en iyi şeklîde temsil eden sevgili Kemal Kayabaş’ın babası İsmail Hakkı Kayabaş vefatını üzüntüyle öğrendim. Rabbim mekanını cennet eylesin. Kayabaş ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dileklerimi iletir hasta olan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

Başarı dileklerimle Görüşmek dileğiyle efendim