İsmail Dursun


Sivasspor Sezonu Avrupa ile kapattı

Sivasspor Sezonu Avrupa ile kapattı


Merhaba dostlar Süper lig heyecanı birkaç haftadır sahalarda kıran kırana geçen aşırı sıcağa rağmen zirve için mücadele eden dört takımın dışında ateş hattında bulunan takımların düşmeme korkusuyla sahaya çıkan takımların karşılaşmalara şahit olduk.

Demir Grup Sivasspor Şampiyonlar Ligi hayali ile İzmir deplasmanında Göztepespor karşılaşmasına çıkıp galibiyetle dönmekti hesapları. Fakat karşısına öyle bir rakip çıktı ki şimdiye kadar oynamadığı futbolu Sivasspor müsabakasında taş gibi bir takımı buldu sahada.

Pandemi sonrası farklı bir Sivasspor görüldü o eski durumuna bir türlü dönemedi ayaklar sahada kafa başka yerde kaldı bazı müsabakalarda, ilk yarıdaki o fırtına gibi esen takımda futbol yoktu.

Birkaç takımın dışında Anadolu takımlarının birçoğunda oyun derinlik ve zenginlik pekte o kadar değildi Sivas farklı idi tatbikî.

Şunu da belirtmek lazım sürekli uzun süren sakatlıklardan dolayı kadro kurmakta zorluk çeken Rıza Çalımbay hoca her türlü olumsuzluklara rağmen umulanın ötesinde sezonu Avrupa Ligi ile sezonu bitirmiştir kendisini ve ekibini tebrik ederim.

Sivas spor ilk yarıda Göztepe karşısına Avrupa veya Şampiyonlar ligi düşüncesiyle elindeki mevcut kadroyla çıktı sahaya fakat umulanın ötesinde bir Göztepe vardı sahada. Üst üste kalesinde baskı görünce savunma da hata yapar durumda bir türlü çıkamıyordu.

İlk on birde sağ bek olarak çıkan Barış 27. dakikada ceza alanına çalımla giren Napoleoni’yi ceza alanında düşürdü hakem ‘’VAR‘’ kararı ile video izlemeye davet edilince penaltı ile skor 1-0 oldu.

Soldan gelen bir kenar ortaya Mert Hakan volesi az farkla auta gitti. Erdoğan Yeşilyurt sağ koridordan alan yaratılmışken sıfıra inip içeriye çıkartması gereken topu kalabalık savunmaya topu kaptırınca bir golden oldu.

Göztepe sporda Tripic, Halil ve Napoleoni bir türlü durdurulamıyordu savunma topu öne çıkarak oyun kurumayıp rakip takımın sayısız tehlikeli gol pozisyonlarına maruz kalıyordu. Bu sürede ayakta kalabilen Mert Hakan Yandaş’ı kutluyorum çünkü bireysel hatalar yapılıyordu gereksiz müdahale ile penaltı kararı.

İkinci yarıda Barış’ın yerine giren Fernando gelen orta topuna ter bir kafa ile skoru 1-1 yapan golünü attı. Bu dakikadan sonra Sivasspor’dan bir hamle bekleniyordu fakat durağan bir futbol göbekten oyun kurup rakip sahaya inemeyince Rıza Hoca Cofie’nin yerine Skuletic’i oyuna aldı. 67. dakikada orta alan mücadelesinde Hakan Arslan’ın hava topunda Halil’in dirsek atarak kanlar içinde yere yığılmasına hakem çok garip bir şekilde devam kararı vermesine şaşırdım doğrusu.

Hakan Arslan hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Açılan derin yaranın dikilerek evine gönderildiği bildirildi. 68. dakikada Kone Yasin’le yer değiştirilince biraz kıpırdanma oldu ama sonucu değiştirmek için ataklar yapılamıyordu.

Soldan gelen bir orta topu alan Tripic, Napoleoni görünce bu sporcuda savunmayı da sürükleyerek aynı güzellikle kafayla topu ağlara göndermiş oldu ve skor 2-1. 72. dakika iyi bir gol pozisyonu yakalayan Yasin Öztekin hakim olduğu alana rağmen topu savunmaya kaptırdı. Yasin’in bir sıfır ortasından kale sahasına paralel giden topa dokunan olamadı.

Göztepe spor oyun disiplininden uzaklaşmaya başlayan Sivasspor karşısında gol arayışlarına ataklara devam ediyordu. 82. dakika iyice yorulan Uğur Çiftçi yerini Kamara’ya bıraktı. Fakat bir türlü normalin üzerine çıkamayarak kademelerde geç kalıyordu.

Sivasspor skoru eşitlemek için birkaç atak yaptı ama sezonun en iyi mücadelesini yapan Göztepe sporlu Halil 90. dakikada savunmayı da çalımlayarak girdiği ceza alanında gereksiz ve beceriksiz bir şekilde Kamara tarafından düşürülünce hakem penaltı kararı verdi haklı olarak. Berkan durumu 3-1 yapan golünü atarak Göztepe adına sezonu galibiyetle Sivasspor’da mağlubiyetle dolayısıyla Avrupa Ligi başarısı ile kapatmış oldu.

Sonuç olarak 2019-2020 Süper Ligi’nin futbol sezonu kapanmış oldu.

Demir Grup Sivasspor’un Teknik Direktörü Rıza Çalımbay ve ekibini sporcularını İdari yönetimi bu başarısından dolayı tebrik ediyor, Avrupa Ligi’nde başarılar diliyorum. Rıza Çalımbay hocayla tekrar anlaşılır yeni spor sezonda daha temkinli uzun erimli başarılı bir maraton geçirmek için sözleşme yapılır.

Umarım kısa sürede uzun tatilden sonra genç ve yetenekli sürükleyici unsurları olan sporcular transfer edilerek takım Avrupa Ligi çalışmalarına başlar. Çünkü kulübün kasasına bayağı bir para girdisi olacağından dolayı yönetimde söylemlerinde akıllı bir transfer politikası izleyeceklerini her konuşmalarında vurguluyorlardı.

Görüşmek ve buluşmak dileğiyle efendim