İsmail Dursun


Sivasspor Fırtınası Devam ediyor (Bravo sizlere)

Sivasspor Fırtınası Devam ediyor (Bravo sizlere)


SPORUN GÖRÜNÜMÜ
 

Merhaba değerli dostlar mutlu sabahlarla mutlu haberleri güncel sıcak gündemle birlikte hele birde Ülke gündeminin süper ligde esen rüzgârlarını umulanın ötesinde terse çevirerek fırtınalar estiren Sivasspor konu olunca ne kadar güzel bir mutlulukla makale ve haberleri okumuş oluyorsunuz değil mi?
Makalemin başında korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden canlarımıza Allah’tan rahmet diler ailelerine başsağlığı dileklerimi iletir Hastalarımıza Allah şifalar versin.
Süper ligin bitimine bir hafta kala haftalar önce Trabzonspor şampiyon manşetleri atılıp dururken idari, teknik bir takım hakem hataları ile Trabzonspor umduğunu bulamayıp ligin zirvesindeki yerini kaybetmiş oldu.
Dolayısıyla sporcu sayıları kulüp personeli ve yönetim kademelerinin tamamının sayısını geçmeyecek kadar taraftarı olan Başakşehirspor ara farkla şampiyon oldu tebrik ediyorum gerçekten Sezon içerisinde birkaç önemli isimleri ile yollarını ayırsa da Okan Buruk hocanın gelmesiyle bu daha da güçlenerek zirve mücadelesini sürdürdü ve hak ettiği yere gelmiştir.
Bakıyorum spor gazetelerindeki haber manşetlerine ‘’ sezon başından beri Hakemlerin MHK koruması altına alınan Başakşehirsporun dışındaki 4 büyüklerin hakemler tarafından doğrandığı ‘’şeklinde manşetleri okudum.
Evet, Sivasspor dahil bazı müsabakalarda hakem hataları oldu ama kasıt aramak bana göre olanaklı değil bu takımın şampiyonluğunu işaret eden olmuşumdur olabilir ama takımına sahip çıkan hoca şampiyonluğunu hak etmiştir bana göre.
Geçtiğimiz gün oynanan Başakşehirspor-Kayserispor karşılaşmasında iki kez stadyumun elektriklerin kesilmesi spor kamuoyunda akıllara bazı soru işaretlerini beraberinde getirdi şeklinde yorumlanmıştı. Buda yoruma açık bir haber olarak görüyorum.
Gelelim Sivasspor –Gençlerbirliğispor müsabakasına yiğidonun puan kaybına tahammülü olamayacak bir karşılaşma idi Rıza Çalımbay hocanın hayali Avrupa’ya götürmekti takımını bu nedenle Samassa’nın dışında bir eksiklik yoktu hemen hemen.
Sivasspor, pandemi sürecindeki karşılaşmalarda biraz tedirgin, biraz korku ve endişe hakim olunca yarım kalan lige iyi başlayamamıştı. Hedefi Avrupa ligine katılmaktı. Zirvede karmaşık müsabakalar olsa da 3.lük hesaplarıyla birlikte Beşiktaş’ın deplasmanda Gençlerbirliği’ne puan kaybetmesi halinde Devler Ligine katılmasının önü açılacaktır.
Ankaragücünün evinde yenilerek bir alt kümeye düşmesinin ardından gözler Malatyaspor-Gaziantep, Kayseri-Trabzonspor, Göztepe-Sivasspor, Denizli-Ankaragücü, Fenerbahçe-Rize ve Gençlerbirliği-Beşiktaş spor karşılaşmalarına çevrilmiş oldu.
Demir grup Sivasspor son iki haftadır oynadığı futbol ve aldığı neticelerle küsen taraftarlarıyla yeniden barışmış oldu. Sakatlıklarında uzun sürmesinden kaynaklanan zirve yarışından koptu kopacak endişesini ve puan kaybı psikolojisini atarak gösterdiği performans ve oynadığı futbolla bu zirvenin sahibi olduğunu Gençlerbirliği spor karşında da kanıtlamıştır bravo sizlere Rıza Çalımbay ve ekibine
İlk yarıdaki kadroda Fernando, Ziya, Hakan Aslan, Erdoğan yoktu bunlar takımı sürükleyen sporcular idi, buna rağmen baskıyı kuran sonuca gitmek isteyen bir Sivasspor ekibi vardı sahada.
Fenerbahçe’nin gözde transferi Mert Hakan ve Galatasaray’ın gözdesi olan Emre Kılınçla birlikte fırtınalar estiriyorlardı doğrusu koşan ve savaşan bitmeyen bir enerjilerinden dolayı kendilerini tebrik ederim.
Baskı ve presin sonunda yaratılan pozisyon neticesinde verilen penaltıyı akıl dolu bir hareketle kullanan Kone skoru 1-0 yaparak takımına rahat bir nefes aldırmış oldu.
Yukarıda arz ettiğim olasılıklar gerçekleşirse Sivassporun devler ligine gitme şansı doğacaktır. İlk yarıda Hamza Hamzaoğlu’nun öğrencileri pek fazla baskı kuramadılar çünkü korkuları yoktu rahattılar.
İlk yarı böyle kapanmış oldu. İkinci yarıya aksine Gençlerbirliği daha istekli oyun kurabilen pres yapan taraf olarak başladı üzerine gelen rakibi karşısında Sivasspor orta alanda tempoyu yükselterek gollük pozisyonlar kaleye çekilen şutlar dikkatimi çekiyordu.
Mert Hakan, Emre, Kone, savunmada Uğur, Appindangoye, kaleci Ali Şaşal bu performansın ortaklarından biriydi Rıza Çalımbay hoca yorulmalar başlayınca Konenin yerine Erdogan, Fatihin yerine Hakan Aslan’ı, alarak bu değişiklik Gençlerin savunma önündeki mücadelesini kırarak pozisyon üretmeye hücumda çoğalmayı sağlamış oldu.
Bir faul atışında Mert Hakan’ın ortasına Yatabare kafa ile vürudu kaleci güçlükle kornere çeldi ardından 67.dakikada Erdoğan seri driplingleriyle soldan güzel bir orta yine Yatabare kafa ile skoru 2-0 yapan gülünü atmış oldu.
Oyunun üçüncü bölümünde Mert Hakan’ın Erdoğan ve Emre Kılınç’ın peşinden kimse yetişemez oldu boş alanları kullanarak hızlı tempolu çıkışlarla hücuma geçen Sivasspor Hakan Aslan’ın oyuna girmesinden sonra biraz daha güç kazanarak gol aramaya başladı.
Son bölümlerde üstün olan taraf yine Sivas spor oldu Yatabare, Erdogan, Emre Kılınç la iki üç gol pozisyonu vardı ki 3.cü ve 4.cü golün atılmaması mümkün değildi birazda toplar savunmanın arkasına değil üzerine gelince bunlar sonuçsuz kalmış oldu.
Sonuç olarak Sivasspor fırtınası beklenilenin üzerinde idi sizleri tebrik ediyorum Rıza Çalımbay ve ekibini ayakta alkışlıyorum Göztepe karşılaşmasında da aynı eforu sarf edeceğinizi umuyor başarı dileklerimi iletiyorum.
Görüşmek dileğiyle efendim.