İsmail Dursun


Sivasspor –Beşiktaş Müsabakası Mücadeleci geçti ama!

Sivasspor –Beşiktaş Müsabakası Mücadeleci geçti ama!


SPORUN GÖRÜNÜMÜ İsmail DURSUN

 

         Merhaba değerli dostlar Demir grup Sivasspor Karagümrük spor galibiyetinden sonra rakibi Beşiktaş spordaki Avrupa yorgunluğunu da düşünerek formda birtakım olarak iyi bir skorla dönerek puan sıralamasındaki yerini değiştirmek amacında idi.

      Beşiktaş sporda eksikliklere rağmen lige dönerek bu müsabaka için lığ deki puanlama ve zirve mücadelesi için önemli olduğunu her fırsatta vurguluyorlardı. Takım olarak grubun ayağa pas yapan en teknik oyuncularından kurulu bir ekip olduğu için yedeklerinde aynı güce ve kapasiteye sahip olduklarını da söylemek lazım.

      İki karşılaşma aradan sonra galip gelerek rahatlamış oldu fakat Demir grup Sivasspor da orta alanda Hakan Aslan’ın yanında takımda alternatör görevi yapan Faysal Fajir olmayınca hazırlık bölgesindeki pas hataları oyun kurulamamasından doğan hatalar oldu.

      Sivas sporda iler üçlüde süratli üç sporcudan Kayaode, Felix ve Henrigoi olunca doğrusu ben bu müsabakadan iyi bir sonuç alacaklarını biliyordum Yiğidonun fakat her iki yarıda da basit hatalar yapıldı.

     Özellikle ikinci yarıda yan beklerin savunmadaki birbirleriyle anlaşamamaları rakibin gol bölgelerindeki kenar ortalarına engel olamadılar ölü toplardaki markajları ve kademe oranlarını pek fazla yapamayınca üzerine gelen topu kafasından aldırıyorsa bu skorları yaşamış olursunuz.

      Beşiktaş sporda her üç bölgedeki teknik becerisi driplingi çok iyi yapabilen oyuncular olunca Sivasspor da top çalma ve rakibi eksilterek kontratakları savunma özellikle kaptan libero Vida’nın akıllı organizesi ile Sivasspor’un pozisyonları erimiş oldu.

      Ön liberonun önünde oynayan Abuzige bu karşılaşmada pasif kaldı Hakan Aslan daha etkili olabilirdi, aynı şekilde Ahmet Oğuz’un olduğu bölgede çok basit hatalar yapıldı Güven her ölü toplarda boş bırakılarak iki golün atılmasına olanak sağlanmış oldu. Korner veya faul atışı yapılıyor kale sahası içerisinde beş Sivas sporlu kümelenmiş vaziyette top takip ediyorlar arkalarında Güven le iki arkadaşı bom boş vaziyette rahatlıkla gollerini atabiliyor.

      Kaleci Muammer arkadaşları ile daha uyumlu olması lazımdı   Felix, Henrigiou Kayaode hücumda etkili olamadılar ceza alanına kadar gidip topu rakibe kaptırarak ani kontratak tersine dönüşerek Sivasspor kalesinde tehlikeli anlar yaşanmasına neden oluyordu.

   Beşiktaş spor hazırlık bölgesinden hücum bölgesine çok rahat top çıkartarak oyundaki etkinliğini sürdürerek tahditli bölgelerde bol pozisyon yaratarak gole gitmesini bildi.

     Elbette şunu da söylemek gerekirse Beşiktaş spordaki fizik ve kondisyon gücü daha etkili idi ve girdikleri ikili mücadelelerde sürekli top çalan rakibi eksilten taraf oldu. Müsabakanın 58. Dakikasında bir sağ koridordaki paylaşımda Yatabare’den Kayaode’ye gelen bir ara pasında bu oyuncu Hakan Aslan’a al gol at dercesine fakat kaptan ağır kalınca savunma buna hâkim oldu.

      İkinci yarıda Rıza Hoca Erdoğan ve Yatabare’yi alınca oyundaki mücadele biraz daha hızlandı fakat buldukları pozisyonları değerlendiremeyip sürekli top kaybı yaşanınca skoru değiştirme çabaları buna yetmedi. Özellikle son saniyelerde Henriogi boş kaleye topu gönderemeyince takımının beraberlik golünü harcamış oldu.

    Sivasspor kapanmada fakat ileri çıkanlar da geri dönemeyince hatalarda peş peşe gelmiş oldu Rıza hocam Ahmet Oğuz değişimini biraz daha öne çekse idi bu hatalar olmayacaktı çok ağır manevra yapamıyor buna Caner’de eklemek lazım oyunu daha iyi okuyarak savunma bloğundaki koridoru tam olarak kontrol edemeyince kopukluklar yaşanıyor.

     Sivasspor önümüzdeki 16 Ekim Cumartesi günü saat 16.00 da Antalya sporla kendi sahasında oynayacak.

       Sivas belediye spordan zirve mücadelesi devam ediyor geçtiğimiz hafta oynadığı Etimesgut sporla berabere kalarak ikinci deplasmanı olan Bayburt İl özel idare sporla da 0-0 berabere kalıp gruptaki yerini gol averajı ile Bodrum spor ’un 12 puanla lider olduğu sıralamada 11. Puanla üçüncü sırada yer almaktadır.

     Sivas belediye spor evinde oynadığı karşılaşmalarını izlediğim kadarıyla oyun temposunda bayağı bir düzelme olduğunu gördüm en son Bayburt deplasmanın da bunu kanıtlamış oldu.

     Belediye spor 6 Ekim Çarşamba günü evinde Sarıyer sporla karşılaşacak olan Belediyespor’a başarılar dilerim.

                                                   Görüşmek dileğiyle efendim

     

 

 

   

    

 YAZARLAR