Gökhan Kara


SİVAS TORPİL İDDİALARIYLA YİNE GÜNDEMDE

SİVAS TORPİL İDDİALARIYLA YİNE GÜNDEMDE


İlimizde maalesef torpil iddiaları gündemden düşmüyor.

Özbelsan Genel Müdürü Ahmet Kuzu’nun eşi Tokat Valiliği’nde Özel Kalem Müdürü yapılması gündemden düştü derken bir iddia da Sivas Pazarcılar Odası Başkanı Adem Argın’dan geldi.

Başkan Argın, geçtiğimiz günlerde bir TV programına konuk oldu.

Oda faaliyetlerini anlatırken, bu dönemde işe alımlar konusunda da işsizlere yardımcı olduklarını anlatan Argın, kimlere nasıl aracı olduğunu, kimden yardım istediğini ve kaç kişiyi işe aldırdığını açıkladı.

Başkan Argın, yaklaşık yüz kişi için AK Parti Sivas İl Başkanı Hakan Aksu'yu aracılık yaptığını devlet ve özel sektörde işe girmelerini sağladığını şöyle anlattı:

“Kimisi infaz koruma memurluğuna, kimisi güvenliğe, kimisi başka bir yerlere müracaatlarda bulunuyor. Biz de siyasilerle ilişkilerimizi iyi tutuyoruz, yakın tutuyoruz. Siyasilere ricada bulunuyoruz. İl başkanına mesajlar atmışım. Baktım ki hep böyle CV’ler atmışım. En az yüz tane. Yarısından çoğunun işini hallediyoruz. Elimizden geldiği kadar, gücümüzün yettiği kadar yerleştirmeye çalışıyoruz, mücadelemizi veriyoruz. Çok insana yardımcı olduk. Devlet işine de soktuk, özel sektöre de soktuk. Arkadaşlarımıza maddi manevi her türlü yardımda bulunuyoruz”

Açıklamaların ardından beklenildiği gibi AK Parti il Başkanı Aksu’dan hemen bir açıklama geldi. Aksu, Argın’ı yalancılıkla suçlarken hukuki hakkına başvuracağını belirtti.

Burada kim doğru, kim yalan söylüyor şuan için bilinmiyor.

Ama, bir doğru var. O da…

Sivas’ın ismi torpil iddialarıyla gündemden düşmüyor.

İlimiz de gündem işsizlik, sağlık, Demir Çelik Fabrikası, pandemi döneminde büyük sıkıntılardan geçen esnafımız, yapılan ve yapılacak yatırımlar olmalıdır.

Biz ne yazık ki… torpil iddialarından diğer konuları konuşamaz olduk.

Torpilin sistemleştirildiğini gören halkın, devlete güveni kalmaz. Milletin, devletle olan bağları zayıflar. Siyasetçilerin ve siyasi parti taraftarlarının iktidara gelme hedefi, ülkeye hizmet etmek gayesinden çıkıp, kendi çıkarlarını elde etme gayretine dönüşür.

‘Benim adamım’ yaklaşımıyla yıllardır kişisel kadrolaşma kente büyük zararlar getirdi.

Sivas, bu tür sorunlardan arınıp gerçek sorunlarını masaya koymadıkça ileriye gitmek noktasında da sıkıntı çekecektir.

“Her iktidar kendi kadroları ile çalışır.” Diye bir söz vardır. Çokça duyarsınız. Bu yaklaşım üst düzeyde geçerli olabilir.

Ben bu kadrolaşma hareketine karşı değilim fakat liyakatin öne çıkıp işi biline teslim ederek gelişmenin, seviyenin yükseltilmesi öncelik olmalıdır.

 YAZARLAR