SİVAS VALİSİ´NE AÇIK MEKTUP
Tarih: 4.4.2018 14:07:10 / 2228okunma / 0yorum
Sami Akkuş

 Sayın Valim.

Sivas İlinde kaç valinin görev yaptığını bilmiyorum. Bildiğim bir şey var, o da Sivaslı´nın kolektif hafızasında unutulmayan iki vali vardır. Birisi Sivas Valisi HALİL RIFAT PAŞA´ dır. İmara, ulaşıma çok önem veren bir Osmanlı Paşasıdır. Sivas´ın hemen her yerine yollar köprüler yaptırmıştır. O günün kağnısı, devesi, at arabası için yaptırdığı köprülerden, bugünün ağır kamyonları bile geçe bilmektedir. Onun tarihe mal olmuş, hafızalara altın harflerle nakşetmiş bir veciz sözü vardır. " GİDEMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR."

İkinci unutulmayan vali HIZIR PAŞA´dır. Sivas´ta Ozan Pir Sultan Abdal´ı astırmıştır. O da unutulmamıştır. Belki bir üçüncüsü de Ahmet KARABİLGİN´dir. Neden? 1993 Sıvas Madımak olaylarında, halkı tanımadığı için basiretini gösteremeyen, sahip olduğu yetkiyi ve Devlet Otoritesini kullanamayan, bu yüzden de Madımak Olayları gibi bir KARA LEKEYİ Sivas´a çalıp giden Karabilgin´dir. Onun ismi çoktan unutulmuştur. Kimse de hatırlamak istemez. Ama Sivas Vilayeti´ ne ve Sivas Halkına çalınan kara leke, halen üzerimizdedir.

İşte size iki örnek. Biri iyi biri kötü.  Osmanlı Paşaları ve Cumhuriyet Valisi.

Sivas için sizin de halisane dileklerle ve canla başla çalıştığınızı biliyorum. Hiçbir kamu yöneticisi başarısız olmak istemez.  Hele de Zat- Aliniz gibi Vilayet Makamı´nın en tepesinde görev yapan bir yetkilinin, arkasında güzel eserler ve izler bırakarak görevini tamamlaması; Halil Rıfat Paşa gibi dualarla anılması en büyük ideali olsa gerektir.

Cumhuriyetimizin Valisi olarak, Cumhuriyetimiz ile özdeşleşmiş, her Sivaslı´nın gönlünde acı ve tatlı hatıraları ile simge bir yapı haline gelmiş, Sivas İli silüeti için tarihsel ve tamamlayıcı  bir yapı olan; ve aynı zamanda Cumhuriyet Tarihimizin ilk sembol binalarından olan SİVAS NUMUNE HASTANESİ´ nin yıkılması, hepimizi üzmektedir.

Daha önceleri Anıtlar Kurulu tarafından tarihi yapılar sınıfına alınarak koruma altında bulunan bu yapının, sonradan gerekçesini mantıklı bulmadığımız bir kararla bu statüden çıkarılması ve yıkımına karar verilmesi, hepimizde şaşkınlığa, üzüntüye ve hatta öfkeye neden olmuştur. Hele de yıkılıp yerine cami yapılmasının söylenmesi, belki vatandaşın bir kısmına yumuşak gelebilir.  Ancak orayı yıkmadan da arkasında kalan ve eski Sanat Okulu (şimdiki müze) arasındaki büyük boşluğa  bir mabet yapılıp, şehrin tarihi dokusu korunabilir.

İş işten geçmeden ve oldu bittiye getirilmeden, henüz yıkım başlamadan, bu kararın yeniden gözden geçirilmesi için halisane girişimlerinizi umuyoruz. Eğer bu karar sizin isteğiniz, inisiyatifiniz, yetkiniz ve  gücünüz dışında gelişmişse;  Sivas Halkının (Sivas dışında yaşayan Sivaslıların da) hislerine tercüman olarak, onlara rehberlik etmenizi ; İlgili makamlara, yetkililere ve siyasilere ileterek yıkım kararını durdurmanızı istirham ediyoruz. Bu çabanızla Sivaslı´nın duasına mazhar olacağınızı umuyoruz.

Bu hizmetinizle ve daha birçok güzel hizmetlerinizle Halil Rıfat Paşa gibi anılmanızı diliyor, saygılar sunuyoruz.

Anahtar Kelimeler: SİVAS, VALİSİ, AÇIK, MEKTUP
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
DUA EDİN... (08 Haziran 2018 - Cuma)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
SAYFA EDİTÖRÜ

 

 

 

booked.net
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ?yapmam? dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
Ortalama bir kadin ortalama bir adamdan 5 inc (12,5 cm) daha kisadir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59