SİVAS KİTAP FUARI
Tarih: 24.8.2016 10:31:33 / 1663okunma / 0yorum
Aziz Erdoğan

 

Kitap şehir Sivas, oku oku bitmez… Okumak gözle olmaz;  okumak gönülledir, gözledir; tecrübeyledir, sözledir. Her taş bir kitap, her baş bir abidedir bu şehirde… Kitap gibi konuşanlar yaşar bu şehirde… Hiç ummadığınız kitap adamlarla rastlarsınız Taşhan´da, Çerkesin Kahvesinde, Cıbıllar Parkında, Ulu Cami önünde, sebze halinde, hayvan pazarında… Oku oku bitmez…

Sivas´ta bir de yıllardır kitap fuarı yapılıyor. Süslü süslü sözler ediliyor renkli renkli afişler hazırlanıyor. Standlar açılıyor, konserler, konferanslar düzenleniyor, bir ritüel yerine getiriliyor.  Ne diyelim Allah kabul etsin… Kitap fuarları şehir kültürünün ayrılmaz parçasıdır. Stantlara, stantları gezenlere, konferans ve panellerin içeriğine ve bu faaliyetleri takip edenlere, organizasyonun içeriğine bakarak az çok fuar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kitap fuarının tarihine bir bakalım. 29 Ağustos-4 Eylül… Dört eylül Sivas için çok önemli bunu kimse inkâr edemez. Kitap fuarını 4 Eylül etkinliklerinin içerisine koymak  yasak savma kavlinden… Yapılan iş büyük, verilen emek çok; ancak sonuçta denizköpüğü gibi elinize aldığınızda iki damla su kalıyor... Ankara, İzmir, İstanbul´u; çevremizdeki illere Malatya´ya, Maraş´a, Erzurum´a… bir bakalım. Yaz aylarında kitap fuarı yapan bir başka il var mı?

Fuara, kitaba, yapılan işe saygı duymadığımızı düşünenlere peşinen teessüf ederim.  Fuar, Üniversite öğrencilerinin şehirde olduğu ve üniversitenin açık olduğu dönemlerde, okulların açık olduğu aylarda yapılmalıdır.

Size bir kitap fuarı uygulama örneği anlatayım. İçinizde Malatya fuarına gideniniz var mı? -Hangi tarihlerde yapıldığını merak edenler bilgisayarlarının arama motorlarına bakarak hem Malatya´yı hem de diğer şehirlerde yapılan kitap fuarlarının tarihlerine bakabilirler- Valilik, belediye, milli eğitim, üniversite birlikte koordineli bir şekilde yapıyor. Eğer yazarsanız sizin fuara geleceğiniz biliniyor. Havalimanında sizi nezaket ve zarafetiyle bir gönüllü bir öğretmen karşılıyor. Sizi kalacağınız otele kadar götürüyor. Size şehri gezdiriyor, bir isteği olması halinde telefonunu veriyor… Fuar süresince sizi en az bir devlet okulunda(ilkokul, ortaokul, lise)öğrencilerin daha önceden okuduğu kitaplarınız hakkında söyleşiye götürüyor. Bir sivil toplum örgütü ya da kurumla buluşturuyor… Şehir kitapla adeta bütünleşiyor. Fuardan yolu geçenlerin hepsinin kazançlı çıktığı bir süreç yaşanıyor. Bunu yapmak çok mu zor….Bu gördüğüm güzel örneklerden sadece birisi, buna benzer birçok uygulama anlatabilirim…

Sivas edebiyatı, sanatı, tarihi ve kültürüyle çok önemli…  -Ali Şahin Canozan´a vefa aklımızın bir köşesinde durmalı.- Berat Demirci, Hüseyin Akkaya, Recep Toparlı, Alim Yıldız, İbrahim Yasak, Ahmet Mahir Pekşen, Adnan Mahiroğulları  gibi her yönüyle sanat, edebiyat ve Sivas kokan şahsiyetlerin fikirleri öncelikle alınmalı ve bu şahsiyetler fuarın tam da merkezinde bulunmalı.

Eğer şehrin bütün katmanlarına ve kılcal damarlarına ulaşacak bir kitap dostluğu, kardeşliği inşa edilmek isteniyorsa Valilik, Cumhuriyet Üniversitesi, Belediye ve Milli Eğitim fuar konusunda birlikte ve ortak akılla çalışmalıdır.

Sivas´a davet edilen yazarlarda öncelik popülist kültürün kalemlerine, medyanın cilalılarına değil, bu şehri anlayan, yaşayan, insanımızın duygularını yansıtan, değerlerini özümseyenlere verilmelidir.

Geçtiğimiz öğretim yılında Valiliğin himayelerinde Milli Eğitim Müdürlüğünün alkışlanası ve öğrencilere ve şehrin kılcal damarlarına dokunan “Sivas Yazarlarıyla Buluşuyor” projesine değinmeden geçemeyeceğim. Fuar heyeti bu bilgi ve birikimden umarım faydalanmıştır.

Fuar ve kitap hakkında onlarca katkı sunacak fikirler geliyor, aklıma; bir de bu şehirde sevdiğim bir söz… “Adım Reşit, sen söyle sen işit!”  Sesimi duyan var mı?

Anahtar Kelimeler: SİVAS, KİTAP, FUARI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR (18 Mart 2018 - Pazar)
YETENEK HARİTASI (11 Ocak 2018 - Perşembe)
YENİLENEN ÖĞRETMEN (05 Ocak 2018 - Cuma)
ÖĞRETMENİN PLANI (02 Ocak 2018 - Salı)
ÖĞRENCİ BOY AYNASIDIR (21 Aralık 2017 - Perşembe)
BEN ÖĞRETMEN OLSAM… (14 Aralık 2017 - Perşembe)
KİTABA GÖNÜL VERENLER (12 Kasım 2017 - Pazar)
KİTAPLA İLİŞKİMİZ (29 Temmuz 2017 - Cumartesi)
HUZUR (04 Temmuz 2017 - Salı)
BİR BABALIK YAP (20 Haziran 2017 - Salı)
SÜKÛT, SÜKÛNET (15 Haziran 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMENLER (06 Haziran 2017 - Salı)
KAFANIZA TAKMAYIN (17 Aralık 2016 - Cumartesi)
ÇOCUKLARA YÜZ VERMEYİN (20 Kasım 2016 - Pazar)
ASIM OLMAK (19 Ekim 2016 - Çarşamba)
ASIMIN NESLİ VE GENÇLİĞİN DURUŞU (21 Ağustos 2016 - Pazar)
İSTANBUL´U YAŞAMAK (14 Ağustos 2016 - Pazar)
GENÇLİĞİN HEDEFİ (12 Ağustos 2016 - Cuma)
NASIL BİR GENÇLİK? (07 Ağustos 2016 - Pazar)
ASIM´IN NESLİ-III (04 Ağustos 2016 - Perşembe)
ASIM´IN NESLİ-II (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
ASIM´IN NESLİ-I (02 Ağustos 2016 - Salı)
GENÇLER HAZİNE (29 Temmuz 2016 - Cuma)
EĞİTİM GÖNÜL İŞİ (18 Temmuz 2016 - Pazartesi)
KABLOYA BAĞLI HAYATLAR (13 Temmuz 2016 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
booked.net
Affetmek, zaferin zekâtıdır.

Hz. Muhammed
Orman yangınları yokuş yukarı daha hızlı yayılır.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59