Gülşah Akkaş Yaman


SEYAHAT SADRA ŞİFA

SEYAHAT SADRA ŞİFA


Seneca derki ; “Gezmek ve yer değiştirmek akla yeni bir dinçlik getirir.” Sanırım zihin gibi gönül de yorulur; doğru bir rutin, hayat için bulunmaz nimet olsa da bazen bu durumdan uzaklaşmak aklı dinginleştirir.

Seyahat ruha,akla,bedene şifa! Yazılarımda 'insan insana şifadır' diyorum çoğu kez, yolculuk etmek de mekan değiştirmek de hiç şüphesiz insanı iyileştirir.

Evi havalandırmak için uzandığın pencere bu kez farklı olsun.Dışarıya başını uzattığında bambaşka bir yere bak .Göz huzur bulursa, gönül de huzur bulur .En güzeli de belki de bilmediğin bir sokakta yürümek, adres sormak ,sokak sizin hergün geçtiğiniz sokağınız değil ,kimseyi tanımıyorsunuz... Selam vermek bile daha manidar. Tanımadığınız kişilere gülümsemek .Belki de selam vermek ve tebessüm etmek bundan dolayı sünnet ,tanımadığınız insanlara bir mesaj veriyorsunuz ,evet yabancıyım ama benden size zarar gelmez.

Ait olma duygusu huzurludur .Yaşadığın şehre sen sığınırsın ,şehir de sana sahip çıkar, sanki sarar sarmalar seni .Şehirlerin de bir rengi ,bir kokusu ,bir dokusu vardır . Lakin bir yerin yabancısı olarak  bulunmak da demler insanı çay gibi , ruhunuzun içine inceden bir his sızar ,bu his sizdeki yorgunlukları alır götürür .

Nefes almak lazım, sessiz usulca !

Güncellenmek, ne yaptım ne yapıyorum ,madem zaman hızlı adımlarla yanımızdan uzaklaşıyor .Ömrün gün batımına doğru yaklaşmadan ,şu yapmak istediklerimizin kapısını çalalım. Dua edelim ,niyet edelim adım atalım ama rafa kaldırmayalım. Fahri kainat efendimiz buyuruyor ki ;'' Seyahat edin sıhhat bulun'' sadra şifadır seyahat .

“Sadece gezen yeni yollar keşfeder.” – Norveç atasözü

Yeni yollara ihtiyacımız var. Bırakın yollar sizi arındırsın, yollara atın taşıyamadığınız yüklerinizi. 

Yükler ah yükler bize ait olmayan yükleri de sırtımıza aldık .Çatırdattı sırtımızı, acıttı bizi ,veda edelim artık .Yollarda dağları selamlayalım ,uçan kuşları selamlayalım ,bir selamda gelmiş geçmiş tüm dertlerimize gönderelim uzaklaşsın gitsin bizden .

Kasım bitmeden küçük bir mola vermek ,seyahat etmek bana huzur verdi, iyi geldi ,size de bu sözler iyi gelir umarım  bir sonraki yazıda devam edelim neler gördük neleri fark ettik .

Buluşmak duası ile...

 YAZARLAR