SEN SİVASI TANIRMISIN
Tarih: 22.1.2018 11:12:54 / 897okunma / 0yorum
Talha Gurbetçi

 Bu şehrin her yerinde, hayatını geçirmiş adamlar; bu sorunun dışında kalır.

 Bu sual; Yarım, yamalak hayatlarını bu şehirde devam ettirenlere gelsin…

 Bu şehirde; Yaşadığını veya şehri anladığını, söyleyenlere; bazı küçük hatırlatmalarda bulunmak gerekir. Hem bilgilensin, hem konu hakkında konuşurken dikkatli olsun. Haaa, kimileri de, diyebilir ki; şehri, o tarihe mal olmuş mekan ve zamanları ile anlamanın, hatırlamanın ne faydası vardır? O, da; onların bileceği bir iştir.

 Sahi, şu andaki SSK Hasta Hanesi olarak bilinen yerin boş bahçe olduğunu, orada gençlerin top oynadığını hatırlayabilirler mi, acaba? Hotel Köşk inşaatı yapılırken tahta bir köprüden geçildiğini, Taaa, Tek mezarın üzerinden gelerek, Sular Başı ve Kız İmam HATİP LİSESİ BİNASININ hemen üzerinden geçen ve Otel Köşkün altından cadde ile buluşan, Mısmıl  ırmakta; fayton atlarının, faytoncuların doğal temizlik amacı ile; içerisinde gezindiğini bilir misin?  O, ırmağın kenarında; sağlı, sollu sıralanmış iki, üç katlı avlulu  evlerin; serinliğini hissettin mi? 

Paşa Camii´nin hemen arkasındaki, eski ve  dar sokaklardan oluşan, çarşıda; köfte, etli ekmek yedin mi? Alemdar Lokantasını, hiç gördün mü?

Sivas şehri, öğrencilerinin, şehir merkezli olarak; Üniversite genel başarısı hakkındaki, fikriniz nedir? Yıldız sineması, altında açılan ilk kafe türü, salon; size bir şey ifade eder mi? Uzun kar tatillerinin bir kısmını; O, mekanlarda; geçirdin mi?

 

Atölye işçi lojmanlarının, istasyona bitişik halde olduğunu, ayrı bir futbol sahası, ayrı bir sineması, ayrı bir sosyal tesisi, olduğundan bilgileri var mıdır? Yine Çimento fabrikasının, ayrı lojmanları, ayrı takımı, ayrı sosyal tesisleri olduğundan; haberin var mıdır?   Hava alanından bazı zamanlarda haftada iki gün; Ankara, yahut İstanbul uçuşları yapıldığını bilir misin? Doksanlı yıllara kadar, şehrimizde Üniversite sınavları yapılmamıştır... 

Seçim meydanlarının, sırası ile; Çifte Minare önü, Vilayet binası, önü ve arkası, Mevlana meydanı, olduğu bilgisi; dağarcığında var mıdır?

 

Futbol derken; Sivas Sporun kurulduğu tarihi, ilk sporcularından olan; Hilmi, Aydın, Mahmut, Erol, Naci gibi isimlerden olduğunu, bu takımın şehre ayrı bir hava kattığını, Fatih Terimli Adana Demirspor´a  şampiyonluk yolunda, kaybettiğinden haberin var mıdır? Demir sporlu, Kara Gücülü, Kızılırmak sporlu, Yüce Yurtlu ekiplerden oluşan; amatör lig; ona ne ifade eder. Ayrıca mahalle takımı düzeyindeki ekiplerin kıyasıya mücadelelerini, turnuvalarını izlemiş midir? Bu Takımın, Taa, üçüncü lige düştüğünü, daha sonra sırası ile; Süper lige çıktığından ne kadar haberi vardır.

Sivas Demirsporun, Galatasaray ile; kupa maçı yaptığından, haberin olmuş mudur? Trabzon idman ocağı gib, takımların; şehrimize maç için; geldiklerini, hatırlayalım...

Kayseri olaylarının olduğu sene; son maçımızda, O, ligin gol kralı olan Samsun Sporlu Abidin´i hatırladın mı? Biz ne yaptık; Samsun Sporu son maçında; Rıza Hoca zamanında evinde yenerek, kümeye düşmesine sebep olduk. Antalya Spor FENER BAHÇE maçını yenik bitirdiği için, küme düşecekti. Ancak, biz Samsunu yenince; Samsun düştü... VEFA iSTANBUL´DA BİR SEMTİN, ADIDIR... 

Yıllar geçse de; biz, ABİDİNİ UNUTMADIK... Sivas Spora yaptıklarını da...

 

Stadyumun etrafının, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptığını, panayırlar kurulduğunu bilir mi? Terziler çarsının bulunduğu yerin altından,  ırmağın geçtiğini, hatta esnafların orada küçük, küçük dükkanlarla insanlara hizmet sunduğundan bilgisi var mıdır? Yıldız bloklarının yerinin mezarlık olduğunu, Eski hamam ve evlerin senelerce diriliğini koruduğundan, haberdar mıdır? Ankara garajı olarak bilinen yerin, Paşa Camii arkasında olduğundan, ANKARA´YA DÜZENLİ SEFERLER YAPTIĞINDAN, BİLGİNİZ VAR MI? 

Kimi zaman şehirlerarası otobüslerin; Akman Pasta Hanesi önünden kalktığından, bilgisi var mıdır? Yazlık sinemaların, Tan sinemasının, Esen, Omay, Yalçın sinemalarının yerlerini bilir mi? Esen sinemasının, 3 kattan oluştuğundan haberi var mıdır?

Gurbet yolculuklarının, çoğunlukla trenlerle yapıldığını; bu trenlerin günde dört sefer, yola koyulduğunu hatırladın mı?

 

Tarihi mekanların, önceden bu kadar bakımlı, düzenli bir şekilde olmadığından haberdar mıdır? Şehrin simgesi haline gelen, tüm tarihi mekanlar gayet bakımsız ve terk edilmiş durumda idiler. Bunların şehrin Tarihi üzerindeki etkisinden, şehre kattıkları değerlerden, bilginiz var mıdır? Yıkılan eski Selçuk Orta Okulu, Astsubay lokali, çocuk yuvası, Demirspor futbol sahası, Değirmen, nerededir? Faytoncuların, park yeri neresidir bilir misin? Salatalık, hangi mahallenin ismi ile, anılır. Çimmek kelimesi, ne ile özdeşdir, Çermik, kavramı, bu şehirli için, ne ifade eder? Bilgin var mıdır?

 

Mahalle aralarında; mantis dumanlarını, taaa içine kadar çekmiş midir? Şimdiki cuma pazarının yerinin dere olduğunu, oradan Devrim İlk Okuluna giden öğrencilerin; neler çektiğinden haberi var mıdır? Ticaret lisesinin, Ali Baba yolu üzerinde olduğundan, Kongre lisesinin, Kongre binasında eğitim gördüğünden,  Etrafının duvarlarla çevrili, muhteşem bir ağaç ortamının olduğundan haberdar mıdır? İlk yüksek okul olarak; Sivas Eğitim Enstitüsünün , mevcut Selçuk Anadolu lisesi binasında faaliyet gösterdiğinden, haberi var mıdır? Gaz ocaklarına gaz almak için; bakkal önlerinde beklemiş midir? 

Şehrin Batı tarafının en uç noktasının, Kümbet mevkiidir. Doğu tarafı; Yukarı Tekkeye gidilen yoldaki bloklardır, Şehirler Arası yolun,  Kılavuzun oradan geçerek; Erzincan yolu olarak, anıldığını bilir mi? Halfelik mezarlığı altı, hemen, hemen boştur. Çayır Ağzı, son mahalledir.  Yemyeşil tarlalardan oluşmaktadır. Bu sınırlarını çizdiğimiz, mahal şehrin, ortak mekanıdır. Bu şehrin her anına, her zamanına, mekanına, damga vurmamış insanlar, lütfen şehri anlamaktan bahsetmesinler. Hiç bir şey, dışarıdan görünümüyle anlatılamaz, Yaşamak, gerekir. İç içe olmak, havasını teneffüs etmek gerekir.

 

Anlatacak, hatırlatacak çok şey var. İpucunu verdiğim, bu hatırlatmaları okuyan arkadaşlar, mutlaka kendilerinden bir şeyler bulup, çok daha fazla bir şeyler ilave edeceklerdir.

 Şehri anlamak ve tanımak, bu şehirde yaşamaktan geçer. Tarihinin son zamanlarında; bu şehirde yaşayan insanlar, doğal olarak bazı şeylerden habersizdir. Hayatı boyunca; kendi şahsi yararları için, kariyerine yeni ilaveler yapmak için; bu şehrin dışında olanlar; kusura bakmasınlar bu şehri tanıyamazlar. Eksik tanırlar.  Tanımadığı bu şehrin, en önünde olma çabaları; kendilerini gülünç duruma düşürmektedir. Biz, onların başarılı kariyerlerine, saygı duyuyoruz, hatta gurur duyuyoruz. Eksik tanıdıkları için; Dolayısıyla, eksik çözümler üretirler. Böyle olunca; bu şehirden göç dalgası eksik olmaz. Birileri, bu göç dalgalarını kaleme alan, eserler sunmaya, şiirler döktürmeye, türküler bestelemeye, devam eder. 

Bu Şehrin kurtuluşu; tepeden, tırnağa; her şeyi ile, yeteri kadar bu şehri tanıyan insanların; karar verici merciye getirilmesinden geçer. Gerisi boş laftır. Hayatları boyunca; kariyerlerine yeni bir sıfat eklemekle, meşgul olan insanların;  kartvizitlerine; yeni bir ek ilave edilmiş olur, vesselam... 

Kaybeden, yine şehir olacaktır. Bükülen boyunlar, buğulu gözlerle ileriye bakışlar, Hep şu temenni de; bulunacaklardır. Beklentilerimiz; Bir daha ki, sefere...

O, sefer ne zaman olacaksa...

Ve Şehir,

Dudaklardan; yine dökülecek türkülere gebe olacaktır. Gurbet Elde bir hal geldi başıma... Bir bulut kaynıyor Sivas elinden... Uçun turnam uçun, ben yaralıyam... Nameleri ile, sözleri ile; gurbettekilere avuntu olacaktır...

Dertlerini, turnalara, çiçeklere, gurbetlere anlatacaklarıdır... Belki dinleyen olur, ümitleriyle...

 

Anahtar Kelimeler: SİVASI, TANIRMISIN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM (26 Ağustos 2018 - Pazar)
GEZELİM GÖRELİM (03 Ağustos 2018 - Cuma)
SELAM OLSUN SELAM OLSUN YİĞİTLERE (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
YENİ BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONRASI BEKLENTİLERİMİZ (03 Temmuz 2018 - Salı)
SEÇİM SONUÇLARINI NASIL OKUMALI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
UNUTMAYALIM HEP HAFIZAMIZDA KALSIN (19 Haziran 2018 - Salı)
ESKİMEYEN BAYRAMLAR (12 Haziran 2018 - Salı)
RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR (01 Haziran 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ HIZLANDI (24 Mayıs 2018 - Perşembe)
KATİL İSRAİL BOŞ DURMUYOR (15 Mayıs 2018 - Salı)
YENİ BİR SEÇİM YENİ BİR HEYECAN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
O AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORUZ (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
MEMLEKET SEVGİSİ BİR BAŞKADIR (23 Mart 2018 - Cuma)
MEMLEKET HİZMET İSTER (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KANAYAN YARA KİMSESİZ SOKAK ÇOCUKLARI (27 Şubat 2018 - Salı)
CEMRE KİTABEVİMİZ VE KİTAP KULÜBÜMÜZ (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZİN KIYMETİNİ BİLEMEDİK (02 Şubat 2018 - Cuma)
6 K NIN DİĞER SINIFLARIN ŞANSLARI (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
GÜNDEM ÇOK YOĞUN (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
KALABALIKLARIN YALNIZLAŞTIRDIĞI İNSAN (19 Aralık 2017 - Salı)
ELLERİMİZ BİRLEŞMELİDİR (12 Aralık 2017 - Salı)
İDARECİLİK YÖNETİCİLİK BİR MEZİYETTİR (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZE HİZMET İCRAATLA OLUR (03 Aralık 2017 - Pazar)
SUÇLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKİR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN MESELELERİ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
DEĞERLENDİRMELER ÖĞRETMEN, (19 Kasım 2017 - Pazar)
SÜT TOZU ÇOCUKLARI (17 Kasım 2017 - Cuma)
TERÖR OLAYLARI NEYİ HEDEFLİYOR (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ MESELELERİMİZ (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
SON OKÇULAR TEPESİ AİLEDİR (31 Ekim 2017 - Salı)
Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji (03 Ağustos 2014 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Dünyada iki yüzlü olanlar, kıyamet günü ateşten iki yüzlü olarak gelirler.

Hz. Muhammed
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Yeni bir konferans modeline ihtiyaç var
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Sevgi güneşi Mevlana
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Değerler aşınması ve ahlâkın ikamesi!
Coşkun GÖKKUŞ
Coşkun GÖKKUŞ
ROBİNHO FARKI...
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Yiğidodan Dört Dörtlük Müsabaka
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Sıradışı bir imam-hatipli: Mehmet Çebi
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Aile çöküyor, toplum çatırdıyor... Nizamülmülk´ün “gece orduları” gerek bize...
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
Şerefsiz namussuz alçak rezil vs...
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Kendini büyük görmek
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Bankalar ne yapsın
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Poşetleri bırakın giydiklerimize bakın!
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
KÖY TÜKENDİ TOPRAĞIMIZI KURTARIN!
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Din eğitimimiz: Bin yıl önce, bin yıl sonra
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
Ümit kesmeyin;
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Bilenlerle bilmeyenler
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Biraz daha teori çalışalım
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
EV ÖDEVİ Mİ!...
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Aday belirlemek artık kolay değil
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ