İsmail Dursun


Şehirde Tribünde Sivas Tokat Kardeşliği

Şehirde Tribünde Sivas Tokat Kardeşliği


Merhaba Değerli dostlar, Geçtiğimiz Cumartesi günü Demir Grup Sivasspor-Bursaspor karşılaşmasından önce Sivas Belediyespor-Tokatspor müsabakasını izlemeye gittim.
Müsabakaya her iki takımda temkinli başladı Tokatspor kaybetmenin ve puan sıralamasındaki konumu itibariyle sporcular da büyük bir psikolojik baskıyı görüyordum bunu da normal karşılamak lazım
Sivas Belediyespor ise alt sıralardan yukarı hesapları yapılmaya başlayınca sahada rahat olarak hareket eden takım görüntüsü veriyordu.
İlk yarıdaki her iki takım mücadelesi pasif ataklarla sürdü. Özellikle Tokatspor ´un ikinci bölgedeki oyuncularının üçüncü bölgeye pas trafiğini bir türlü becerip gol yollarında bir pozisyon yaratması oldukça zayıf kalıyordu.
Müsabakanın üçüncü bölümünde Fırat Kaya takımını 1-0 öne geçiren golünü attı bu golden sonra Tokat spor da yine bir duraklama olunca Belediye spordan Ali Aydın 87. Dakikada takımının beraberlik golünü atmış oldu.
Karşılaşmanın sonlarına gelinmiş 1-0 lık skoru koruyamayarak bir savunma hatasından ölü toptan gol yiyen Tokat spor sahadan 1-1 lik skorla ayrılmış oldu buradan mutlak üç puan alması lazımdı ki ateş hattından biraz olsun yukarı çıkabilmekti.
Değerli dostlar bu müsabaka öncesi Tokat´tan 200-250 kadar Tokatspor taraftarları da bu önemli müsabaka için şehrimize gelerek Sivas-Tokat kardeşliğinin önemini tribünlerde şehirde ve her alanda göstermişlerdir.
Yine müsabakaya Tokatspor eski yöneticilerinden Tokat CHP Milletvekili Kadim Durmaz, Kulüp Başkanı Ufuk Akçakaya ve birçok yönetici, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve Kulüp Başkanı Hasan Karaman birlikte izlediler.
Müsabaka izlerken Tokatlı Sivasspor sevdalısı olan Gazeteci arkadaşım Arif Sağdıç ve yine Sivas´ta yıllardır birlikte Futbol hakemliği yaptığım dostum arkadaşım Murat Yalın alp la yıllar sonra Tokatspor yöneticisi olarak kısa bir sohbetimiz oldu. Tokatlı gazeteci dostumuz aynı zaman radyocu olan Muhsin Şenocak´la Tokatspor hakkında da bilgiler alıyordum.
Biz Sivas´taki siyasi partilerin yerel yöneticilerin sporla iç içe olduklarını her zaman spor kulüplerin yanında olduklarını arkadaşlarımıza anlattıkça Tokatlı hemşerilerimi duydukça ne kadar üzüldüm.
Tokat spor ne kulüp başkanı ve arkadaşlarının CHP Milletvekili Kadim Durmaz´ın nede soğuk kar yağmur demeden tribünlerde yerini alan o gariban taraftarların takımı değil, o ilde bulunan tüm siyasi(iktidar) parti milletvekillerinin tüm halk katmanlarının ortak değerleridir Tokatspor
Sivasspor örneğini verdim Valimiz başta olmak üzere tüm kurumlar için Sivasspor vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir.
Bir ildeki yerel yöneticinin görevi oradaki her türlü sporun taban birlikleriyle ilgilenmesi temel görevlerinden biri olmalı onlara katkı sunması lazım.
Sivas´ta Valimiz Salih Ayhan başta olmak üzere Belediye Başkanı Sami Aydın ve diğer STK´lar bu bütünün yarısı olmuşlardır her zaman.
Fakat Tokatlı Belediye Başkanının yerel yöneticilerinin ilgilenmediklerini söylemiş olmaları ne kadar üzücü değil mi sevgili hemşerilerim.
Bir yerel yöneticinin görüş, beceri ve davranışları o ildeki başarıları ve başarısızlıkları olumlu ve olumsuz yönde etkilemektedir.
İlindeki Bir yöneticiye´ ´beni ilgilendirmez bana bu konuda gelmeyin istemiyorum ?´demek hakkına sahip değil temsil ettiğiniz ilin takımı zor durumda ise bu nasıl bir cümle anlamakta güçlük çekiyorum.
Arkadaşlar oradaki yöneticilerin ve Tokat´ta ki bazı STK´ların Tokatspor´a karşı duyarsız kalmalarını, Kulüp Başkanı Ufuk Akçakaya CHP Tokat Milletvekili ve yönetimin taraftar derneklerinin katkısı hiçbir zaman unutulacak değil diyorlar
Sonuç olarak orada görev yapan o toprağın insanları veya yaşamını orada idame ettiren bireylerdir seven insanlardır. Onların temel amaçları da o ilin takımlarının başarı seviyelerini yukarı çekerek bölgelerine bir spor turizminin ekonomiye ve iline girdisini sağlamaktır amacı öyle değil mi?
Bu karşılaşma 2.Lig Beyaz Grubun en önemli ve kritik müsabakalarından biri önemini taşıyordu. Kardeş ilimizin kardeş takımı olan Tokatspor ilk yarıda özellikle evinde talihsiz puanlar vererek ligde bir türlü aşama kaydedemedi.
İkinci yarıya bu umutla başlayan Tokatspor yine aynı talihsizlikleri özellikle kendi taraftarı önünde puan kaybı yaşayınca ligin ateş hattına iyice yerleşmiş oldu.
Yapılan transferlerle birlikte Antrenör değişimine giden yönetimin olağan üstü çalışmaları şehirde bir umut ışığı olmuş taraftarları tribünlere çekmeyi başarmıştı.
Evet değerli dostlar kardeş ve komşu ilimizin 2. ligdeki ´Tek profesyonel´ takımı olan Tokatspor hakkında sizinle paylaşımlarda bulunma gereği duydum.
Bir eleştirimde Tokat´ta görev yapan gazeteci arkadaşlarımıza yapmak istiyorum, Sivas size en yakın komşuluk ve ticari ilişkileriniz en üst seviyede bir il olmasına rağmen, Tokatspor´un ligdeki durumunu da biliyorsunuz sadece iki gazeteci arkadaşla değil olağan üstü bir durumunuz yok ise neden Sivas Belediyespor-Tokatspor müsabakasına gelmediniz bu konu sizin ortak değerlerinizden biri olmalı idi.
Tribünlerde sıcak samimi tezahüratlarıyla takımlarını desteklemek için gelen 250 kadar Tokatsporlu centilmen taraftarlarda teşekkür ederim.
Tokatspor bugün ligde 30 puanla 10. Sırada bulunan Zonguldak Kömürspor´la kendi sahasında galip gelerek alt sıralardan kurtulma mücadelesi verecek
Önümüzdeki hafta sonu ise 27 puanla 13´ncü sırada bulunan Kırklarelispor deplasmanından puan almak için gidecek olan Tokatspor umarım bu tehlikeli bölgeden en kısa zamanda uzaklaşarak sevenlerini mutlu sona kavuşturmuş olur.
Sivas Belediyespor ise bugün ligde ikinci sırada Menemen spora konuk oldu. Ardından önümüzdeki hafta kendi evinde lider Tuzlaspor´la önemli bir müsabakaya çıkacak.
Sivas´ın Bölgesel Amatör ligindeki tek temsilcisi olan Şarkışla Belediyespor evinde 1920 Maraş sporu 4-1 lik bir skorla yenerek liderliğini devam ettirdi önümüzdeki hafta Dersim 62 spor´un ligden çekilmesiyle bu haftayı maç yapmadan geçirecek.
Şarkışla Belediye başkan ve ekibinin olağan üstü çabalarıyla Belediyespor hiçbir zaman sorun yaşamayarak buralara gelmiştir. Maratonun sonunda bu başarı daha da yukarılara taşınacaktır buna inanıyorum sayın başkan spora katkınız için size ve ekibinize binlerce teşekkür ederim.
Tokat spora ve Sivas Belediye spora diğer takımlarımıza başarılar diler yönetici dostlarımızda kolaylıklar diliyorum.
Görüşmek dileğiyle efendim.
NOT: Sevgili kardeşim basız emekçisi Ahmet Camgöz oğluna geçmiş olsun dileklerimi iletir Allah"tan acil şifalar diliyorum...YAZARLAR