Vildan Sena Çamcı


Şehir Efsanesi Değil Diyet Efsanesi

Şehir Efsanesi Değil Diyet Efsanesi


 

Hepimizin duyduğu ve dikkat etmeye çalıştığı diyet ipuçları vardır. Acaba bunlar gerçekten de işe yarar mı? Birkaç ipucunu beraber inceleyelim;

1- Limonlu su içmek zayıflatır.

Bilimsel olarak limonlu suyun zayıflattığına dair veri mevcut değil. Yani limonlu su bir diyet efsanesidir. Ama ben C vitamini için içiyorum derseniz. Suyunuza sıkacağınız birkaç damla limondan alacağınız vitamin oranı aslında hiçbir şeydir. Yani ne vitamin ne de yağ yakmada limonlu su sınıfı geçemez. Aromasını sevdiğiniz için içiyorsanız ona bir şey diyemem.

2- Ekmek kilo aldırır.

Ekmek, pilav, makarna, erişte ve unlu mamullerin tamamı karbonhidrat olarak geçmektedir. Günlük beslenmemizde karbonhidratlar tokluk, kan şekeri dengesi ve vücut için enerji sağlamak gibi ciddi görevler yapar. Beslenme de doğrudan karbonhidratların çıkarılması doğru bir davranış olmayacaktır. Bunun yerine vücudumuzun yeteri kadar karbonhidratı tüketmek daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

3-Akşam 19:00’dan sonra hiçbir şey tüketilmemelidir.

Bu durum uyku saatiniz ile bağlantılı olan bir durumdur. Eğer siz geç uyuyan biriyseniz öğün saatinizi uyku saatinize göre ayarlayabilirsiniz. Ana öğününüz ile uyku saatiniz arasında 3 saat olması, ara öğününüz ile ortalama 1,5 saat olması yeterli olacaktır. Bunun temel sebebi siz uyurken midenizin de sindirimi tamamlayıp dinlenme haline geçebilmesidir.

Bu ve bunun gibi pek çok diyet efsanesi piyasada dalgalanıp birilerinin hayatlarını etkilemeye devam ediyor. Temel de bedeninizi tanıyıp, ihtiyaçlarını bilip ona göre beslenme yaparsanız bu tarz diyetsel efsanelere bel bağlamazsanız. YAZARLAR