SEÇİM SONRASI BEKLENTİLERİMİZ
Tarih: 3.7.2018 14:17:04 / 418okunma / 0yorum
Talha Gurbetçi

Seçimin yorgunluğu geçip; Hükumet kurulduktan sonra; Siyasi iktidardan beklentilerimiz...

Siyasi İrade, beklentimiz aolan bazı şeyleri, zaten yapmaktadır. Biz, yapılanların daha ileriye götürülmesi için; hatırlatma yapıyoruz. Bugüne kadar düşünülmüş ancak, hayata geçirilememiş bazı beklentilerin de; hayata geçmesini diliyoruz...

En önemli mesele; Gençlik meselesi, eğitimin daha ciddi manada ele alınmasıdır. Pratik uygulamaya yönelik, karmaşık olmaktan uzak, sade ve yalın, uygulaması kolay, hayatın içerisinde olan, bir sistemin; hayata geçirilmesini bekliyoruz.

Vergi yapılanması tekrar ele alınmalıdır. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. Reklam giderleri ve şirketlerin giderleri, tekrar gözden geçirilmelidir. Az kazanandan az, çok kazanandan çok, vergi alan bir sistem; istiyoruz... Biliyoruz ki; İnsanımızın bir kısmı çok kazanmaktadır. Çünkü, vergi haricinde sınırsız harcama ve yardım yapan kuruluşlar vardır. Demek ki; fazlasıyla kazanıyorlar. O halde; fazlasıyla kazandıkları bu kazançlardan; fazlasıyla Devlete vergilerini ödesinler... Dünya´da en fazla yardım yapan Ülkeyiz... Önceliğimiz, kendi Devletimizin kalkınması olsun...

        Ayrıca futbolculardan alınan vergiler tekrar düzenlensin... Yabancı ülkelerde alınan vergi dilimleri, burada da; uygulansın...

Sosyal Devlet anlayışının gereği olan, yardımlara ve yapılanmalara; devam...

Terör örgütü ile organik bağı olan, memurlar çalışanlar; bu bağlarını terk etmezler ise; durumları inceleme altına alınmalıdır. Devlet kadrolarından, bu yapılanma temizlenmelidir.

Bazı gurup ve kuruluşların kendi elemanlarını, Devletin kurumlarında, hakim konuma getirilmesinin, kadrolaşmasının önüne geçilmelidir...

Tüm sivil toplum örgütlerine, Vakıf ve Derneklere, Başta Diyanet Vakfı olmak üzere; sıkı bir denetim ve kontrol yapılması gerekmektedir. Kontrolsüz büyüyen her kurum, vakıf, dernek; gözetim altında tutulmalıdır.

Fetö ile yeteri kadar mücadele zemini vardır. Bu mücadele tüm kararlılıkla ve gayretle devam etmelidir. Madur olduğunu iddia edenlerin; durumları gözden geçirilmelidir.

İdam yasası gündeme alınmalıdır. Af meselesi, gözden geçirilmelidir.

Yerel yönetimler, araba park meselesini  çözmelidirler. Ülkede yol sorunu yoktur, araba park yeri sorunu vardır. Yeni binalarda araba park yerlerine, ağırlık verilmelidir. Eski yerleşim yerlerinde; üstü yeşil alan, altı otopark uygulamaları, hayata geçirilmelidir. Esnafın kaldırım işgalinin önü alınmalıdır. İmar uygulamalarındaki, yanlışlıklar dikkate alınmalıdır. Kentsel dönüşüm çalışmaları; vatandaşı Devletin  karşısına alacak bir uygulama gibi; hayata geçirilmemelidir. 

Belirli bir yaşa ulaşmış arabalar, trafikten men edilmelidir.

Üniversite kapısına gelmiş gençlerin; kendi şehirlerinde bu tahsili yapmalarının yolları açılmalıdır. Bu konuda, teşvik edici kararlar alınmalıdır. Böylece hem Devlet yükten  kurtulur, hem gençler; ailelerinin yanında tahsil hayatına devam ederler. Bu amaçla, ilave puan düzenlemesi, hayata geçirilebilir.

Devlet, sözde bağımsız yapılanması olan, Üniversiteler konusunda; denetimin şiddetini artırmak zorundadır. Keyfi yapılanmaların önüne geçilmelidir. Gereksiz harcamalar, yatırımlar sıkı denetlenmelidir. Rektör ve idareciler; imparator gibi, davranmamalıdır...

Her alanda sıkı denetim getirilmelidir. Devletin en aksayan yönü; yeteri kadar denetimin olmamasıdır. Bu sağlandığı zaman; çoğu sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Denetim elemanlarına teşvik edici ödüller, verilmelidir.

Gençlik ve Spor bakanlığı, daha aktif görevi, üzerine almalıdır. Gençler spor alanlarına teşvik edilmelidir. Her mahalleye bir kahve uygulamasına ek olarak; her mahalleye bir-kaç spor alanı uygulaması hayata geçirilmelidir.

Futbol Federasyonu, aldığı kararlar ile; bazen tartışılır olmaktadır. Bunun önüne geçilmelidir. Devlet yararı önde tutulmalıdır.

Seyircilerin terör örgütleri ile olan bağlantılarına; dikkat edilmelidir.

Askeri okullar ve Polis akademisi yeniden yapılanmalıdır.  Denetim burada da; yeteri kadar yapılmalıdır.

Mevcut ceza sisteminde aksaklıkları olan durumlar, gözden geçirilerek; uygulanabilir, caydırıcı özelliği olan yasalar çıkarılmalıdır.

Yeni sistemde devre dışı bırakılmaya çalışılan Bürokrasinin; tekrardan hakim konuma gelmesinin, önü kesilmelidir.

Rüşvet alımını engellemek adına;  sıkı denetim ve çok ağır cezalar getirilmelidir.

Devlet personel yasası tekrardan gözden geçirilmelidir. Eşit işe, eşit ücret politikası, hayata geçirilmelidir. Daha önceden böyle bir çalışma yapılmış ve de; hayata geçirilmemişti.

Öğretmen yetiştirilmesi, önemli bir konudur. Bu konuda doyurucu çalışmalar yapılmalıdır. Bugün eğitimin aksayan bir yönü de; yetişmiş öğretmen kadrosunun yeterli olmadığından kaynaklanmasıdır. Evet, öğretmenlere maddi anlamda; destek sağlanırken; okullarda disiplin ve denetim alanında da; desteğin sağlanması gerekir. İşini en güzel şekilde yerine getiren öğretmenlere teşvik amaçlı ödüller verilmelidir.

Okullara ve çevresine; emniyet gücü veya özel güvenlikçiler alınmalıdır.

Özel güvenlikçilerin konumu; açıklığa kavuşturulmalıdır. Kritik alanlarda; silah taşıma ve kullanma yetkisi verilmelidir.

Futbol maçlarındaki güvenlik uygulaması; polise devredilmedlidir.

Polis gücü, sayısı artırılmalıdır...

Güvenlik alanında uygulamaya konulan gece bekçisi, personelinin sayısı artırılmalıdır...

Uyuşturcucu ve bağımlılıkla mücadelede daha etkin tedbirler alınmalıdır. En ağır cezalar verilmelidir. Denetim daha sık ve de, sivil personel ile; gerçekleştirilmelidir.

Toplumda ahlaki çöküş hızla devam etmektedir. Başta TV yayınları olmak üzere; bu ahlaki çöküşün hızını artırma çabaları; gözlem altına alınmalıdır. Denetim en üst seviyede tutulmalıdır.

İnternet ve oyun bağımlılığı hastalık haline gelmiştir. Bu denetim artırılmalıdır. Sanal Dünya üzerinden uyuşturucu ve humar, kontrol edilme durumundadır.

Habercilikte, halkı yalan haberlerle yönlendirmeye çalışan medya kuruluşlarına; en ağır cezalar getirilmelidir. RTÜK gibi kuruluşların yetkileri artırılmalıdır.

Sosyal Medya sıkı takip altına alınmalıdır. Dini değerlere hakaret suç sayılmalıdır. Devlet büyüklerine hakaret, cezalandırılmalıdır.

TRT yayınlarında, Milli ve Manevi değerlere sahip çıkan, yayınlar teşvik edilmelidir. Öne çıkarılmalıdır. Hayatın içerisinde, hayatın tüm gerçeklerini anlatan;  AİLE dizileri ile; abartısız, yönlendirici, koruyucu özelliği olan yayın politikası; hayata geçirilmelidir. Böylece hem Ailenin temel unsurları işlenmiş, korunmuş olur. Hem örnek alma metodu ile; örnek aile teşvik edilmiş olur. Aile dizisi yapıyoruz diye, İnsanımız; bir takım saçmalıkların anlatıldığı dizileri seyretmek zorunda kalmaz.

Kültür ve irfanımıza sahip çıkmamız gerek. Bu  açıdan yeteri kadar beslenemiyoruz. Yeni nesillerimiz, bu konuda yeteri kadar bilgiye sahip değiller. Bu alanda  ödüllü yarışmalar yapılarak; gençlerimiz, teşvik edilmelidir.

Sanat ve Edebiyat çalışmaları, yetersizdir...

Güney doğu bölge halkımız ile; irtibat kesilmemelidir. Onların yapılan yatırımlara karşılık; bölgedeki yatırımları dikkate almamasının nedenleri araştırılmalıdır. 

Üretim ve yatırım konusunda var olan durum; daha ilerilere taşınmalıdır...

 Çalışma alanındaki; Ara insan gücünü ortadan kaldıracak tedbirler en kısa zamanda hayata geçirilmelidir. Bu alanda ciddi manada bir sıkıntı yaşanmaktadır. Belki de; buna bağlı olarak; sorumsuz ve sorumluluk almaktan uzak, gününü, gün etme çabası içerisinde olan bir gençlik; imajı ortaya çıkmaktadır. Gençler arasında; bu durum kabul görmektedir.

Tersine göç meselesi gündeme taşınmalıdır. Her bakımdan Bu Devletin temeli olan, ANADOLU Şehirleri; her türlü cazip yatırımların merkezi olmalıdır. Buralarda yaşayan insanlarımız; bu mekanlarda yaşamaya teşvik edilmelidir. Bu anlamda maddi ve manevi destekler, sağlanmalıdır.

Tarım ve Hayvancılık; en üst seviyede teşvik edilmelidir...

Güvenlik güçlerimiz, daha güçlü hale getirilmelidir. Profesyonel ordu, gündeme taşınmalıdır. Aselsan gibi, kuruluşlarımız çoğaltılmalıdır. Savunma sanayii, her türlü yatırıma açık olmalıdır. Daha da; güçlenmelidir...

Bütün bunlar beklentilerimizdir. Bazıları zaten yapılmaktadır. Bizimkisi; akıl vermek değil; hatırlatma amaçlı bir  uyarıdır.

Unutmayalım, yerel seçimler yakındır. Bütün bunlar; Ülke gündeminde, az-çok tartışılan konulardır. Dikkat etmek, gerekir.

Devleti yönetecek olan, SİYASİ İRADE FAZLASI İLE BUNLARI DÜŞÜNMEKTEDİR. Biz, sade bir vatandaş olarak; hatırlatma yaptık...

Allah yeni kurulacak Hükumetin yardımcısı olsun. Vatana, Millete hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin... Yolları açık olsun...

 

 

Anahtar Kelimeler: SEÇİM, SONRASI, BEKLENTİLERİMİZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM (26 Ağustos 2018 - Pazar)
GEZELİM GÖRELİM (03 Ağustos 2018 - Cuma)
SELAM OLSUN SELAM OLSUN YİĞİTLERE (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
YENİ BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONUÇLARINI NASIL OKUMALI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
UNUTMAYALIM HEP HAFIZAMIZDA KALSIN (19 Haziran 2018 - Salı)
ESKİMEYEN BAYRAMLAR (12 Haziran 2018 - Salı)
RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR (01 Haziran 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ HIZLANDI (24 Mayıs 2018 - Perşembe)
KATİL İSRAİL BOŞ DURMUYOR (15 Mayıs 2018 - Salı)
YENİ BİR SEÇİM YENİ BİR HEYECAN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
O AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORUZ (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
MEMLEKET SEVGİSİ BİR BAŞKADIR (23 Mart 2018 - Cuma)
MEMLEKET HİZMET İSTER (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KANAYAN YARA KİMSESİZ SOKAK ÇOCUKLARI (27 Şubat 2018 - Salı)
CEMRE KİTABEVİMİZ VE KİTAP KULÜBÜMÜZ (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZİN KIYMETİNİ BİLEMEDİK (02 Şubat 2018 - Cuma)
SEN SİVASI TANIRMISIN (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
6 K NIN DİĞER SINIFLARIN ŞANSLARI (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
GÜNDEM ÇOK YOĞUN (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
KALABALIKLARIN YALNIZLAŞTIRDIĞI İNSAN (19 Aralık 2017 - Salı)
ELLERİMİZ BİRLEŞMELİDİR (12 Aralık 2017 - Salı)
İDARECİLİK YÖNETİCİLİK BİR MEZİYETTİR (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZE HİZMET İCRAATLA OLUR (03 Aralık 2017 - Pazar)
SUÇLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKİR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN MESELELERİ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
DEĞERLENDİRMELER ÖĞRETMEN, (19 Kasım 2017 - Pazar)
SÜT TOZU ÇOCUKLARI (17 Kasım 2017 - Cuma)
TERÖR OLAYLARI NEYİ HEDEFLİYOR (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ MESELELERİMİZ (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
SON OKÇULAR TEPESİ AİLEDİR (31 Ekim 2017 - Salı)
Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji (03 Ağustos 2014 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
booked.net
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı?

Mevlana
Kıta isimlerinin hepsi aynı harfle başlar ve aynı harfle biter.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59