SAHTE HİLELİ GIDALAR KONTROL EDİLMELİDİR
Tarih: 5.1.2018 12:30:57 / 463okunma / 0yorum
Talha Gurbetçi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının;  zaman, zaman,  yapmış olduğu açıklamalar, yine bizleri çok üzmüştür. Sahte gıdanın, özüne uygun olmayan gıda üretiminin, halka sunumu devam etmektedir. Özellikle et, süt ürünleri, başı çekmektedir. Her sene bu tür açıklamalarla, Bakanlık kamuoyunu bilgilendirmektedir. Hayli yüklü miktarda para cezaları vermektedir. Ancak, görünen o ki; para cezası uygulamasıyla, bu terörün önüne geçilemeyecektir. Bunun için tek çözüm; hapis cezasıdır. Üretme ve satış lisanslarının iptal edilmesidir...

15 Temmuz olayı gibi, Vatanı için, canını feda eden binler var iken; kazandığı parayı haram yoldan kazanan ve kendi insanına sahte ve hileli gıda satan insanların da; bu toprağın içerisinde yaşadığı gerçeğini, kabullenemiyorum. Yazıklar olsun size... ALLAH sizin bin türlü belanızı versin. Biraz daha fazla kazanmak adına, yaptığınız insanlık dışı hale bakın...

Bu kazandığınız paraları, nasıl rahat bir şekilde yiyorsunuz? Sizin Vatanın, Memleketin geleceğine kast eden terör elamanlarından ne farkınız var?

 Bakanlık, hem sahte gıda ile mücadele etmek, hem halka ucuz et yedirmek için; girişimde bulunmuştur. Birileri bu girişimden, rahatsız olmuş olacak ki; dışarıdan getirilen etlerin, sağlığa uygun olup, olmamasından çok; İslami usullere dayalı olarak, kesilip, kesilmediğini; gündeme taşımıştır. Onlar, bilmektedirler ki; halkın yumuşak karnı; İslami usullere uygun olarak kesilmesi, meselesidir.

 Aynı anlayıştaki insanlar; Tüketiciye at eti, eşek eti satmak konusunda; gereken titizliği göstermemişlerdir. Hatta, domuz etini satmaktan çekinmemişlerdir.

Son yaşanan askeri birliklere, at eti  mamullerinin verilmesi olayı; bir örnektir.

 Çeşitli gıdaların yapımında kullanılan, jelatin meselesi de; ayrı bir konudur. Bakanlık bu konuda; en ileri test yapma, analiz yapma konusunda; yeteri kadar alt yapıya sahip olduğunu ifade ederek; insanları rahatlatmak, istemektedir. Ancak, burada en önemli konu şikayet olunması meselesidir. Birey olarak; satılan bir ürünün numunesini alarak,  şikayet edebildiğiniz gibi; Telefonla da; gerekli yerlere şikayette bulunabilirsiniz.

 Bilinen gerçekler ise; her tüketicinin değişik zamanlarda; domuz etinden yapılan çeşitli maddeleri; tükettiği gerçeğidir…

 İnsanoğlunun hayatını sağlıklı bir şekilde geçirmesinin yolu; sağlıklı beslenmeden geçer. Sağlıklı beslenme, vücuda yararı olan; sağlığa uygun besinlerin alınması ile; mümkündür. Ancak, o zaman insanlar; sağlıklı beslenmiş, diyebiliriz. Sağlıklı beslenme; aynı zamanda, insan sağlığını korumaktadır. Bugün, ilerlemiş tıp; insanı hastalanmadan önce; onu hastalıklardan, nasıl koruruz? Çabası içerisindedir. O nedenle; insanı, hastalanmadan önce; koruyucu ve kollayıcı tedbirlere önem vererek; daha sağlıklı yapmanın uğraşı içerisindedir. Onun en başında da, sağlıklı ürünlerle, sağlıklı beslenme gelmektedir.

İnsanı hastalandıktan sonra; tedavi etmek, hem zor bir uğraştır. Hem de, pahalı bir yatırımdır. O nedenle; koruyucu ve kollayıcı tedbirler; hem ucuz, hem hastalığın olmamasını sağlayacak tedbirlerdir. Bu nedenle, çok önem verilmektedir. Dünya ilaç sektörünün, tıbbi cihazlar ve tedavi yöntemlerinin, ederinin ne kadar olduğunu; maddi değer olarak; düşünemezsiniz bile…

 Dünyada silah yatırımlarından daha öne çıkan, bir maddi yanı vardır. Sağlık konusunda; Gelişmiş Ülkeler; Bu sayede gelişmekte olan, Ülkeleri ve az gelişmiş ülkeleri sömürülmektedir.

İlaç sektörü, aşı sektörü; bu alanda başı çekmektedir...

Afrika insanı kobay olarak, kullanılmaktadır.

 Ülkemizde, sahte ve hileli gıdanın yeteri kadar kontrol edildiği söylenemez. Gazete başlıklarında, haber ajanslarının ana haber bültenlerinde; kimi zamanlar, hileli gıdalarla ilgili haberleri duymak sıradan bir olaydır. Tereyağından tutun, yoğurt, süt ürünlerine kadar; her kalemden malın ya hilesi vardır. Yahut hepten adı konulmuş olan ürünle, hiç alakası olmayan maddelerden oluşmuş, bir yapısı ortaya çıkar. Ne tereyağı, has tereyağıdır. Ne süt ürünleri, öz süt ürünleridir. Tüm gıda maddelerinin etinden, kırmızı pul biberine kadar; özüne uygun olmayan gıdalar olduğuna dair haberleri, duymaktayız. Bunun nedense önüne geçilememektedir.

 Son günlerde, ünlü bir pasta hanenin vitrininde dolanan, fareler; en güzel örnektir.

 Neden önüne geçilemez, anlamam. Batı ülkelerinin bazılarında; bir yanlışlık çıktığı zaman; o ürünle ilgili en acımasız kararlar, alınır ve uygulanır. Ulusal kanallardan sağlığa zararlı olduğu ilan edilir. Piyasadaki ürünler, toplatılır. Üretim yapan firmalara; en ağır cezalar verilir. Lisansları iptal edilir. Ticari faaliyetleri durdurulur. Çünkü, bunları yapmanın maddi açıdan kendilerine ne kadar faydası olduğunu bilmektedirler. İlerleyen zamanlarda; daha fazla ve gereksiz para harcamanın önüne geçmek istemektedirler. Kimi zaman; bu olumsuzluklar, tüm Dünya kamuoyu ile, paylaşılır.

 Üzülerek ifade edeyim, her alanda olduğu gibi; bu alanda da yeteri kadar denetim yapamıyoruz. Bizim temel eksiğimiz, budur. Sahte gıdalarla ilgili yasalar yetersiz ise; buyurun Meclis emrinizde istediğiniz yasayı çıkarın. Karşı tarafın canını acıtacak, onu sahte gıda üretmekten uzaklaştıracak, cezalar olsun. Hangi bakanlığın yetkisinde ise; o bakanlığa yeteri kadar denetim elemanı alınız. Bugün, belki fazla personel almaktan, maddi açıdan yük getiriyor, diye; şikayetçi olabilirsiniz. Ancak, sahte gıdalarla beslenen toplumların sağlık giderlerinin; alacağınız, o personelden kat, kat size pahalı olduğunu göreceksiniz.

Önemli bir gelişme;

Askeri birliklerde yaşanan sıkıntı üzerine; Milli Savunma Bakanlığı ile, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; bir araya geldiler. Sorunu çözmek adına; anlaştılar…

Şikayetçi olmak ve bilgi almak için; ALO  GIDA  174

 Eğer, gerekli tedbirler alınmaz ise; Sonunda hastalanan insanları, sağlığına kavuşturmak için; milyarları, harcamaktayız. Yazıktır, günahtır, bu işe; bir dur deyiniz…

 

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM (26 Ağustos 2018 - Pazar)
GEZELİM GÖRELİM (03 Ağustos 2018 - Cuma)
SELAM OLSUN SELAM OLSUN YİĞİTLERE (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
YENİ BAKANLAR KURULU AÇIKLANDI (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONRASI BEKLENTİLERİMİZ (03 Temmuz 2018 - Salı)
SEÇİM SONUÇLARINI NASIL OKUMALI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
UNUTMAYALIM HEP HAFIZAMIZDA KALSIN (19 Haziran 2018 - Salı)
ESKİMEYEN BAYRAMLAR (12 Haziran 2018 - Salı)
RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR (01 Haziran 2018 - Cuma)
EKONOMİK SAVAŞ HIZLANDI (24 Mayıs 2018 - Perşembe)
KATİL İSRAİL BOŞ DURMUYOR (15 Mayıs 2018 - Salı)
YENİ BİR SEÇİM YENİ BİR HEYECAN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
O AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORUZ (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
MEMLEKET SEVGİSİ BİR BAŞKADIR (23 Mart 2018 - Cuma)
MEMLEKET HİZMET İSTER (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KANAYAN YARA KİMSESİZ SOKAK ÇOCUKLARI (27 Şubat 2018 - Salı)
CEMRE KİTABEVİMİZ VE KİTAP KULÜBÜMÜZ (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZİN KIYMETİNİ BİLEMEDİK (02 Şubat 2018 - Cuma)
SEN SİVASI TANIRMISIN (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
6 K NIN DİĞER SINIFLARIN ŞANSLARI (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
GÜNDEM ÇOK YOĞUN (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
KALABALIKLARIN YALNIZLAŞTIRDIĞI İNSAN (19 Aralık 2017 - Salı)
ELLERİMİZ BİRLEŞMELİDİR (12 Aralık 2017 - Salı)
İDARECİLİK YÖNETİCİLİK BİR MEZİYETTİR (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZE HİZMET İCRAATLA OLUR (03 Aralık 2017 - Pazar)
SUÇLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKİR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN MESELELERİ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
DEĞERLENDİRMELER ÖĞRETMEN, (19 Kasım 2017 - Pazar)
SÜT TOZU ÇOCUKLARI (17 Kasım 2017 - Cuma)
TERÖR OLAYLARI NEYİ HEDEFLİYOR (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ MESELELERİMİZ (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
SON OKÇULAR TEPESİ AİLEDİR (31 Ekim 2017 - Salı)
Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji (03 Ağustos 2014 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
booked.net
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.

Hz. Muhammed
Burnunuzla başparmağınız ayıi boydadır.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59