Gülşah Akkaş Yaman


SADRINI TEMİZLERSEN ESMA YANSIYACAK ÜZERİNE

SADRINI TEMİZLERSEN ESMA YANSIYACAK ÜZERİNE


Kuran'ı kadimden bir hitap, muhatap biz aciz olan kullara! “En güzel isimler Allah'ındır; bu güzel isimlerle O’na dua edin, O’nun isimleri hakkında doğru inançtan sapanları kendi başlarına bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını çekecekler!” Araf /180

Nasıl dua edeceğimiz konusunda bize emreden Allah (c.c.). Bin bir ismi ile el açmak, eller semaya açılırken. Sadrımızı da aynı anda o yöne çevirmek. Dil başka, gönül başka söylerse içi kof sözcük den ötesine gitmez. Sadrımızı açmak ve en güzel isimlerini zikrede zikrede talip olmak. Talip olmak! Dua etmek de bu sanırım hayra talip olmak. Tüm aciz yönlerimizi omuzlayarak. “Bana lütfedeceğin her türlü hayra muhtacım!” Kasas 24.

Amenna muhtacız! Bunu sadece söz ile beyan değil, aşk ile beyan şevk ile beyan sadrımızı açarak şifalanmak üzere bir niyaz.

Dervişin yanına talebe gider.

İlk sorusu evladım aşık oldun mu?(Derviş hayır cevabını alınca )

Git aşık ol da öyle gel demiş.

Leylayı sevmeyi bilen, Mevla da zorlanmaz!

 

Dua etmezsek ne olur? Allah’ın takdir ettiğini yine yaşayıp gideriz, muhakkak ki. Tabi dua etmek ibadet olduğunu düşününce ve biz dua için sadrımızı Cenabı Hak’ka açamıyorsak  bu ibadette yerimiz nasipsizler listesinde belli ki. Ah bize eyvah bize o zaman. Sadrımız bizim aynamız, üzerine petekten akan bal misali esma sızar ışıtır aydınlatır bizi nazlı nazlı. Bin bir ismi süzülür aynadan içeri Allah cemal bizde cemaliz. Allah Celal biz de Celaliz. Biz Esmanın bize yansımasıyız. Aynayı temiz tutarsak bize akseden yönü hissederiz.

Malayani işlerle hemhal olurken hiç bir şey fark etmeden gelir geçer bizden ömür. Sadrımızı temizlemek lazım şu güzel günler de. İnsanları çok kötü gören aslında bizim kendi sadrımız. Sadrımız bizim aynamız, ayna kirli olursa, hiç bir güzelliği göremez ve tüm kötülükleri karşıdan bilir.

Sosyal medya da hadis-i şerifleri bile insanlara had bildirmek için kullanan güruh bir topluluk mevcut. Hadi biraz da biz had bilelim ve sadrımızı aynamızı temizleyelim ve umulur ki dilimizde ki düğüm çözülür ve biz Cenabı Hakka dua etmek ile nasipleniriz. Sadrımızı temizlemeye niyet edelim hep birlikte.

Bir sonraki yazıda buluşmak duası ile.