Asım Yekeler


SADIK , GÜVENİLİR VE VEFALI İNSANLARI NASIL BULURUZ ? (2)

Bu hale nasıl geldik ?


DEVAMI

Bugün gençlerimiz çok bilgili ve zeki olabilir ancak bu yetmez . Bu bilgi ve zekâsını şeytanlığa mı kullanıyor , yoksa insanların hayrına mı ? Burası çok önemli , bunu çözersek eğitim fabrikamızdan o zaman iyi insanlar çıkmaya başlar . Bence bugün üniversitelerimiz sadık , güvenilir ve vefalı insanları nasıl buluruz hususunu araştırma konusu yapmalı , bu konuda geçmiş eğitim sistemimizi , aile ve insan ilişkilerini mercek altına almalıdır . Eminim ki geçmişin sadık , güvenli ve vefalı insanları nasıl yetiştirilmiş bu  ortaya çıkarılmalıdır . Buna şiddetle ihtiyaç vardır  . Üç - beş şeytan kılıklı insanlar yaptıkları sahtekârlıklarla keyf sürerken , binlerce madur insana yazık değil mi ? " Sadık , güvenilir ve vefalı insanlara nasıl ulaşılır ? " diye bu soruyu bana sorarsanız ;  ben de size okuduklarım , dinleyip gördüklerimle ve yaşadıklarımla şunları söylerim :

        1. Bir insanın ailesi , aile geçmişi ve kendi geçmişi çok önemlidir

        2.Uzayı keşfeden insanlık , hâlâ insanı yeterince keşfedememiştir . İnsanları tanımak için çaba sarfetmeliyiz .

        3. Bir insan Allah , kitap üzerine çok yeminli konuşuyorsa düşünmemiz lazım .

        4. Anne - babasıyla ilişkileri iyi mi? Onlarla iyi ilişki kuramayan , onlara vefasızlık yapan , yarın aynısını size de yapacaktır .

        5. Yüreğinde çocuklara ve hayvanlara karşı sevgi ve merhamet var mı ? Çünkü bunları seven , onlardan bir çıkar elde edemeyeceğini bildiği halde onları seviyorsa , iyi bir yüreğe sahip demektir

        6. Yalan söylüyorsa , Allah ' tan korkmuyorsa onlardan sadakat , güven, vefa beklemeyin

        7 . Fetö gibi sinsi örgütlerin ; insanları tanıma ve onlara yaklaşma yönündeki taktik ve planlarını inceleyip , insan lehine olabilecekleri almak lazım . Adamlar üç tane soru sorarak "  Bundan bize ekmek çıkmaz . " diyerek kendi menfaatlerine çok güzel eleme yapabiliyorlar . Zira nasıl şeytanca insanların cebinden paralarını alırız , hangi tip insanlar bizim davamız için çalışır , bize sadık kalır bunun için adamlar yıllarca kafa yormuşlar . Şu kendilerine nasıl sadık yapmadır ki bu kadar olay , şahit ve belgelere rağmen , hâlâ fetöye kötü demeyenler , ailesini ona tercih edenler var . Onlar gibi kötü niyetle değil , insanların faydasına iyi niyetle bu tecrübelerden faydalanmalıyız .

        8. Bir insan her şeyden şikayet ediyorsa , sık sık iş yeri değiştiriyorsa ve uzun süre çalışmaya ara vermişse bunu dikkate almalıyız .

        9. Akıllı olması , çalışkan olması çok önemli

       10. Ben odaklı olmamalı , benli cümleler kuruyorsa " Ben yaptım , ben bilirim " gibi düşünmemiz lazım

      11. İşi merak etmeden kalacağı lojmanını , odasını merak etmemeli .

      12. İki kere iki kaç eder sorusuna " Sizin için kaç olması uygun ? " diyecek kadar size zorluk çıkarmayacağını , uyumlu olacağını göstermesi lazım

                     Tabii bu konu çok geniş bir konu . Biz arı kovanına çomak sokarak her hafta farklı konularda düşünmenizi ve fikir üretmenizi arzu ediyoruz . Onun için bu konuda yaşadıklarınızı , duyduklarınızı , yorumlarınızla paylaşırsanız bu konu daha da olgunlaşır . Efendim sözlerimi burada noktalarken sizlere saygılarımı sunuyorum . Selam ve hürmetlerimle .