RAMAZAN AYI RAHMET AYIDIR
Tarih: 1.6.2018 13:53:35 / 265okunma / 0yorum
Talha Gurbetçi

Mübarek ayda gündem o kadar, yoğun oldu ki; sormayın gitsin...

Filistin´e saldırı, seçim atmosferi,  maaşlar, dolar oyunları, derken; RAMAZAN ayını  yarıladık... Allah bu ayın manevi atmosferinden istifade etmesini nasip eylesin. Bu ayın sorumluluğu içerisinde olan, paylaşma ve bölüşmeyi; herkesin üzerine düşen şekilde almasını, nasip eylesin...

Bu ay boyunca, tuttuğumuz oruçların; bizlere bazı uyarıları olması lazımdır. Belki, Bedenen hayatımızda çok karşılaşmadığımız durumlarla karşılaşıyoruz. Ancak, hiç karşılaşmayacağız anlamına gelmeyen durumlara, hayatımızın belirli bir zamanında; karşılaşabiliriz, mantığı ile; hazırlıklı olmamız gerekir. Açlık ve susuzluk şüphesiz bedeni etkiler. Oruç, buna sabretmeyi öğretir. 

Aynı zamanda oruç; tavır ve davranışlarımızı kontrol etmeyi, insanları üzmememiz gerektiği, gerçeğini de; öğretir. İslam medeniyetinin temeli insandır. O halde; asıl amaç, insanı kazanmak, insanı yaşatmak olmalıdır. Bu ay bunun için; bir fırsattır. İnsanın, bir eşrefi mahlukat olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Davranışlarımız, hal ve hareketlerimiz; İslamın çizdiği sınırları zorlamamalıdır. O, nedenle; sosyal hayat çok önemlidir. Yalan, iftira, gıybet, dedikodu, çekememek, kin, cimrilik, hasetlik, gibi özellikler; Sosyal hayatın temeline dinamit koyan gerçekleridir.

İslam; bunlardan uzak durmayı emreder. Sosyal hayatın barış  ve sükunet içerisinde olması için; bu ilkelere uymak gerekir. Nasıl ki; yemediğimiz, israf ettiğimiz tüm yiyeceklerin gidiş adresi, çöplük ise; Kötü ve istenmeyen davranışların toplumda ve sosyal hayatta gidiş yerleri de; toplumsal hayatın çöplükleridir. Çünkü, O, davranışlar; temiz bir yerde barınamaz, Yaşayamaz. Yahut, temiz bir yerde olmaması gereken kavramlardır. Bulundukları yerleri kirletirler.

Ramazan ayında yapılan tüm uyarılara rağmen;  Ülkemizde, çöpe atılan ekmek rakamları aklıma geliyor. Ürkütücü bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Yediğimiz ekmeğin beşte biri; çöpe gidiyor. Milyarlarla ifade edilen, Milli Servet çöpe atılıyor. Fırıncılar Federasyonu küçük gramajlı ekmek üreterek önüne geçmek istiyor. Neredeydiniz? kardeşim, bu yok olan servet hepimizin zararı değil midir? O ekmeği çöpe atan vatandaşların yokluktan şikayetçi olmaya hakları var mıdır? Geçim sıkıntısından bahsedebilirler mi?     

Yeme içme alışkanlığımız etkileyecek olan; Bir nevi, bu reklama dayalı; yiyecek ve içecek projeleri de; israf olarak ortaya çıkmaktadır.  Şüphesiz, israfı körüklemektedir...

Devlet kurumunun belirttiğine göre, Bu Ülkede yoksulluk sınırının altında bir gelire sahip olan aile sayısı; toplumun % 18 ini oluşturmaktadır. Yaklaşık bir rakamla beşte biri demektir. Bu kadar yoksulluk sınırına sahip bir Ülke; Vatandaşlarının olduğu bir yerde, insanların gözlerinin önünde her türlü yiyeceğin reklamını yapmak hangi kurala sığar. Gayet yıpratıcı, bir durumdur.

Özellikle Ramazan ayında yapılan israfları, gördükçe;insanın aklı almıyor. Gayet görkemli iftar sofraları sonrası; çöpe giden yiyecekler... Her şeyi anlatıyor. Yoruma gerek bırakmıyor.

Diğer yandan, Asgari ücret uygulaması, bir an önce sona erdirilmelidir. Reklamların, yahut bazı giderlerin vergiden düşürülmesi, gözden geçirilmelidir. Tam tersine; birilerine yardım etmek yerine, çalışarak para kazanmak teşvik edilmelidir. SADAKA VE YARDIMLA GEÇİNEN İNSANLAR YERİNE; EMEĞİ İLE GEÇİNEN İNSANLAR öne çıkmalıdır. Böyle olursa; fakirlik de, muhtaçlık da; ortadan kalkar.

Bunu ben söylemiyorum. Diyanetin bu sene belirlediği Fitre miktarlarının rakamları söylüyor. Siz, varın düşünün. En düşük miktar kişi başı 19 lira. Normal aile, dört kişiden oluşuyorsa; Yaklaşık,  Seksen  lira tutar. Bir günlük eder, 19 lira olunca; Ayda 5700 eder. Hesap ortadadır. Başka söze ne hacet. Gerçekler, rakamlarla ifade edilir. ZAMAN, ZAMAN Devletin yetkilileri, yahut sivil toplum örgütleri yaptıkları açıklamalarda; Açlık sınırını, yoksulluk sınırını, belirleyen rakamları ortaya koymaktadırlar.

Ümit ediyorum. Bu ay bize israf etmemeyi öğretir. Yine ümit ediyorum. Bu ay bize; toplumsal hayatta, sosyal hayatın kurallarını belirleyen, İslami çizgilere uymayı öğretir. Umarım bundan sonra; hem maddi açıdan, hem manevi açıdan israf etmekten sakınırız. Bizim dışımızdaki insanların; Bu konularda ne kadar sıkıntı çektiklerini, hep aklımızda tutarız. Hem soframıza hakim olalım. Hem, dilimize, tavır, davranış ve hareketlerimize hakim olalım. Kimse bizden, bu iki anlamda; şikayetçi olmasın...

KURTULUŞ REÇETESİ;

Bir insan için, tüm dünya için; Bütün sıkıntıların çözülmesi ve rahat huzur içerisinde, adaletli ve güven dahilinde yaşamanın sırrı; tek cümle ile şöyle izah edilebilir...´´ Önce adam gibi adam olarak, İslamı ve de, İnsanlığı, hayatının her saniyesinde yaşarsan; sen de kurtulursun, çevren de; kurtulur... Böyle adamların çoğunlukta olduğu tüm toplumlar ve de; memleketler, tüm cihan kurtulur.......´´ Hesap basittir fazla yoruma, ve detaya gerek yoktur...

 

Anahtar Kelimeler: RAMAZAN, RAHMET, AYIDIR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ESKİMEYEN BAYRAMLAR (12 Haziran 2018 - Salı)
EKONOMİK SAVAŞ HIZLANDI (24 Mayıs 2018 - Perşembe)
KATİL İSRAİL BOŞ DURMUYOR (15 Mayıs 2018 - Salı)
YENİ BİR SEÇİM YENİ BİR HEYECAN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI KRİZ SENARYOLARI (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
O AĞACIN ALTINDA BULUŞUYORUZ (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
MEMLEKET SEVGİSİ BİR BAŞKADIR (23 Mart 2018 - Cuma)
MEMLEKET HİZMET İSTER (05 Mart 2018 - Pazartesi)
KANAYAN YARA KİMSESİZ SOKAK ÇOCUKLARI (27 Şubat 2018 - Salı)
CEMRE KİTABEVİMİZ VE KİTAP KULÜBÜMÜZ (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZİN KIYMETİNİ BİLEMEDİK (02 Şubat 2018 - Cuma)
SEN SİVASI TANIRMISIN (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
6 K NIN DİĞER SINIFLARIN ŞANSLARI (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
GÜNDEM ÇOK YOĞUN (30 Aralık 2017 - Cumartesi)
KALABALIKLARIN YALNIZLAŞTIRDIĞI İNSAN (19 Aralık 2017 - Salı)
ELLERİMİZ BİRLEŞMELİDİR (12 Aralık 2017 - Salı)
İDARECİLİK YÖNETİCİLİK BİR MEZİYETTİR (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
ŞEHRİMİZE HİZMET İCRAATLA OLUR (03 Aralık 2017 - Pazar)
SUÇLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAK GEREKİR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN MESELELERİ (23 Kasım 2017 - Perşembe)
DEĞERLENDİRMELER ÖĞRETMEN, (19 Kasım 2017 - Pazar)
SÜT TOZU ÇOCUKLARI (17 Kasım 2017 - Cuma)
TERÖR OLAYLARI NEYİ HEDEFLİYOR (12 Kasım 2017 - Pazar)
MİLLİ MESELELERİMİZ (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
SON OKÇULAR TEPESİ AİLEDİR (31 Ekim 2017 - Salı)
Zaferlerin Arka Planı; Ordu ve Strateji (03 Ağustos 2014 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır

Hz. Muhammed