Berat Demirci


RAHİP VE O

RAHİP VE O


İtilaf Cephesi cem'an "Dış devletlerin bize karışmasını istemeyiz ama hükümet de onları iç işlerimize sokacak iş yapmasın!" buyurmuşlar. Elbette itilaf devletlerinin özgürlüğü için seferber olduğu adamın kudretini çok iyi biliyorlardır. Tırramp’ın rahibi yanında hiç bir şey. Tutuklu da olsa dokunulamıyor, adama. Servetinin kaynağına ve miktarına dair bilgilere asla ulaşılamaz. Bir banka batırmış ve tam zamanında batırmış. 28 Şubat’tan adamakıllı nemalanmış olmalı. Net ağından ulaşabildiğim bilgilerden anladığım, adama küresel şirketlerden müthiş ortaklıklar vasıtasıyla para su gibi akıyor. Meselâ, beynelmilel bir sigara şirketinden üstün başarı ödülü bile almış. Bir takım az solcu, az da ulusalcı takınan yazarların desteğini hiç yadırgamadım. Zekatını(!) bazı mihraklara cömertçe saçtığı malum. Soros hangi ülkede kiminle iş tutacağını bilir. İstihbarat servislerinin gözdesi ve manevra kabiliyeti süper.

Gördüğüm kadarıyla yargımızın bu adama dokunması büyük cesaret ve başarıdır. Savcıların sınırı da bir yere kadar. Peki, itilaf cephesi iktidar olsa böyle bir adama ne yapar? Yazının girişindeki cümle, “Dış devletlerin bize karışmasını istemeyiz ama hükümet de onları iç işlerimize sokacak iş yapmasın!” değil miydi? Ellerine kudreti geçirseler, bu tür adamların devletin en mahrem yerlerine sızmasına imkan verirler. Şu kadar bile dokunamazlar.

Bu adama hukukun dokunması, tutuklaması bile cesarettir, evet. Bundan daha fazlasını yapacak yüreğe sahip kanun adamlarımız da vardır ama hukuk delil ister. Böylesi beynelmilel güçlerin adamlarına her delil de yetmez. Bu adam zaten serbest kalacaktı/kalacaktır. İtilaf devletleri bunu pekala bildiği için stratejik murdarlığa başvurdular. Yaptıkları elbette başka iç ve dış hedefler içindir.

Benimkisi siyaset değil; ihtar! Hayır, biz iktidar olursak öyle yapmayız diyebilirsiniz, yapmak istemeyebilirsiniz de… Ama şimdi kurduğunuz iç ve dış ittifaklar ayağınıza öyle bir dolanır ki, size garson mumalesini bile çok görürler.

 

 YAZARLAR