Vildan Sena Çamcı


Protein Tozu Kullansam Böbreklerim İflas Eder Mi?

Protein Tozu Kullansam Böbreklerim İflas Eder Mi?


Besin takviyeleri içerisinde hem çokça merak edilen hem de korku senaryoları yazılan ürünlerin başında kuşkusuz ki protein tozları gelmektedir. Bugün kalemim yettiğince protein tozlarını anlatacağım.

Protein tozları, bitki ve hayvan formlarından elde edilen konsantre protein ürünleridir. Hayvan bazlı protein tozları genelde peynir altı suyu ve kazeinden elde edilirken; çok sık tercih edilmiyor olsa da sığır ve yumurtadan elde edilen tozlarda mevcuttur. Bitki bazlı tozlar ise pirinç, soya, bezelye ve kenevirden elde edilebilir. Kullanım açısından bakıldığında en sık tercih edilen peynir altı suyundan elde edilen whey protein tozlarıdır.

Şimdi birazda protein tozları hakkındaki korkunç senaryolara bakalım.

1- Böbreklerin İflası;

Protein alımı ve böbrek sağlığı üzerine yapılan 74 adet çalışmanın sonucu; sağlıklı insanların protein alımını kısıtlamalarına gerek olmadığı yönündedir. Fakat böbrek hastalığınız varsa o noktada günlük protein alımınızı bir uzman kontrolünde belirlemeniz gerekmektedir.

2- Karaciğer Yetmezliği;

Proteinin sağlıklı karaciğere zarar verdiğine dair bilimsel bir kanıt mevcut değildir. Hatta karaciğerin kendini onarması ve yağları dönüştürüp uzaklaştırması için proteine ihtiyaç vardır. 11 obez kadın üzerinde yapılan bir çalışmada 4 hafta boyunca protein takviyesi ile karaciğer yağlanması %21 azalmıştır.

3-Kemikleri Eritmesi;

Bu efsanenin nedeni; proteinin yüksek asit içeriğinin kemiklerdeki kalsiyumu aldığı ve idrarda daha fazla kalsiyum atımı ile kemiklerin güçsüzleştiği inancıydı. Fakat yapılan 36 çalışma sonucunda bu efsaneyi destekleyecek kanıta rastlanmadı. 18 ay boyunca 280 yaşlı kadın ve erkeğe yapılan bir çalışmada; protein tüketimi yapan kişilerin kaslarını diğer gruba göre daha iyi koruduğu ve kas kaybının azaldığı gözlemlenmiştir. Kemik erimesine yatkın yaşlıların daha fazla protein tüketmesi tavsiye edilir.

Özetlemek gerekirse; protein tozları adı üstünde takviye ürünlerdir. Yediğiniz etten, içtiğiniz sütten aslında hiçbir farkı yoktur. Karaciğer, böbrek hasarı yaptığına dair bilimsel kanıtlar mevcut değildir.

 Günlük beslenmeniz protein açısından yetersiz kalıyorsa başvurmanız gereken bir grup olabilir. Eğer ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bir uzmanla görüşüp beslenmenize uygun olarak takviye planlaması yaptırabilirsiniz. 

 

 YAZARLAR