Gökhan Kara


OKKALI ZAM

OKKALI ZAM


Yeni yılın yaklaşmasıyla asgari ücret zammı ile beraber memur ve memur emeklisi maaş zamları da gündemdeydi.

Ülkemizde binlerce memur ve memur emeklisi maaşlarına yapılacak zam oranlarını dört gözle bekliyordu.

Sonunda…

Geçtiğimiz gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi.

Açıklamada…

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, kamu görevlileri için önemli kazanımlara imza atıldığı vurgulandı.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığı belirtilen açıklamada, merakla beklenen 3600 ek gösterge konusunun vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildiği belirtildi.

Bakanlık, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz.

Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır.

Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir."

Öte yandan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada, "Tüm memur ve emeklilerin maaşlarını yüzde 30-35 seviyelerinde artırma kararı aldık. Ayrıca zamları sadece doktorlara değil, sağlık çalışanlarımızı da ekleyerek yolumuza devam ediyoruz." dedi.

Bu açıklamalardan sonra memur ve memur emeklisinin yüzü güldü.

Bu da demek oluyor ki evde ki hesap çarşıya uyacak.

Şimdi gözler asgari ücrete yapılacak zamma geldi.

İşçilerde, memur ve memur emeklisine yapılan zammı duyunca beklentilerini yükseltti.

Önümüzdeki günlerde belirlenecek olan asgari ücret zammını da bekleyip görelim.

Umutluyuz, ümitliyiz…YAZARLAR