ÖĞRETMENİN PLANI
Tarih: 2.1.2018 17:15:02 / 737okunma / 0yorum
Aziz Erdoğan

Plan düzendir; plansız ve düzensizlik kaostur. Başarı, planlı ve prensipli insanların işidir. Öğretmenin dünü de günü de geleceği de planlıdır. Öğretmen yeni bir güne başlamadan önce hazırlık yapar. Hangi sınıflara derse girecek, hangi konuları anlatacak, hangi öğrencilere hitap edecek, dersi verimli şekilde nasıl işleyecek çok iyi bilir. Onun için önceden inceden inceye düşünür, düşündüklerini bir plan dâhilinde sıralar ve uygular. Plan öğretmenliğin doğal bir parçasıdır.

Planlar özgün değilse işlediğimiz ders bir anlam ifade etmez. Her yiğidin yoğurt yiyişi nasıl ki birbirine uymuyorsa her öğretmenin planı da aynı olamaz. Öğretmen plan yaparken yapılmış planları inceleye bilir, oradan bir fikir, yöntem, bakış tarzı alabilir; birçok planı incelemeli ve incelediklerinden çıkarımlar yapmalıdır da… Buna itirazımız yok. Ancak internetten yapılan ve üzerinde hiçbir değişiklik dahi yapılmadan – bazen isimlerin bile değiştirilmeden müdüre imzalatılan-  ortaya konan şekilli, afili, çerçeveli hazırlanan ve ruhsuz planlar, mesleğini önemseyen bir öğretmenin planı olamaz.  Yasaksavar planlar, durumu idare etmenin, her hafta konuları sınıf defterine yazarken bakmanın, biri sorarsa planım var demenin ötesine geçemez. Bu şekilde yapılan ve taşınan planın ne eğitime, ne öğretmene, ne de öğrenciye faydasının olmadığı tecrübelerle sabittir.

Şekilden öteye geçmeyen plan tatsız, ruhsuz ve tuzsuzdur. Nasıl ki bir elbise her bedene aynı derecede oturmaz ve yakışmazsa her planda bütün sınıflarda uygulanamaz. Plan öğretmenin eskizidir.  Bu bir defter yaprağında da olabilir, ufacık bir not kâğıdında da. Yeter ki özel ve özgün olsun, tabi ki biraz da düzgün olsun.

Dersi şiir gibi işleyip bizi etkileyen bir öğretmenimin bu konuda bana bir tavsiyesi olmuştu. Yıllardır kulaklarımda küpedir:  “İşleyeceğim konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olursam olayım, ders çalışmadan, anlatacağım derse önceden bakmadan hiçbir sınıfa girmedim. Bazen eşimin akrabaları ziyaretimize gelir, bense konuşmanın bir yerinde kalkar, yan odaya geçer, yarınki anlatacağım konuya bakardım. Bu durum bazen saatlerimi alırdı. Hatta eşim benim bu tavrı tepki olarak yaptığımı düşünür ve üzülürdü. Ben durumun düşündüğü gibi olmadığını anlatır;  kendime ve öğrencime saygımdan dolayı derslerime hazırlık yapmam gerektiğini söylerdim.  Söylediklerime pek de inanmış gibi davranmazdı. Ancak ben prensiplerimden asla taviz vermedim.  Zamanla bu tavrımı eş, dost ve akrabalarım da kabullendi, beni anladı.  Öğretmenlikte plan ve prensip önemlidir.”

“Ben bu dersi bu sınıfa niçin anlatmalıyım, nasıl anlatmalıyım, neden anlatmalıyım?” sorularına cevap vermeden derse giren öğretmenin kendini aşması, öğrencisini bir noktaya taşıması kuru bir iddiadır.  Öğretmen derse girmeden sınıfta hangi espriyi yapacağını, hangi örneği vereceğini, hangi fıkrayı anlatacağını, hangi soruları, hangi öğrencilere yönelteceğini de planlamalıdır.

 İnanmışlık ders verir. Yaptığına öncelikle kendi inanmayan bir neferin başarı kazanması anlam ifade etmez. Öğretmen orkestra şefi gibi sınıfı yöneten ve yönettiği sınıftaki armoni ve ahenkten kendisi kadar sınıftaki her öğrencinin de haz duymasını becerendir. 

Mühendislik harikası binalar vardır. Bina yapılır, asansör sonradan ilave edilir. Bina yapılır, sonradan kalorifer kazanı içeri alınmak istenir; ancak kapıdan girmediği için duvar yıkılır. Kara mizahı diğer alanlara taşımak hiç de zor değildir. Dünün mimarlarıyla günün mimarlarını mukayese ederseniz hali pür melalimizi daha rahat görürsünüz. (Bu cümleyi okurken birçok arkadaşımın dünün mimarı diye Mimar Sinan´ı , günün mimarına hiç düşünmeden Ali Ağaoğlu aklına gelmiştir.)

Durup dururken konuyu nasıl mimariye getirdiğimi düşünen öğretmenlerim. Yeni nesil sizleri eseridir -planınızı iyi yapın- sizler de yarınların mimarısınız.

Eserlerinizle gurur duyduğumuz günlerin yakın olduğundan eminim. Plan yapan elinize, kıymetli emeğinize ve  yarınlar için çarpan yüreğinize sağlık…

Anahtar Kelimeler: ÖĞRETMENİN, PLANI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR (18 Mart 2018 - Pazar)
YETENEK HARİTASI (11 Ocak 2018 - Perşembe)
YENİLENEN ÖĞRETMEN (05 Ocak 2018 - Cuma)
ÖĞRENCİ BOY AYNASIDIR (21 Aralık 2017 - Perşembe)
BEN ÖĞRETMEN OLSAM… (14 Aralık 2017 - Perşembe)
KİTABA GÖNÜL VERENLER (12 Kasım 2017 - Pazar)
KİTAPLA İLİŞKİMİZ (29 Temmuz 2017 - Cumartesi)
HUZUR (04 Temmuz 2017 - Salı)
BİR BABALIK YAP (20 Haziran 2017 - Salı)
SÜKÛT, SÜKÛNET (15 Haziran 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMENLER (06 Haziran 2017 - Salı)
KAFANIZA TAKMAYIN (17 Aralık 2016 - Cumartesi)
ÇOCUKLARA YÜZ VERMEYİN (20 Kasım 2016 - Pazar)
ASIM OLMAK (19 Ekim 2016 - Çarşamba)
SİVAS KİTAP FUARI (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
ASIMIN NESLİ VE GENÇLİĞİN DURUŞU (21 Ağustos 2016 - Pazar)
İSTANBUL´U YAŞAMAK (14 Ağustos 2016 - Pazar)
GENÇLİĞİN HEDEFİ (12 Ağustos 2016 - Cuma)
NASIL BİR GENÇLİK? (07 Ağustos 2016 - Pazar)
ASIM´IN NESLİ-III (04 Ağustos 2016 - Perşembe)
ASIM´IN NESLİ-II (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
ASIM´IN NESLİ-I (02 Ağustos 2016 - Salı)
GENÇLER HAZİNE (29 Temmuz 2016 - Cuma)
EĞİTİM GÖNÜL İŞİ (18 Temmuz 2016 - Pazartesi)
KABLOYA BAĞLI HAYATLAR (13 Temmuz 2016 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
booked.net
İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler?

Mevlana
1 milyon 200 bin sivri sinek ayrı ayrı insanı soktuğunda ortalama bir insanın kanını tamamen tüketebilir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59