ÖĞRENCİ BOY AYNASIDIR
Tarih: 21.12.2017 10:21:01 / 898okunma / 0yorum
Aziz Erdoğan

Öğretmenin boy aynasıdır, öğrenciler. Öğretmen aynaya bakmaktan korkmazsa öğrencilerine müracaat ederek birçok hatasının farkına varabilir. Kendisini düzeltebilir, öğrenci gözünden eğitime bakarak kendini devamlı dinç ve genç tutabilir.

Müfettiş, teftişin çağrışımı olumsuzdur öğretmenlerde. “Planın var mı, sınav kâğıtlarınınız görebilir miyim, öğrenciye adıyla hitap etseniz iyi olurdu, bir nefeslen çok hızlı ders anlattınız, tahtayı daha fazla kullansanız,  ben sizin öğrenciniz olsam…” bir sürü cümle art arda gelir. Ne zaman teftiş biter, o zaman tehlike geçti moduna geçer öğretmen. Bir daha ki teftişe kim öle, kim kala…

En iyi müfettiş öğrencidir, öğretmenim. Kiminle kavgalısınız, hangi konularda hassassınız, hangi takımı tutuyorsunuz, ailenizle aranız nasıl, okul idaresi ve arkadaşlarınızla ilişki durumunuz hepsini en iyi öğrencileriniz bilir. Bunları bir yazdı mı hafızasına siz unutsanız da onlar unutmaz.

Vicdan sahibi bir öğretmen yüreğinin sesini dinler. Her sabah amatör bir heyecanla yollara düşer. Attığı her adıma kalbinin sesi eşlik eder. İşini ve kendini sevdiğinden çok öğrencilerini sever.  Onları memleketin en güzel incileri gördüğü için her ders onları gönül örsünde dövdükçe döver.

Bakın Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni bir meslektaşımız ne anlatıyor. Kızdığımda kekelediğimi otuz yaşımda bir öğrencimden öğrendim. Nasıl mı? Her dönem sonunda notları idareye teslim ettikten sonra yukardaki soruları öğrencilerime yöneltirim. Onlardan o kadar güzel dönütler aldım ki…

“Öğretmenim siz ne zaman bize kızsanız kekelemeye başlıyorsunuz. Kekelemeye başlayınca ben susuyorum; çünkü sonrasında hem siz üzülüyorsunuz hem de bizi üzüyorsunuz…”  Şu tespite, şu irfana bakınız.

Bu yaşıma kadar hiçbir doktor, hiçbir psikolog bana böyle bir özelliğimin olduğunu, sinirlenince kekelemeliğimin uç verdiğini söylemedi.  O günden sonra ne zaman kekelesem, hemen frene basıyorum. Aman ha kaza yapma diye, kendimi teskin ediyorum. Birkaç dakika durup kendime geliyor, sonrasında alt perdeden konuşmama devam ediyorum.

Leyla Hanım´ın söyledikleri de buna benzer bir durum. Bir gün sınıfta bir öğrencim parmak kaldırdı. Buyur Kadir, dedim. Öğretmenim bu günde sabah çıkarken çocuklarına mı çıktınız, dedi. Anlayamadım, ne alaka, nerden çıktı bu soru şimdi Kadir, dedim.

-Ne zaman çocuklarınıza kızsanız, bize bir saat nasihat ediyorsunuz. Bence bu nasihatleri bize değil çocuklarınıza yapsanız, sizi bu kadar üzmezler... 

O sırada zil çaldı, cevap vermeme gerek kalmadı, sınıftan çıktım, Kadir doğru söylüyordu. Bir müneccim gibi sanki beni görüyordu.

Peki, öğretmen öğrencisinin gözünden kendine nasıl bakacak diyorsanız, gelin kafa yoralım. Hangi öğrenci bizi kenara çekip meziyet ya da kusurumuzu söyler, hangi öğrenci bizi tenkit edebilir?

Bu soruna kendimce bir yöntem bulmuştum. Her dönemin sonunda notları idareye verdikten sonra her öğrencinize bir kağıt vererek onlara şunu soruyordum, siz de ya soruyu değiştirerek ya da aynen sorabilirsiniz?

………………………………..dersini ve ders öğretmenini eleştiriniz?

(Onlara bunu kendilerinden sonraki arkadaşları için yaptığınızı ve yazılanları tamamını okuyacağınızı, yazdıklarınızdan dolayı asla yargılamayacağınızı inandırmalısınız. Böyle de yapmalısınız. Bakınız size ne ipuçları verecekler.)

Yeter ki bu konuda samimi olun arkadaşlarım. O zaman öğrencileriniz sizin sözlerinizden, gözlerinizden,  izlerinizden size ne dönütler verecek görün ve boy aynanıza doya doya bakın.  Unutmayınız bu nesil sizin eseriniz. Eserinizle gurur duyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: ÖĞRENCİ, AYNASIDIR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR (18 Mart 2018 - Pazar)
YETENEK HARİTASI (11 Ocak 2018 - Perşembe)
YENİLENEN ÖĞRETMEN (05 Ocak 2018 - Cuma)
ÖĞRETMENİN PLANI (02 Ocak 2018 - Salı)
BEN ÖĞRETMEN OLSAM… (14 Aralık 2017 - Perşembe)
KİTABA GÖNÜL VERENLER (12 Kasım 2017 - Pazar)
KİTAPLA İLİŞKİMİZ (29 Temmuz 2017 - Cumartesi)
HUZUR (04 Temmuz 2017 - Salı)
BİR BABALIK YAP (20 Haziran 2017 - Salı)
SÜKÛT, SÜKÛNET (15 Haziran 2017 - Perşembe)
ÖĞRETMENLER (06 Haziran 2017 - Salı)
KAFANIZA TAKMAYIN (17 Aralık 2016 - Cumartesi)
ÇOCUKLARA YÜZ VERMEYİN (20 Kasım 2016 - Pazar)
ASIM OLMAK (19 Ekim 2016 - Çarşamba)
SİVAS KİTAP FUARI (24 Ağustos 2016 - Çarşamba)
ASIMIN NESLİ VE GENÇLİĞİN DURUŞU (21 Ağustos 2016 - Pazar)
İSTANBUL´U YAŞAMAK (14 Ağustos 2016 - Pazar)
GENÇLİĞİN HEDEFİ (12 Ağustos 2016 - Cuma)
NASIL BİR GENÇLİK? (07 Ağustos 2016 - Pazar)
ASIM´IN NESLİ-III (04 Ağustos 2016 - Perşembe)
ASIM´IN NESLİ-II (03 Ağustos 2016 - Çarşamba)
ASIM´IN NESLİ-I (02 Ağustos 2016 - Salı)
GENÇLER HAZİNE (29 Temmuz 2016 - Cuma)
EĞİTİM GÖNÜL İŞİ (18 Temmuz 2016 - Pazartesi)
KABLOYA BAĞLI HAYATLAR (13 Temmuz 2016 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
booked.net
"Yıkılıp düşene gülme sakın sen. Yiğit düşüp kalkmayınca belli olmaz "

Bir ton gazete kağıdı geri kazanıldığında 8 çam ağacının kesilmesi önlenir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59