Neyi Yazsam!..
Tarih: 2.4.2018 13:30:47 / 360okunma / 0yorum
Osman Nuri Kesici

Türkiye´de ve Sivas´ta gündem de o kadar konu var ki neyi bu gün yazsam, hangi güne ne yazayım diye düşünmek bile zor oluyor. Ülke gündemini yazsam Sivas gündemi ve konuları kalıyor.
Hepsine nasıl değinceğiz sonuçta bir köşede yazıyoruz. Kimi okuyucular beğeniyor, kimi okuyucular ise bu yazdığımız konuları beğenmiyor. Amacım sadece okunsun, ister beğenerek okuyun ister beğenmeyerek okuyun ama çok iyi şeyleri herkes yazıyor. İyi olamayanları da herkes yazamıyor. Yazanlarda Sivas´ı ve Türkiye´yi "günlük güneşlik" gösterme peşindeler.
Ülkemiz de Sivas´ta, Victor Hugo´nun "Sefiller" romanında anlattığı kişi olan Jan Valjean, yoksul bir köylü gibi, ailesini doyurmak amacıyla çaldığı yalnızca bir somun ekmekten dolayı kürek cezasına çarptırılmış gibi. Ülkeyi ve ilimizde kendi rantları için çal(ış)ması durumunu görmeden sadece ekmek çalan yakalanıyor. Hırsızlık suç ise herkese suç olmalı.
İnsanlar şahsi çıkar ve menfaatleri adına her türlü yalakalığı ve sözde iş bitiriciliklerini kullanıyor. Bir makama oturmak onlar için karaktersizlik değil adeta bir karakter halini alıyor. İl Başkanına başka Bakana başka Milletvekillerine başka yalakalık yaparak yer ediniyorlar. Sonra da çıkıp ben "sütten çıkma ak kaşığım" diye biliyor. Cemaziyelevvel´inizi bilir veya bulurum merak etmeyin. Diyebilirsiniz ki nasıl aynı Türk Dil Kurumunun "Büyük Türkçe Sözlüğünde "Cemaziyelevvel" kelimesi için örnek verdiği Reşat Nuri Güntekin´in bir romanından aldığı " Hırsız acaba bu on kişiden hangisi? .. On kişinin şekil ve şemailini şöyle bir süzerim, mümkünse cemaziyelevvellerini de bir yoklayıveririm" demekte.
Liyakat yok!..
İtaat var!..
Liyakat olsa ilimizde Türkiye´de bu çıkmaz yoldan çıkacak ta itaat olduğundan dolayı bu çıkmazdan çıkamıyoruz.
Herkes kendi çıkarı için insanları kandırmaya devam ediyorlar.
Bir okulda "Afrin´e Bir Tır Su" için yardım kampanyası düzenleniyor. Anneler evde yaptıklarını okula getirip satıyor. Keki, çöreği, zeytinyağlısı, tatlısı, poğaçası vb satıyor. Okuldaki küçük öğrenciler de bunları yardım amaçlı kermesten bir şeyler alarak çorbada küçük de olsa tuzumuz olsun diyerek harçlıklarını vermişler. Tutuyorlar topladıkları paraları bir derneğe bağışlıyorlar. Tabi ki bu yardımda bir aracı olacak ama kendini ön plana çıkarmak için bu çocukların iyi niyetini suistimal etmeden olmalı.
Sonuçta yurtdışı bir yardım faaliyeti, okul bu yardımı tek başına elbette yapamaz. Topladığın parayı götürürsün Sivas Valiliğine onlar ulaştırırsın. Götürürsün Kızılay´a onlar ulaştırır. Sonra toplanan yardımı alan dernek kendini ön plana çıkarmak için yardım tırını çeker Cumhuriyet Meydan´ına "Dernek olarak biz gönderiyoruz" der. Bu küçük kalpli ama büyük yürekli çocukların parası ile kendine reklam yapar. Hazırlanan afişte var mı bu derneğin adı? Yok, neden yok peki diye sormamız lazım değil mi? Elbette dernekler yardım yapacak, elbette insanlar kendine yakın gördüğü derneğe yardım yapacak ama gizli saklı yapmayacak bu işleri. Birileri kendine Sivas´ta yer edinsin diye insanları kandırmasın!..
TSO ve Borsa
Sivas´ta hafta sonu hem Sivas TSO hem de Borsa seçimleri yapıldı. Seçilenlere şimdiden yüksek başarılar dilerim. Sivas için ne yapacağım demeyi ve üyelerimize nasıl daha iyi hizmetler sunarım çabasına germeleri gerekiyor. Diğer iller aldı başını gidiyor, Sivaslı ise göçü toplayıp gidiyor.

Anahtar Kelimeler: Neyi, Yazsam
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Ağacı Betona Gömüyorlar! (13 Haziran 2018 - Çarşamba)
Sivas´ta Siyaset Karışıyor (05 Haziran 2018 - Salı)
Nerede o Eski Ramazanlar (25 Mayıs 2018 - Cuma)
Ramazan ithal bereketi ile geldi (15 Mayıs 2018 - Salı)
İstim Arkadan Geliyor! (10 Mayıs 2018 - Perşembe)
Bilim Şenliği ile Şenlendik (09 Mayıs 2018 - Çarşamba)
Enteresan Bir Cuma (03 Mayıs 2018 - Perşembe)
Sivas 1-1-1-1-1 (01 Mayıs 2018 - Salı)
Belediyeden Garip Bir Sunum!.. (26 Nisan 2018 - Perşembe)
Bir Anı Bile Belli Değil!.. (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
Genel Seçim Geldi!.. (20 Nisan 2018 - Cuma)
Heykeli Dikilecekler Var!.. (19 Nisan 2018 - Perşembe)
Kısa Kısa Yazalım (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
Sivas´a İmza Atmak (09 Nisan 2018 - Pazartesi)
Sivas´a Yaz... (04 Nisan 2018 - Çarşamba)
Sivas´ın Sorunu Yok!.. (30 Mart 2018 - Cuma)
Sivas´ın Odaları (28 Mart 2018 - Çarşamba)
ZARA´YI "ZA" ,"RA" YAPMAYIN!.. (23 Mart 2018 - Cuma)
Çalışmadan Para Kazanmak!.. (19 Mart 2018 - Pazartesi)
İyi ki Şeker Fabrikamız Yok! (14 Mart 2018 - Çarşamba)
Namusumuz Gazze, Şerefimiz Filistin (03 Ağustos 2014 - Pazar)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana