Gülşah Akkaş Yaman


Neden erteleriz ?


Ertelerken neleri kaçırıyoruz neleri feda ediyoruz.´´Erteleyenler ziyandan´dır ´´ buyuruyor Allah Resulû. Biz bazen irademizi yeterince kullanmayarak erteleyenler zümresine dahil oluyoruz .

Radyo programı yaptığım bir dönemde kıymetli bir kurum müdürünü programıma konuk almak istedim. Davetimi gerçekleştirdim. Binadaki (asansör arızalı) asansörü sordu bende durumu izah ettim, yetkililere biraz kızdı. Bende mahcup olarak, isterseniz daha sonra konuk   alabiliriz dedim. Aslında bilinen bir atasözü  ama ben o an ilk defa işitmişçesine etkilendiğim bir atasözü söyledi.

´´Yar uçtu gün tozar dedi ´´ gelicem senlik bir mevzu değil hiç bir zaman da erteleme dedi.

O sözü oldukça içselleştirmiş olmalıyım ki erteleme isteği geldiği zaman hemen aklıma geliyor.

Erteleyenler ziyan oldu diyor Efendimiz. Namazı kılmak için abdest almaya kalktınız.  İçinizden bir ses yarın kılarsın dedi ve hasbelkader o sesi dinlediniz. Erteleyenler zümresine yazıldınız. İnsan ertelemekte o kadar usta ki içtiği suyu bile erteliyor yeterince su içmemekle vücuduna zarar veriyor.
Ertelediğimiz mevzular saymakla bitmez; lakin neden erteleriz belki ona bakmak lazım...
´´Her nefis ölümü tadacaktır. Ve ücretleriniz ancak kıyamet günü size verilecektir. Artık kim ateşten uzaklaşsa ve Cennete sokulsa, gerçek kazançlı odur. Dünya hayatı ise, aldatıcı zevklerden başka bir şey değildir.´´_ Ali İmran_ 185

Aldatıcı dünyada zamanımız çok olduğuna inandığımız için olabilir. Yani bu gün yapmıyoruz ama yarın muhakkak daha iyisini yaparım.

Birazda mükemmeliyetçi kişilik dediğimiz dürtülerimiz bizi yönetmesiyle  ´´olacaksa tam olsun ´´ diyerekten erteliyoruz.

Ve beden başka bir işle meşgul, ruh başka bir işte yaptığından lezzet alamadan yapılan onca iş, Kızılderili atasözü derki  ´´ Tabak yıkıyorsan tabak yıka ´´ yaptığın işi sev benimse öteleme, erteleme...

Çok çok uzun zaman geçireceğimizi sandığımız bu dünyada yapmak istediklerimizi tamamlamak için ne kadar zaman kaldığını bilmiyoruz.

Zaman diye adlandırdığımız şey bizim yaşamımız. Aylar haftalar birbirini kovalıyor belli ki yaşamın acelesi var bizde ertelemeden yol almamız lazım.

Şöyle düşünün ertelendiğimiz zaman telafisi olan şeyler var . Bir de telafisi olmayan meseleler var.

Çocuğunuz büyürken ertelemeyin öpmeyi sevmeyi. Sevginin fazlası zehirlemez insanı bilakis yaşam yolunda avuçları sevgiyle dolup taşar.

Yakınlarınızı, sevdiklerinizi, dostlarınızı ertelemeyin arayıp sorun şimdi imkânlar daha da elverişli  bir mesaj da iş görür nasılsın demek lazım. Hâl hatır soranlara, bir bakarsınız onlarda hâl hatır sormaktan bir gün yorulurlar.

Mevlana Celaled´din Rumi böylelerinin tutarsızlığı için:

"Yarın yaparım diyorsun kaç tane yarın geçti hayatında.

Kaç tane yarın geçti ne yaptın ki yarın yarın diyorsun. "

Ertelememek duasıyla...YAZARLAR