Gökhan Kara


NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK BU 3600 EK GÖSTERGE

NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK BU 3600 EK GÖSTERGE


Asgari ücret kaç lira olacak?

EYT ve 3600 ek göstermede son durum ne?

Enflasyonla ilgili hangi adımlar atılıyor?

Elbette hepsi önemli sorular.

Ancak, sanıyorum ki öncelikli olarak önümüzdeki dönemlerde belirlenecek olan asgari ücretin miktarı.

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin ilgiyle takip ettiği 3600 Ek Gösterge de ise son durumuna ilişkin beklenen açıklama geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge yasası çalışmalarında son noktaya gelindiğini hatta Ocak ayında meclis’e getirileceğini açıkladı.

                Açıkladı ama...

Aynı gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’da, Milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaş ve ikramiyelerinde önemli iyileştirme yapacak düzenlemenin teknik çalışması 2022'nin Haziran ayına, yasalaşma süreci 2022 sonuna yetişecek mesajını verdi.

Uygulama ise muhtemelen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı 2023 yılını gösteriyor.

Yani henüz belirsizlik sürüyor.

24 Haziran seçimleri öncesi müjde olarak verilen 3600 ek gösterge üzerinden tam 40 ay geçmesine rağmen bir türlü yasalaşmadı.

                Bu müjde, yaklaşık 3 milyon kamu personelini, 2 buçuk milyon emekliyi ve ailelerini umutlandırmıştı.

Muhtemelen tahmin ettiğim gibi 2023’den öncede uygulamaya geçmesi beklenmiyor.

Yani, umutlar bir başka bahara kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle 3600 ek gösterge konusuna çözüm getirme niyeti var. Bu gayet açık.  Fakat elde olmayan durumlardan dolayı kesin tarih belirtemiyor.

Umuyoruz ki 3600 ek gösterge sorunu biran önce çözüme kavuşur.

Bilmeyen için belirteyim;

3600 ek göstergenin yasalaşmasıyla öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ve yöneticilerin maaşlarında brüt 107 lira, emekli aylıklarında 820 lira ve emekli ikramiyelerinde de 24 bin 600 lira artış olacak.

3600 ek gösterge polis, hemşire, din görevlilerin yanı sıra şube müdürleri, şefler, daire başkanları, müfettişler, kariyer meslekler, uzmanlar, genel müdür yardımcıları, üniversitelerdeki genel sekreterler, daire başkanları gibi idareci kadroları da kapsayabilecek.

 

 YAZARLAR